RAT U UKRAJINI

Probijene ruske linije na južnom bojištu, Norvežani uhitili bivšeg zapovjednika Wagnera!

Najznačajnije događaje rata u Ukrajini pratimo iz minute u minutu
Novi napad na Sevastopolj
 Twitter/

Ključni događaji:

- Morawiecki Zelenskome poručio da ne vrijeđa Poljake

- Biden obećao Ukrajini isporučiti ATACMS projektile dugog dometa?

- Britanija sudjelovala u diplomatskim razgovorima s Kremljom

- Norveška uhitila bivšeg zapovjednika Wagnera zbog pokušaja ilegalnog prelaska granice

21:51

Lavrov: Kijevski mirovni plan nije realan

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je u subotu da mirovni plan koji je predložila Ukrajina, kao i najnoviji prijedlozi UN-a za oživljavanje sporazuma o izvozu ukrajinskih žitarica preko crnomorskih luka ,"nisu realistični".

Lavrov je govorio nakon tjedna intenzivne globalne diplomacije na godišnjem okupljanju svjetskih čelnika u sjedištu UN-a u New Yorku gdje su Ukrajina i njezini zapadni saveznici nastojali prikupiti potporu Kijevu.

"To je potpuno neizvedivo", rekao je Lavrov o mirovnom planu u 10 točaka koji promovira Kijev. "To nije moguće provesti. Nije realno i svi to razumiju, ali istodobno kažu da je to jedina osnova za pregovore."

Rekao je da će sukob biti riješen na bojnom polju ako Kijev i njegovi zapadni saveznici ostanu pri tom stajalištu.

Lavrov je dodao da je Moskva napustila crnomorsku inicijativu za žito jer obećanja data Rusiji - uključujući uklanjanje sankcija ruskoj banci i njezino ponovno povezivanje s globalnim sustavom SWIFT - nisu ispunjena.

Rekao je da posljednji prijedlozi UN-a za oživljavanje tog izvoznog koridora za ukrajinske poljoprivredne proizvode "jednostavno nisu realni".

13:45

Probijene ruske linije u Zaporižju

Ukrajinske vojne snage na južnoj frotni probile su ruske linije u Verboveu, objavio je 23. rujna u intervjuu za CNN general Oleksandr Tarnavskij, zapovjednik ukrajinskih vojnih snaga koje se bore u Donbasu i Zaporižju.

Tarnavskij je pohvalio uspjeh kod Verbova, ali je također naglasio da će pravi proboj na južnoj bojišnici biti oslobađanje Tokmaka, što je, kako je rekao, "minimalni cilj" protuofenzive.

13:31

Norveška uhitila bivšeg zapovjednika Wagnera zbog pokušaja ilegalnog prelaska granice

Norveška policija uhitila je bivšeg zapovjednika plaćeničke skupine Wagner zbog sumnje da je pokušao ilegalno prijeći granicu s Rusijom nakon što je ranije ove godine zatražio azil u Norveškoj, rekao je u subotu odvjetnik uhićenoga.

Andrej Medvedev, koji je pobjegao iz Rusije u siječnju preko ruske arktičke granice s Norveškom, opisao je kako je bježao dok su ruski stražari pucali na njega. Govorio je o tome kako se borio u Ukrajini kao pripadnik skupine Wagner.

Policija je u priopćenju u petak navečer navela da je muškarac u 20-ima priveden zbog pokušaja ilegalnog prelaska ruske granice, ali nije ga imenovala.

Prelazak granice s Rusijom dopušten je samo na određenim mjestima.

Ali Medvedevljevo uhićenje uslijedilo je zbog nesporazuma, rekao je Reutersu njegov norveški odvjetnik Brynjulf Risnes.

"Bio je gore da vidi može li pronaći mjesto gdje je prešao (u Norvešku u siječnju). Zaustavljen je dok je bio u taksiju. Nikada nije bio blizu granice... Nikada mu nije bila namjera prijeći granice (u Rusiju)", rekao je Risnes.

