EUROINTEGRACIJE

Raste broj Norvežana koji bi htjeli da se njihova zemlja pridruži Europskoj uniji: I dalje je više onih koji su protiv

Norveška je prvi puta dala odbijenicu EU na referendumu 1972., a potom je potvrdila "ne" i na referendumu održanom 1994.

Glavni grad Norveške Oslo

 MOREAU Laurent/Hemis.fr/hemis.fr/Hemis via AFP

Sve više raste broj Norvežana koji bi htjeli da se njihova zemlja pridruži EU, no suprotni tabor i dalje je premoćan, pokazali su u srijedu rezultati istraživanja javnog mnijenja uoči 30. godišnjice zadnjeg referenduma o tom pitanju kada su birači rekli "ne".

Norveška je prvi puta dala odbijenicu EU na referendumu 1972., a potom je ta nordijska zemlja potvrdila "ne" i na referendumu održanom 27. i 28. studenoga 1994.

Umjesto toga, Norveška je od 1994. dio Europskog gospodarskog prostora (EEA) što joj omogućuje slobodan protok ljudi, roba, usluga i kapitala s europskim blokom, koji uključuje osim Norveške i Island i Lihtenštajn.

Oko 46,7 posto ispitanika se i dalje protivi pridruženju njihove zemlje Uniji, dok je 34,9 posto za pridruženje, a 18,4 posto je neodlučno po tom pitanju.

Protivljenje članstvu je palo s više od 70 posto 2016. godine i sada je na najnižem nivou od 2009., dok raste potpora za članstvo, koja se tijekom prošlog desetljeća kretala oko 20 posto, piše list Nationen.

U kriznim vremenima Norvežani su skloni biti više ‘pro-EU‘, ali sveukupno gledajući i dalje su sretni sa statusom ‘outsidera‘ i samo bi ih neki šok mogao natjerati da promijene mišljenje, rekao je Kjetil Alstadheim, autor memoara izašlih 2024. "Everyone Got it Wrong: On Norway as an EU Nation".

"Sve u svemu, političke debate o pridruživanju Uniji su gotovo nepostojeće. Dvije glavne stranke, laburisti i konzervativci, kao i vodeći sindikati i glavne poslovne udruge, svi se protive novoj raspravi o tome", rekao je Alstadheim.

Njih brine, nastavio je, da bi pokretanje nove debate ugrozilo suradnju koju Norveška ima zahvaljujući EEA sporazumu.

Norveška nije dio carinske unije EU-a, niti zajedničke poljoprivredne i ribolovne politike, monetarne unije, trgovinske i vanjske politike, pravosuđa i unutarnjih poslova.

Anketu je Nationen proveo početkom studenoga na 1000 ljudi.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
21. prosinac 2024 16:34