Adolf Burger, posljednji od zatočenika koncentracijskog logora koje su njemački nacisti prisiljavali da krivotvore britanski novac, preminuo je u 99. godini života, javljaju u četvrtak mediji.
Burger je o svom zapanjujućem iskustvu napisao knjigu koja je poslužila kao predložak za film "Krivotvoritelji".
Austrijsko-njemački film austrijskog redatelja Stefana Ruzowitskog, koji govori o najvećoj akciji krivotvorenja novca koje je organizirao nacionalsocijalistički režim u Njemačkoj, dobio je 2008. Oscara za najbolji strani film.
Burger je nakon završetka Drugog svjetskog rata živio u Pragu. Bio je židovski aktivist iz Slovačke koji je dvije godine proveo radeći na tajnom operaciji krivotvorenja, jednoj od najvećih u povijesti, u koncentracijskom logoru Sachsenhausen sjeverno od Berlina.
Njih 139 grafičara, stručnjaka za tiskarsku tehnologiju i krivotvoritelja do kraja rata proizvelo je 131 milijun funti u lažnim novčanicama kao dio plana banrotirane njemačke države da britansko gospodarstvo preplavi lažnim novcem.
Burgerove krivotvoriteljske vještine koštale su ga uhićenja u Bratislavi 11. kolovoza 1942., kada je profesionalni tiskar uhićen zbog štampanja lažnih potvrda o krštenju kako bi spasio slovačke Židove, već predodređene za likvidaciju u krerikalno-fašističkom režimu Josefa Tisa.
Prvo poslan u Auschwitz, a potom u Birkenau, Burger je težio samo 35 kilograma kada su ga Nijemci premjestili u Sachsenhausen kako bi iskoristili njegovo umijeća.
Iz logora je pobjegao tijekom općeg meteža zbog napredovanja savezničkih snaga tijekom posljednjih dana rata.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....