U vrijeme dolaska u Norvešku, Medvedev je rekao da traži azil jer se boji za svoj život nakon što je svjedočio ubijanju i maltretiranju zarobljenika dovedenih na bojišnicu u Ukrajini.

Njegov bijeg u siječnju dospio je na naslovnice širom svijeta kao rijedak primjer u to vrijeme da je netko prebjegao u zapadnu zemlju dok je tvrdio da se borio za Rusiju kao plaćenik u ukrajinskom ratu.

Ali u svibnju je u videu objavljenom na YouTubeu rekao da se želi vratiti u Rusiju iako vjeruje da bi to moglo predstavljati opasnost za njegov život, opisujući sebe kao "neku vrstu dječaka u velikoj igri" koje više ne želi biti dio.

Risnes je rekao da se Medvedev ima pravo vratiti u Rusiju ako to želi, ali da se mora "dogoditi mnogo promjena" kako bi se sigurno vratio.

U travnju je Medvedev u Norveškoj osuđen za sudjelovanje u tučnjavi i nošenje zračnog oružja, ali je oslobođen optužbi za počinjenje nasilja nad policijom. Tada je rekao da gleda u budućnost i da se nada azilu.

09:30

Novi udari na Sevastopolj

Ukrajinci su u subotu ujutro nastavili s udarima na Sevastopolj. Stanovnike najvećeg grada na Krimu probudile su sirene, a crni gusti dim nadvio se nad gradom. Nakon jučerašnjeg napada na sjedište Crnomorske flote, Ukrajincima je navodno danas bila meta skladište nafte.

09:26

Britanija sudjelovala u diplomatskim razgovorima s Kremljom?

Britanski dužnosnici sudjelovali su u diplomatskim razgovorima s ključnim predstavnicima Kremlja o globalnoj sigurnosti usred tekućeg sukoba u Ukrajini, izvještavaju strani mediji.
Ti su se diskretni sastanci odvijali tijekom posljednjih 18 mjeseci, na različitim mjestima kao što su Beč i New York, a kao dio diplomatskih napora iza kulisa. Rasprave su se prvenstveno vrtjele oko sigurnosnih problema koji utječu i na Ujedinjeno Kraljevstvo i na međunarodnu zajednicu, uključujući teme poput nestašice žitarica i nuklearne sigurnosti.
No Ujedinjeno Kraljevstvo nije aktivno nastavilo mirovne pregovore usmjerene na diplomatsko rješenje sukoba, što je potvrdio i visoki britanski diplomat koji je sudjelovao u nekim od tih razgovora.
"Održavali smo kontakt i smatramo da je ključno održavati otvoreni dijalog tijekom rata u Ukrajini", navodi.
"Mi ni na koji način ne razdvajamo dijelove zemlje niti sklapamo mirovne sporazume u bilo čije ime, ali je od vitalne važnosti da taj kontakt ostane otvoren", dodao je.
Glasnogovornik britanskog Ministarstva vanjskih poslova (FCDO) izvijestio je da su se sastanci s ruskim dužnosnicima doista dogodili, ali samo kada su se smatrali "apsolutno potrebnima". Glasnogovornik je također odbacio sve tvrdnje koje sugeriraju da su te rasprave imale za cilj pregovaranje o prekidu ukrajinskog sukoba, smatrajući da takve tvrdnje nisu "niti vjerodostojne niti točne".

06:51

Ipak obrat? Biden obećao Ukrajini isporučiti ATACMS projektile dugog dometa

Američki predsjednik Joe Biden planira Ukrajini dati napredne projektile dugog dometa kako bi pomogao Kijevu u njegovoj protuofenzivi, javljaju američki mediji.

Oni citiraju američke dužnosnike koji su upoznati s tim pitanjem da će Ukrajina dobiti neke ATACMS projektile čiji je domet 300 kilometara, prenosi BBC.

To bi Kijevu omogućilo da pogodi ruske mete duboko iza linije bojišnice.

