PARIZ - Pedeset najvećih europskih kompanija snažno su prisutne u poreznim oazama, pri čemu svaka u prosjeku ima 117 offshore podružnica, po anketi koju su u utorak objavili nevladina organizacija CCFD - Terre solidaire i časopis Projet.
U tom izvješću pod nazivom "U raju izgubljenog poreza", Katolički odbor protiv gladi i za razvoj, perjanica u borbi protiv utaje poreza, pročešljala je račune i poslovna izvješća tih kompanija uvrštenih na burzu, od banaka HSBC, BNP Paribas i Deutsche Banka do proizvođača automobila Peugeota i Volkswagena preko Siemensa, Vodafonea ili pak Totala i Enela.
Rezultat: 4.858 podružnica je u poreznim oazama, ili 29 posto podružnica koje kompanije imaju u inozemstvu. Nijedna od tih pedeset tvrtka nije izostala s tih područja u koje se upire prstom.
"Samo na Kajmanskim otocima imaju više podružnica nego u Brazilu i dvaput više nego u Indiji. A u Luksemburgu gotovo isto koliko i u Kini", izrazila je žaljenje nevladina organizacija.
"Najčešće destinacije" koje privlače strane kompanije su, redom, Nizozemska, američka savezna država Delaware, Luksemburg, Irska i Kajmanski otoci, po tom izvješću. Ta prisutnost nije nimalo oslabila otkako je međunarodna zajednica 2009. proglasila rast poreznim oazama.
CCFD-Terre solidaire i časopis Projet pozivaju velesile u G8 koji će se u ponedjeljak i u utorak sastati u Sjevernoj Irskoj, bogate zemlje i zemlje s gospodarstvom u naglom usponu u G20 da donesu mjere za suzbijanje tog fenomena, napose uvođenjem obveze "reportinga (podnošenje poslovnog izvješća) za sve zemlje i za sve gospodarske grane".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....