PIŠE AUGUSTIN PALOKAJ

Propao pokušaj lidera Europske unije za normalizaciju odnosa Kosova i Srbije

Tijekom dana su trajali odvojeni sastanci predstavnika EU s kosovskim premijerom Kurtijem i predsjednikom Srbije Vučićem

Miroslav Lajčak, Aleksandar Vučić i Gabriel Escobar

 Milos Miskov/Anadolu Via Afp

Pokušaj čelnika triju najvećih država članica EU, uz predsjednika Europskog Vijeća Charlesa Michela i visokog predstavnika Josepa Borrella za napredak u procesu normalizacije odnosa Kosova i Srbije je propao u četvrtak navečer. Prema riječima visokog predstavnika EU za vanjsku politiku i sigurnost Josepa Borrella razlog su bili „uvjeti jedne strane koji su neprihvatljivi za drugu stranu“. Borrell je izrazio zabrinutost zbog zastoja u dijalogu.

Tijekom dana, od popodnevnih sati do navečer su trajali odvojeni sastanci predstavnika i diplomata EU s kosovskim premijerom Kurtijem i predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Najprije su oni imali sastanke s predsjednikom Francuske Macronom, kancelarom Njemačke Scholzom, talijanskom premijerkom Meloni i predsjednikom Europskog vijeća Michelom.

Na tim sastancima, prema riječima visokog EU diplomate, „Kurtiju i Vučiću su prenijete poruke lidera da je došlo vrijeme da bez odlaganja i bez preduvjeta ispune sve svoje obveze iz ranijih sporazuma“. Potom su Kurti i Vučić imali sastanke s Izaslanikom EU za dijalog Miroslavom Lajčakom i savjetnicima Scholza, Macrona i Meloni. Kako su se sastanci nastavljali punih šest sati u EU su se počeli nadati da će doći do konkretnih rezultata.

Kurti i Vučić su i ovog puta imali različita viđenja onoga što se dogodilo. Premijer Kosova je u priopćenju za medije rekao kako je on prihvatio zadnji prijedlog kojeg su stranama na stol još u subotu 21 listopada stavili predstavnici EU i SAD, ali da je tražio da se taj prijedlog, kao i raniji sporazum, potpišu.

„Samo potpis znači prihvaćanje i samo potpisani sporazumi jamče i implementaciju“ rečeno je u priopćenju kosovske vlade uz dodatak da je predsjednik Srbije „odbio potpisati i tražio uvrštavanje jednog popratnog pisma koje u praksi obezvrjeđuje načela postignutih dogovora“.

Predsjednik Srbije Vučić je pak rekao da je za neuspjeh odgovorna kosovska strana. Ali je rekao da Srbija neće prihvatiti članstvo Kosova u UN-u i neće prihvatiti poštivanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta Kosova niti priznati Kosovo ni de facto ni de jure.

Zapravo sve te obveze su dio ranije postignutih sporazuma gdje se između ostalog navodi da se Srbija „neće protiviti članstvu Kosova u niti jednu međunarodnu organizaciju“ te da će međusobne odnose razvijati u načelu jednakosti i poštivanju načela suvereniteta i teritorijalnog integriteta. Taj sporazum su diplomati EU nazvali „de facto priznanjem Kosova“.

Lideri EU su odnose Kosova i Srbije imali na dnevnom redu i na sastanku Europskog vijeća. Oni su ponovili poziv Kosovu i Srbiji da „bez odlaganja i bez preduvjeta ispune sve obveze iz dijaloga i sve sporazume“.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. studeni 2024 19:45