UDAR NA MAIU

Rusi imaju novu metu - uložili oko 100 milijuna dolara i pokrenuli specijalni rat: ‘Žele srušiti predsjednicu‘

Predsjednicu osuđuju kao korumpiranu, a njezinu prozapadnu administraciju optužuju da vodi državu prema sukobu

Maia Sandu

 Terje Bendiksby/Afp

Viralni deepfake, botovi, lažni profili i dezinformacije, bilježe rastuću prisutnost u Moldaviji. Uoči izbora u listopadu, analitičari predviđaju pojačani napad dezinformacija, kibernetičkih napada i političkog uplitanja iz Moskve, s ciljem destabilizacije moldavskih demokratskih institucija.

Predsjednica Maia Sandu traži reizbor i bliže veze s EU – što prema anketama podržava 60 % Moldavaca. Međutim, prisutnost Rusije je očita. U istočnim regijama, Transnistriji i Gagauziji, prevladavaju prokremaljski osjećaji. Za operaciju utjecaja u istočnoeuropskoj zemlji Kremlj bi mogao potrošit i 100 milijuna dolara, izvijestio je Politico nakon razgovora s lokalnim sigurnosnim i informacijskim akterima.

Obmanjujući postovi, maskirani kao autentični glasovi, pojavili su se na raznim stranicama, uključujući stranice istaknutih osoba poput predsjednice. Prvenstveno zagovarajući Ilana Shora, sankcioniranog političara s proruskim vezama, lažni računi imitiraju uvjerljive osobe, koristeći realistične profilne slike - neke generirane pomoću alata umjetne inteligencije.

Namjerno prožeti gramatičkim pogreškama kako bi se izbjeglo otkrivanje, komentari na društvenim medijima odražavaju priče koje se obično povezuju s istinskim proruskim korisnicima društvenih medija. Predsjednicu Sandu osuđivali su kao korumpiranu, a njezinu prozapadnu administraciju optuživali da vodi Moldaviju prema sukobu. Odanost Moskvi hvalila se kao jedini spas za budućnost nacije.

Predsjednica Sandu dospjela je na naslovnice krajem travnja nakon što je navodno zabranila konzumaciju omiljenog čaja od šipka, što je izazvalo val komentara na društvenim medijima i reakcija onih koji su je htjeli predstaviti kao marionetu zapadnih interesa. No, video koji se proširio bio je lažan i proizvod deepfakea, usko povezan s proruskim političkim protivnicima.

‘’Ovi deepfaekovi dio su nove faze ruskog hibridnog ratovanja protiv Moldavije’’, rekao je Stanislav Sercieru, Sanduov savjetnik za nacionalnu sigurnost za Politico. Secrieru naglašava cilj Kremlja: iscrpiti resurse Moldavije nemilosrdnim kampanjama dezinformiranja. Unatoč povremenim pobjedama u borbi protiv dezinformacija, dugotrajan učinak ostaje.

"U prosincu je došlo do deepfakea predsjednice koji se široko dijelio na svim platformama. Nevladine organizacije su to prijavile. Na kraju je objava uklonjena. Ali šteta je učinjena.", rekao je Secrieru.

Kibernetički napadi na kritičnu informacijsku tehnologiju svakodnevica su u Moldaviji. Za borce protiv dezinformacija umjetna inteligencija ne znači revolucionarni napredak u njihovoj dugogodišnjoj borbi protiv propagande. Umjesto toga, predstavlja evoluciju postojećih taktika, ispreplićući se sa strategijama koje koriste lokalni proruski mediji i političari povezani s Kremljem.

Botovi koje pokreće umjetna inteligencija sveprisutni su na platformama kao što je X (bivši Twitter), a njihovo korištenje za političku manipulaciju putem komentara na Facebooku predstavlja novu prijetnju u digitalnom krajoliku Moldavije.

Valeriu Pasha, voditelj programa WatchDog.md, neprofitne organizacije koja prati lokalne dezinformacije, objavio je popis onih koji pokušavaju sabotirati predstojeće izbore u zemlji. U travnju Pashina organizacija je zabilježila stotine lažnih komentara na Facebook stranicama koje su uključivale predsjednicu. ‘’To je jednostavna taktika, ali ima utjecaja’’,rekao je Pasha za Politico.

Među gotovo 20 Facebook profila generiranih umjetnom inteligencijom koje je Politicu dostavio WatchDog.md, samo su dva ostala aktivna do 30. travnja.

image

Plakat s porukom ‘Rusija u našim srcima‘ na ulicama Tiraspola, glavnog grada Pridnjestrovlja

Sergei Gapon/Afp

Ana Revenco, ravnateljica moldavskog Centra za strateško komuniciranje i borbu protiv dezinformacija, nalazi se na čelu borbe protiv ovog hibridnog ratovanja. Sa zadatkom da se bavi dezinformacijama dok upravlja političkim osjetljivostima, Revenco naglašava višestruku prijetnju koju predstavlja Rusija, posebno u svjetlu eskalirajućih kampanja dezinformiranja.

‘’Umjetna inteligencija se koristi za diskreditiranje autoriteta naših vođa. Agresorski rat koji je započeo prije dvije godine eksponencijalne je povećao složenost i agresivnost napada’’, rekla je Revenco, ujedno bivša ministrica unutarnjih poslova Moldavije za Politico.

Unatoč obećanjima velikih tehnoloških platformi da će se pozabaviti dezinformacijama, moldavski dužnosnici i skupine civilnog društva izvještavaju o minimalnom angažmanu i potpori.

Meta je rekla da će odgovoriti na izvješća moldavskih dužnosnika o dezinformacijama "što je prije moguće". TikTok je rekao da će pratiti koliko su loši akteri koristili njegovu platformu oko izbora. Predstavnik Telegrama nije odgovorio na zahtjeve za komentar.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
21. studeni 2024 22:39