U 97. godini preminula je jedna od najkontroverznijih političkih figura 20. stoljeća.
Jean-Marie Le Pen, suosnivač Nacionalne fronte, stranke koja je otvorila vrata ekstremnoj desnici i pomaknula je prema mainstreamu, sada je zatvorio vlastita vrata i otišao na vječni počinak.
"Okružen svojim bližnjima, pozvan je k Bogu ovog utorka, 7. siječnja, u podne", objavila je njegova obitelj, prenosi Agencija France-Presse.
Provokacije
Teško je u nekoliko paragrafa sažeti nečiju 60-godišnju političku karijeru, no pokušat ćemo izdvojiti ključne događaje koji su oblikovali život ovog francuskog političkog lidera.
Jean-Marie Le Pen rođen je 1928. godine u Trinité-sur-Meru, maloj bretanjskoj luci, kao sin ribara i krojačice.
Godine 1956. postao je najmlađi zastupnik u Nacionalnoj skupštini, a u sljedećim desetljećima izgradio je reputaciju političara koji nije birao sredstva kako bi promovirao svoje ideje.
Provokacije i oštra retorika postale su njegov zaštitni znak. Osnivanje Nacionalne fronte 1972. godine označilo je početak njegove dominacije na francuskoj političkoj desnici.
Stranka je u početku bila mala, a Le Penov kandidacijski rezultat na predsjedničkim izborima 1974. vrlo skroman - osvojio je samo 0,7 posto glasova. No, nakon dolaska ljevičara Françoisa Mitterranda na vlast 1981. godine desnica postaje sve prominentnija opozicija i privlači sve više birača.
Iako su mnogi osuđivali njegove provokacije, poput izjave o plinskim komorama i Holokaustu kao samo jednom "detalju" Drugoga svjetskog rata, Le Pen je postao politička sila i sve se češće pojavljivao na nacionalnoj televiziji, dajući intervjue i izgrađujući platformu koja je pružala glas krajnjoj desnici.
Jean-Marie Le Pen ubrzo je postao neizostavni dio političkog krajolika, ostvarujući dvoznamenkaste rezultate na predsjedničkim izborima 1988., 1995. i 2002. godine kada je uspio ući u drugi krug. Posljednji je put pokušao postati predsjednik 2007. kad je osvojio malo više od deset posto glasova.
Kontroverze i skandali
Osim političkih kontroverzi, i njegov privatni život je obilježen skandalima, uključujući optužbe za poreznu prijevaru i dramatičan raspad braka.
Nakon što se njegov brak s Pierrette Le Pen raspao 1987. godine, njegova bivša supruga pozirala je gola u francuskom izdanju Playboya kako bi ga ponizila. Fotografije su izazvale neviđen interes javnosti, a objavljene su i u tadašnjem časopisu Start.
Zanimljivo je spomenuti i da je 1991. godine hrvatski predsjednik Franjo Tuđman primio Jean-Marie Le Pena, što je u Parizu bilo iznimno loše primljeno.
Hrvatska je obnovila odnose s Francuskom tek pet godina poslije, dolaskom Jacquesa Chiraca na vlast, kako podsjeća kolega Željko Trkanjec.
Obitelj je bila ključna za političku karijeru Jean-Marie Le Pena, no upravo je ona na neki način obilježila i njegov politički kraj.
Godine 2011. Marine Le Pen preuzela je vođenje stranke, naslijedivši oca na čelu Nacionalne fronte, a 2015. naposljetku ga je i istjerala iz stranke, u želji da "dedemonizira" stranku i prilagodi je modernim političkim normama, što je bilo u suprotnosti s očevim rasističkim i ksenofobnim stavovima.
Za mnoge će Jean-Marie Le Pen ostati zapamćen kao "đavao Republike", osoba koja je krajnju desnicu ponovno postavila u središte francuske političke scene.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....