PRIMIRJE ILI PRIVID?

Prekid vatre između Izraela i Libanona repriza je događaja iz 2006.: Jasno je tko je najveći pobjednik

Novi sporazum ponavlja rezoluciju UN-a 1701

Napad Izraela na Bejrut

 Fadel Itani/Afp

Prekid vatre između Izraela i Libanona objavljen u utorak u biti je repriza UN-ove Rezolucije 1701, sporazuma koji je okončao libanonski rat 2006. i uveo u 18 godina nečega što je slično miru, piše Paul Nuki u svojem komentaru za The Telegraph.

Nitko se ne usuđuje nadati da će novi aranžman trajati toliko dugo – a možda neće preživjeti ni tjedan dana – ali sada je dogovoren jer trenutak odgovara svim glavnim uključenim stranama, uključujući Izrael, Libanon, Iran, SAD i Europu.

Izraelski obrambeni establišment je najveći dobitnik. IDF je izgubio više od 50 vojnika i veliku količinu naoružanja otkako je prešao granicu prije dva mjeseca, ali je značajno degradirao Hezbolah kao borbenu snagu.

Teroristička skupina koju podržava Iran je obezglavljena, njen golemi arsenal projektila prepolovljen, njeni sustavi tunela u južnom Libanonu uništeni, a njeni financijski sustavi i opskrbni lanci ozbiljno poremećeni.

Nije jasno je li IDF učinio dovoljno da dopusti broju od 60.000 izraelskih raseljenih građana da se vrate u svoje pogranične domove, ali izraelski generali će to shvatiti kao političko obećanje premijera Benjamina Netanyahua, a ne kao njihov problem.

Za njih je prioritet bio ukloniti Hezbolah kao egzistencijalnu prijetnju državi Izrael i to je učinjeno – barem za sada.

Bilo je to, jezikom generala, epsko “košenje” terorističkog travnjaka.

Za Netanyahua i njegovu vladajuću koaliciju pobjeda je manje upečatljiva. Raseljeni se još nisu vratili u svoje domove, a oporbeni političari u utorak su rekli da je obavljeno samo "pola posla".

Unatoč njegovoj diskutabilnoj tvrdnji da je Hezbolah vratio "desetljećima unatrag", anketa u utorak navečer među biračima njegove koalicije pokazala je da samo 20 posto podržava sporazum o prekidu vatre.

"Sadašnje povlačenje snaga stvorit će dinamiku koja će nam otežati posao, a Hezbolahu olakšati pregrupiranje", rekao je Benny Gantz, vođa Nacionalnog jedinstva. “Ne smijemo obaviti samo pola posla”, dodao je.

"Hezbolah još uvijek ima svoje zalihe od nekoliko desetaka tisuća raketa", dodao je Naftali Bennett, bivši premijer. "Impresivno vojno postignuće pretvara se u potpuni sigurnosno-diplomatski neuspjeh."

Novi sporazum ponavlja rezoluciju UN-a 1701, koja zahtijeva od Hezbolaha da se povuče sjeverno od rijeke Litani, a od Izraela da prestane letjeti iznad libanonskog zračnog prostora.

Kao i prije, nadzirat će ga Privremene snage Ujedinjenih naroda u Libanonu (Unifil). SAD, Francuska i drugi formirat će odbor s kojim se dvije strane moraju konzultirati prije nego što poduzmu mjere u vezi s navodnim kršenjima.

Sporazum ponavlja rezoluciju 1701 umjesto da pruži nešto ambicioznije jer bi, prema libanonskom ustavu, svaki novi dogovor morao odobriti libanonski parlament, čiji je Hezbolah dio.

Što nas dovodi do Hezbolaha i njegovog gospodara, Irana.

Za terorističku skupinu, opstanak - politički i vojni - nagrada je novog sporazuma. Unatoč bombardiranju Izraela više od godinu dana i tjeranju nekih 60.000 Izraelaca s njihove zemlje, doživjet će da se bori nekom drugom prilikom.

Skupina će objasniti svoje gubitke i gubitke libanonskog naroda – od kojih je više od milijun raseljeno – kroz sebičnu prizmu mučeništva i otpora, baš kao što je uvijek činila.

I Iran ima razloga za zadovoljstvo. Hezbolah je njegov as u regiji za koju se prije samo mjesec dana činilo da bi je mogao potpuno izgubiti.

Odvajanjem rata u Gazi od borbe na sjeveru i pristankom na primirje, izborio se za odgodu koja će mu omogućiti nastavak projiciranja moći iz Libanona diljem regije.

Joe Biden, američki predsjednik, predstavio je dogovor kao pobjedu američkih pregovarača, ali će najviše dobiti novoizabrani predsjednik Donald Trump.

Pobijedio je u studenom obećavajući da će "okončati ratove" i ta je predanost, što su neki već sinoć isticali, dovela Izrael i Iran - dvije glavne strane u ovom sporazumu - za pregovarački stol.

Svi dolaze za stol zbog predsjednika Trumpa", rekao je Mike Waltz, Trumpov izbor za savjetnika za nacionalnu sigurnost, u utorak navečer.

“Njegova velika pobjeda poslala je jasnu poruku ostatku svijeta da se kaos neće tolerirati. Drago mi je vidjeti konkretne korake prema deeskalaciji na Bliskom istoku.”kazao je Waltz, napisao je Paul Nuki u svom komentaru za The Telegraph.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 15:16