BRINE IH JEDAN ČOVJEK

‘Rat svih ratova‘ mogao bi se izbjeći, u Pekingu odahnuli: ‘Iskreno, mislili smo da će biti i gore...‘

Kinesko čelništvo zabrinuto je da će Trump pokušati okrenuti Moskvu protiv Pekinga

Oluja nad Šangajom

 Roberto Peri/Imagesource/Profimedia/Roberto Peri/imagesource/profimedia

Moglo je biti i gore. To je neki opći dojam u Pekingu nakon što je Donald Trump izabrao Marca Rubija i Mikea Waltza na ključne pozicije u svom kabinetu. Da ne bude zabune, i Rubio i Waltz oštri su kritičari Kineske komunističke partije (KPK) i ne libe se napadati kineske poteze. Rubio je, primjerice, kao član Odbora za obavještajne službe u Senatu tražio jačanje američkih pomorskih kapaciteta za suprotstavljanje kineskim aktivnostima u Južnokineskom moru, dok je Waltz, bivši pripadnik specijalnih snaga, zagovarao jačanje otpornosti SAD-a na kineski globalni utjecaj.

image

Marco Rubio

Kevin Dietsch/Getty Images Via Afp

Zanimljivo je da je Kina čak dvaput uvela sankcije protiv Rubija. Zašto je onda Pekingu laknulo nakon što ih je Trump nominirao za državnog tajnika i savjetnika za nacionalnu sigurnost? Pa, jedan je od razloga to što u kineskim diplomatskim krugovima vjeruju da je Trump mogao na te pozicije staviti i, po njih, puno gore kandidate. Primjerice, u Trumpov uži tim mogao je ući Mike Pompeo, koji je uveo sankcije protiv kineskih tvrtki, pokrenuo inicijative poput zabrane kineskih aplikacija, kritizirao Kinu zbog kršenja ljudskih prava nad Ujgurima, uveo ograničenja za kineske studente koji studiraju u SAD-u, pozivao na puno diplomatsko priznanje Tajvana i pokušao posvađati kineski narod i KPK.

image

Xi Jinping i Donald Trump

Jim Watson/afp/profimedia/Jim Watson/afp/profimedia

U novoj Trumpovoj administraciji mogao se naći i Robert O‘Brien, koji se zalagao za odvajanje Moskve od Peking, jačanje saveza s Japanom, Australijom i Indijom kako bi se suprotstavili kineskom utjecaju u regiji i pozivao američke tvrtke da presele svoje proizvodne lance iz Kine natrag u SAD.

PROČITAJTE VIŠE Zorana Baković o usponu Kine u 21. stoljeću i problemima koji brinu Peking

image

Oluja nad Šangajom

Roberto Peri/Imagesource/Profimedia/Roberto Peri/imagesource/profimedia

Yun Sun, stručnjakinja za kinesku politiku u Stimson Centeru, navodi za WSJ kako Kina smatra da s Rubiom i Waltzom ima više prostora za dijalog nego što bi to bilo s Pompeom ili O‘Brienom. Kineski analitičari vjeruju da su Rubio i Waltz mnogo podložniji Trumpovim sugestijama i lakše usklađuju svoju politiku s njegovom, što Peking vidi kao prednost jer je lakše pregovarati s jednom osobom, nego s njih nekoliko i koje bi možda djelovale mnogo neovisnije u svojim postupcima. Unatoč kritikama na račun Kine Trump je prije svega biznismen, što daje Pekingu nadu da bi pregovori mogli biti fleksibilniji. Imali su četiri godine da saznaju kako Trump "operira", kako i kada njegove prijetnje postaju stvarnost i koje poteze mogu povući kako bi izbjegli najgori mogući scenarij. Međutim, prijetnja ponovnog uvođenja visokih carina na kinesku robu i dalje ostaje stvarna, pogotovo ako Trump ponovno postavi Roberta Lighthizera na poziciju trgovinskog predstavnika.

Još jedna prijetnja koja zabrinjava kinesko čelništvo jest mogućnost da Trump pokuša okrenuti Moskvu protiv Pekinga, slično kao što je Richard Nixon pokušao iskoristiti Kinu za suprotstavljanje Sovjetskom Savezu. Ako Trump uspije u tome, to bi moglo značiti strateški udarac za Kinu. Naime, Rusija se sve više oslanja na Kinu kako bi zaobišla zapadne sankcije i nastavila rat u Ukrajini, a završetak rata uz posredovanje SAD-a mogao bi oslabiti kinesku poziciju.

PROČITAJTE VIŠE Zašto Kinu brine zbližavanje Rusije i Sjeverne Koreje

image

Vladimir Putin i Kim Jong-un

Vladimir Smirnov/Afp

Za razliku od 2016. godine, kada je Peking bio nespreman za Trumpovu pobjedu, sada je Kina pripremila protumjere za odmazdu protiv američkih kompanija ako novoizabrani predsjednik pokrene trgovinski rat. Kineski zakon protiv inozemnih sankcija omogućava Pekingu da uzvrati na mjere koje poduzimaju druge zemlje, a "popis nepouzdanih subjekata" omogućava smanjenje pristupa američkih tvrtki kineskom tržištu. Također, prošireni zakon o kontroli izvoza omogućava Kini da iskoristi svoju dominaciju u opskrbi ključnim resursima poput rijetkih metala i litija.

image

Xi Jinping

Florence Lo/Afp

Ipak, Peking će vjerojatno pokušati izbjeći eskalaciju i prvo krenuti u diplomaciju, tražeći načine za izravna ulaganja u američku proizvodnju ili premještanje proizvodnje u zemlje koje Washington smatra prihvatljivima. Također, visoki kineski dužnosnici planiraju pojačati udvaranje američkim poslovnim liderima, a ključna meta mogao bi im biti Elon Musk, koji polovinu svojih električnih vozila proizvodi u Kini. Musk bi tako mogao postati svojevrsni most između kineskih kreatora politika i američkih poslovnih interesa.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 06:56