Sirija bi mogla postati savezna država ako bi taj model funkcionirao u zemlji i odgovarao svim stranama, rekao je zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov na brifingu za novinare u ponedjeljak u Moskvi dok na terenu traje krhko primirje.
"Ja ne mogu ocijeniti izglede za uspostavu savezne države jer još nije počeo proces koji bi trebao definirati parametre buduće Sirije", izjavio je Rjabkov.
Po njegovim riječima, ako se u rezultatu mirovnih pregovora, za koje se nada da će uskoro biti obnovljeni, utvrdi da stranama u Siriji "taj model odgovara i da će on zajamčiti očuvanje jedinstvene, neovisne i suverene Sirije, tko se može tome protiviti?"
Također je rekao da je Rusija zabrinuta zbog turskih vojnih priprema uz granicu sa Sirijom i da bi oružana intervencija Ankare nanijela "nepopravljivi udarac" primirju u Siriji. "Nažalost, naši turski kolege još nisu odustali od ideje o prekograničnim udarima."
Nakon petogodišnjeg građanskog rata u kojem je 250.000 ljudi poginulo, a jedanaest milijuna raseljeno, teritorij Sirije je zapravo već podijeljen između različitih strana - vlade i njezinih saveznika, Kurda koji uživaju potporu Zapada, oporbenih skupina i Islamske države.
Sirijski predsjednik Bašar al-Asad je u rujnu prošle godine rekao da ne isključuje federalizaciju zemlje, ali je istaknuo da bila kakva promjena mora biti rezultat dijaloga između Sirijaca i referenduma kojim bi se izmijenio ustav.
Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon izjavio je u ponedjeljak u Ženevi da se primirje u Siriji uglavnom poštuje, ali da velike i regionalne sile istražuju neke incidente.
"Prekid neprijateljstava se uglavnom poštuje iako je bilo nekih incidenata", kazao je on novinarima nakon razgovora sa svojim izaslanikom za Siriju Staffanom de Misturom prije sastanka Međunarodne skupine za potporu Siriji (ISSG).
"Radna skupina i članice ISSG-a sada pokušavaju osigurati da se to ne proširi dalje kako bi se primirje moglo nastaviti", dodao je.
Jedan sirijski oporbeni dužnosnik rekao je da je krhko primirje suočeno s "potpunim krahom" zbog vladinih napada kojima se krši postignuti sporazum.
Asaad al-Zoubi, čelnik izaslanstva Visokog pregovaračkog odbora na mirovnim pregovorima, kazao je da je primirje propalo prije nego što je stupilo na snagu, izvijestila je televizija Al Arabija al Hadath.
"Mi nismo suočeni s kršenjem primirja... mi smo suočeni s potpunim krahom", ustvrdio je on istaknuvši da "mi imamo alternative za zaštitu našeg naroda" ako to ne može učiniti međunaarodna zajednica.
"Smatram da je međunarodna zajednica potpuno neuspješna u svim svojim eksperimentima i da mora poduzeti stvarne, praktične mjere protiv režima", rekao je Zoubi ne ulazeći u detalje.
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je u ponedjeljak da se krhko primirje u Siriji uglavnom poštuje, ali je izrazio zabrinutost zbog ruskog vojnog nagomilavanja u toj zemlji, dok je istodobno Francuska zatražila hitan sastanak radne skupine za Siriju zbog informacija o nastavku zračnih udara.
"Vidjeli smo ohrabrujući razvoj događaja, primirje se uglavnom poštuje, ali ima i izvješća o njegovu kršenju", rekao je Stoltenberg na tiskovnoj konferenciji u Kuvajtu. Dodao je da je potpuna provedba sporazuma o prekidu neprijateljstava, koji je stupio na snagu u petak, najbolji mogući temelj za ostvarivanje mirnog rješenja za krizu u Siriji putem pregovora.
"Zabrinuti smo", rekao je Stoltenberg, "zbog značajnog ruskog vojnog nagomilavanja u Siriji."
Francuska je priopćila da ima informacije o novim zračnim napadima na područja koja su pod kontrolom umjerenih pobunjenika i pozvala je na održavanje hitnog sastanka radne skupine za Siriju zbog kršenja primirja.
"Sve se to naravno mora provjeriti. Francuska je zatražila da se radna skupina čija je zadaća nadzor provedbe primirja sastane bez odgode", rekao je Ayrault na marginama godišnje sjednice Vijeća za ljudska prava UN-a u Ženevi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....