Ukrajinski vojni izvor rekao je za BBC da je napad u luci Sevastopolj izveden korištenjem raketa Storm Shadow, koje su isporučile Velika Britanija i Francuska, naglašavajući važnost zapadnog oružja za Kijev.

NBC News i The Wall Street Journal citirali su neimenovane američke dužnosnike koji su rekli da je Biden rekao svom ukrajinskom kolegi Volodimiru Zelenskom da će Kijev opskrbiti 'malim brojem' projektila ATACMS dugog dometa. Njih su se dvojica u četvrtak sastala u Bijeloj kući. SAD je također najavio novi paket vojne pomoći Kijevu u iznosu od 325 milijuna dolara.

06:42

Morawiecki Zelenskome poručio da ne vrijeđa Poljake

Poljski premijer Mateusz Morawiecki u petak je poručio ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom da ne „vrijeđa“ Poljake, nastavivši time žestoku retoriku prema Kijevu nakon što je poljski predsjednik pokušao smiriti napetosti nastale zbog spora o uvozu žita.

Poljska je prošli tjedan odlučila produžiti zabranu uvoza ukrajinskog žita, ugrozivši time odnose sa susjednom, ratom pogođenom državom kojoj značajno pomaže od početka ruske invazije u veljači prošle godine.

Zelenski je naljutio susjednu državu kad je na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda u New Yorku kazao kako Kijev radi na očuvanju kopnenih ruta za izvoz žita, ali da „politički teatar“ oko izvoza tog proizvoda samo pomaže Moskvi.

„Želim reći predsjedniku Zelenskom da nikad više ne vrijeđa Poljake kao što je to učinio nedavno tijekom govora u UN-u“, rekao je Morawiecki na skupu pred parlamentarne izbore koji se održavaju idući mjesec, a uoči kojih je česta tema popustljivost prema Ukrajini.

Morawieckijeva vladajuća stranka Pravo i pravda (PiS) na meti je kritika desnice zbog navodnog podaničkog stava prema Kijevu. Analitičari smatraju kako je to primoralo PiS da zauzme agresivniji stav prema Kijevu.

Ranije u petak predsjednik Andrzej Duda, saveznik PiS-a, u pokušaju smirivanja tenzija rekao je kako spor između dviju država zbog izvoza žita neće ugroziti njihove dobre bilateralne odnose.

"Ne sumnjam da je spor oko izvoza žitarica iz Ukrajine na poljsko tržište samo fragment cjelokupnih poljsko-ukrajinskih odnosa", rekao je Duda na poslovnoj konferenciji.

"Ne vjerujem da to može imati značajan utjecaj na odnose, tako da moramo riješiti ovu stvar između nas."

U međuvremenu je poljski ministar vanjskih poslova Zbigniew Rau u članku za Politico kazao kako Poljska želi „jaku ukrajinsku državu“ koja će iz rata izaći s dinamičnim gospodarstvom te da će Varšava „nastaviti podržavati napore Ukrajine da se pridruži NATO-u i EU".

"Tu nema apsolutno nikakve proturječnosti," napisao je Rau.

"Potpora Ukrajini protiv ruske invazije i zaštita naših građana od nepoštene gospodarske konkurencije — oboje služi interesima Poljske istovremeno", zaključio je.

Novinarima u New Yorku Rau je pak rekao kako Poljska nije promijenila svoju politiku prema Ukrajini, no da se dogodila „radikalna promjena u poljskom javnom mnijenju“ prema odnosima dviju zemalja.

Da bi se ta percepcija poboljšala, bit će potrebni „titanski“ diplomatski napori, rekao je poljski ministar.

Slovačka, Poljska i Mađarska također su uvele ograničenja uvoza žitarica iz Ukrajine, tvrdeći kako se jeftino ukrajinsko žito, većinom namijenjeno za tranzit prema zapadnim lukama, prodaje lokalno, što nanosi štetu njihovim poljoprivredama.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 20:24