Propali su pregovori o formiranju nove trostranačke vlade u Austriji. Pregovore je prekinuo najmanji od mogućih koalicijskih partnera, Neos, javlja AP.
Nakon što je austrijski predsjednik u listopadu sastavljanje vlade povjerio konzervativnom kancelaru Karlu Nehammeru, razgovori su se otegnuli. Sve su druge stranke odbile suradnju s čelnikom krajnje desne Slobodarske stranke, a Nehammer je pokušao okupiti koaliciju svoje Austrijske narodne stranke ( ÖVP) sa socijaldemokratima lijevog centra i liberalnom strankom Neos.
‘Nema volje za reformama‘
Nehammerova stranka i socijaldemokrati su zajedno upravljali zemljom i ranije, no sada u parlamentu imaju najmanju moguću većinu, 92 od 183 mjesta. Zbog takvog su omjera htjeli dovesti i Neos. No njihova čelnica, Beate Meinl-Reisinger, rekla je da je rano jutros obavijestila Nehammera, čelnika socijaldemokrata Andreasa Bablera, kao i predsjednika Van der Bellena, da njezina stranka neće nastaviti razgovore o novoj vladi.
- Posebice se posljednjih dana moglo osjetiti da se unatoč mnogim prijedlozima Neosa ne može prepoznati volja za reformama, rekla je predsjednica stranke Neos Beate Meinl-Reisinger obraćajući se medijima.
Ona je rekla kako se u pregovorima više osjećalo „razmišljanje o sljedećim izborima“ i ugađanje biračima nego istinska volja za reformama.
Kao glavni izvor poteškoća ukazala je na proračunske rupe koje je ostavila prošla vlada, a rekla je da se činilo kao da posljednjih dana razgovori idu unatrag, a ne prema naprijed, prenosi AP.
Kronen Zeitung prenosi da je rekla kako je pregovarala s rukama vezanim na leđima, te da najviše zbog SPÖ-a, više ne može vidjeli mogućnost ulaska u ‘slatku koaliciju‘.
Pregovori traju od studenog
Narodnjačka stranka Austrije (ÖVP), Socijaldemokratska stranka Austrije (SPÖ) i liberalni Neos od sredine studenog pregovaraju o sastavljanju prve tročlane koalicijske vlade u Austriji.
Na parlamentarnim izborima u rujnu najviše glasova je osvojila desno-populistička Slobodnjačka stranka Austrije (FPÖ) ali s tom strankom nitko nije bio spreman pregovarati o sastavljanju vlade.
SPÖ i ÖVP u parlamentu raspolažu tijesnom većinom od jednog glasa ali su u koaliciji sa strankom Neos htjeli ostvariti stabilnu većinu.
ÖVP je optužio „nazadnjačke snage“ unutar SPÖ-a koje su, kako je rekao glavni tajnik ÖVP-a Christian Stocker, nadvladale nad snagama unutar socijaldemokratske stranke koje su „usmjerene prema budućnosti“.
I predsjednik ÖVP-a i aktualni kancelar Karl Nehammer je proteklih tjedana kritizirao stav socijaldemokrata posebice po pitanju budžeta i poreza.
S obzirom na to da je stranka Zeleni od samog početka odbacila ulazak u koaliciju s narodnjacima i socijaldemokratima, ÖVP i SPÖ sada može sastaviti vladu s tijesnom većinom ili će biti raspisani novi izbori.
Kako pokazuju ispitivanja javnog mnijenja FPÖ bi na na novim izborima mogao ostvariti još uvjerljiviju pobjednu nego u rujnu kada je za desne populiste glasalo 28 posto Austrijanaca.
ÖVP je u rujnu osvojio 26, a SPÖ 21 posto glasova.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....