Kolektivni ispraćaj i pokop 19 žrtava iz Jablanice održan je u utorak u tome gradiću na sjeveru Hercegovine koji je najteže stradao u poplavama i odronu stijenja, a molitvu je predvodio poglavar Islamske zajednice u BiH reis Husein Kavazović.
Najveći broj osoba poginuo je u selu Donja Jablanica kada se na njega sručila golema količina kamenja s obližnjeg ilegalnog kamenoloma, nošena bujicama vode.
Jedna žena poginula je u selu Zlate. Tijelo posljednje žrtve pronađeno je jučer, zbog čega je danas organiziran kolektivni ispraćaj.
"Suvišan je svaki govor ovdje danas. Okupili smo se da ispratimo braću i sestre na bolji svijet", rekao je u obraćanju poglavar islamske zajednice reis Kavazović.
Nazvao je poginule šehidima, što je arapski naziv za žrtvu koja umre nakon što je u životu ispunjavala sve obveze kao vjernik. Zazvao je mir obiteljima nastradalih, te pozvao vjernike da ih ne ostave i ne zaborave.
Potresne scene mogle su se vidjeti u groblju u Donjoj Jablanici gdje su se brojni okupljeni opraštali nad tabutima (kovčezima) od svojih nastradalih. Njihova tijela su pokopana na trima grobljima u tome gradu.
Stradale su čitave obitelji Tufek, Maslo, Imamović, Čilić i Begović.
U Jablanici je poginulo 19 osoba, u susjednom Konjicu još četiri, dok su u Fojnici, u središnjem dijelu zemlje, od posljedica poplava stradale tri osobe pa je bilanca žrtava u ovoj nesreći 26 stradalih.
Još se traga za jednom nestalom osobom na području Konjica.
Prve procjene katastrofalnih poplava i odrona stijenja u Jablanici procjenjuju se na oko 25 milijuna eura, izjavio je načelnik općine Јablanica Damir Šabanović.
Po istim navodima oštećeno je 200 objekata od kojih je 49 u potpunosti nastradalo. Ogromna šteta nanesena je javnim i gospodarskim objektima, te poljoprivredi.
U ovoj općini koja je najteže pogođena katastrofom, kao i u Konjicu još uvijek se radi na raščišćavanju cesta i ponovnoj opskrbi vodom i strujom.
Veliki problem predstavlja i otpad koji se nalazi na ustavi hidroelektrane Grabovica. Tamo se od posljedica poplava i odrona nataložilo 50.000 kubičnih metara otpada.
Službe su počele s uklanjanjem, no da bi se otpad posve uklonio trebat će najmanje mjesec dana rada. Iz elektroprivrednih poduzeća sa sjedištem u Sarajevu i Mostaru tvrde da otpad za sada ne predstavlja opasnost za rad hidroelektrana.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....