Ruski predsjednik Vladimir Putin previše je zavolio rat. To stanje pomoglo mu je da mobilizira društvo, amnestira najokorjelije ubojice i silovatelje ako se prijave za odlazak na bojište, zatvori disidente, primjerice Vladimira Kara-Murzu na 25 godina, neke čak i likvidira (podsjetimo samo na sudbinu najjačeg oporbenog političara Alekseja Navaljnog, koji je pod "zagonetnim okolnostima" umro u zatvoru), a većinu oponenata natjera da pobjegnu iz zemlje.
No, rat je također ujedinio rusku političku i ekonomsku oligarhiju, odnosno elitu koja se osjeća nepoželjna na Zapadu i u Putinu vidi jedinu nadu za dobar život. Kao rezultat toga, agresija na Ukrajinu znači da je unutarnji pritisak na Putina manji nego ikad prije, navodi u svom autorskom tekstu za časopis Foreign Affairs poznati ruski publicist Mihail Zigar, koji je radi vlastite sigurnosti također morao otići iz Rusije gdje ga je Ministarstvo pravosuđa proglasilo "stranim agentom", a Ministarstvo unutarnjih poslova izdalo tjeralicu za njim.
Zigar navodi kako se mijenjao stav ruske elite prema Putinovu ratu u Ukrajini, koji je počeo još krajem veljače 2022. godine. Prema Zigaru, koji je tada još bio u Moskvi, dio te elite prvo je mislio da će rat završiti relativno brzo i "bezbolno", premda je, priznaje, dobar dio njih bio u šoku, pogotovo kada su uvedene sankcije koje su upravo taj dio ruskog društva najviše "pogodile". Naime, onemogućena su im dobrim dijelom putovanja na Zapad, blokirani su im imovina i financijska sredstva na Zapadu, a tamo više nisu bili dočekivani i prihvaćani širokih ruku te su postali svjesni da više neće živjeti kao prije.
Kako rat nije završio "za tri dana", taj dio ruskog društva počeo je negodovati, smatrajući da je rat katastrofa, da će Rusija postati otpadnik te da će i oni biti obilježeni. Zigar navodi kako je opće mišljenje među njima tada bilo da Putin vodi Rusiju u propast, da živi u idejama 19. stoljeća te da je, kako navodi riječi glazbenog producenta Josifa Prigožina, "Putin kriminalac". No, kako ističe Zigar, situacija se 2023. godine mijenja i elita sve više počinje podržavati Putina, pa i sam rat. "Nije dobro biti otpadnik i izopćenik kao pobjednik, ali još je gore biti otpadnik kao gubitnik", današnja je logika ruske elite koja je ostala u Rusiji i vjerna je Putinu, navodi Zigar.
Mnogi glazbenici i umjetnici počeli su nastupati na okupiranim područjima i proratnim manifestacijama, a neki od onih koji su se vratili u Moskvu, poput milijardera bankara Mihaila Fridmana, pokorno i pokunjeno su iskazali lojalnost Putinu jer su zaključili da je život pod sankcijama za njih na Zapadu nepodnošljiv. Zaključili su, piše Zigar, da iako zapravo ne podržavaju rat, on za njih postaje "podnošljiva životna činjenica". Stoga su se prestali baviti "osporavanjem Putinovih odluka" i prosvjedovati, pa su izabrali da pokušaju unovčiti podršku ili okreću glavu, prave se da se to njih ne tiče, iako ih ipak zanima "kako će rat završiti".
Neki smatraju da će Putin u nekom trenutku pristati na to da "samo zadrži teritorije koje drži", premda su uvjereni da ruski predsjednik - što i sam zapravo stalno govori - "neće stati dok ne zauzme Kijev". Elita se najviše boji da Putin neće stati s ratovanjem te da će "rat ili ratovi trajati dok god on bude živ". Naime, on ne ratuje s Ukrajinom, nego je uvjeren da ratuje sa Zapadom te da je ovaj rat samo jedan "krak sukoba sa Zapadom". Zigar navodi kako je dobar dio ruske elite uvjeren da će Putin nastaviti s ratom i napasti neku drugu zemlju, možda čak i u trenutku kada zbivanja u Ukrajini ne budu išla njemu u prilog.
"Mnogi su uvjereni da je Putinu važan sukob sa Zapadom, a ne toliko pobjeda u Ukrajini", piše Zigar. No, ipak ih ideja o beskonačnom ratu u Ukrajini užasava i nadaju se da će invazija (uskoro) završiti. "Sanjaju o što bržem povratku u mirno doba, prije 23. veljače 2022. Ali, zasad šute. Ne vide izlaz", secira Zigar rusku elitu koja je zauzela oportunistički i egoistični stav, gledajući samo svoj interes i opstanak. Prema Zigarovu mišljenju, dio elite strahuje za sebe pa kažu da Rusija ne smije izgubiti rat: "Mi ga moramo dobiti jer će Rusija propasti, a nama neće dopustiti da živimo".
To je i mantra koju Putin i njegova nacionalistička i propagandna ratnohuškačka mašinerija već godinama nameće ruskom društvu, uvjeravajući ga da Zapad želi uništiti Rusiju te da je "napad na Ukrajinu" zapravo rat za opstanak i golu egzistenciju Rusije. Kada vidimo Zigarov tekst, čini se da je na to nasjela i ruska elita, odnosno barem onaj njezin dio koji je svoju sudbinu vezao uz Putina.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....