Venezuela je već peti dan bez struje, zbog čega je tamošnja vlada naredila da sve škole i tvrtke i u ponedjeljak ostanu zatvorene. Oporba je također priopćila kako je zbog potpunog zamračenja u ovoj južnoameričkoj državi do sad umrlo najmanje 17 ljudi.
Zemljom je zavladao potpuni kaos: provladine motociklističke naoružane bande, poznatije pod nazivom "colectivos", haraju ulicama glavnog grada Caracasa i pljačkaju sve što stignu, javlja dopisnik BBC-ja.
Mnogi dijelovi zemlje i dalje su odsječeni: čak i kad se struja vrati, to potraje jedva nekoliko sati.
Bez interneta, mobitela, bankomata, električnih štednjaka ili klima uređaja, svakodnevni život mnogima je postao nepodnošljiv, a posljedice nestanka struje najviše se osjete u zajednicama s niskim primanjima.
- Imam dvogodišnjeg sina. Sinoć nismo imali hrane u kući. Ništa - požalila se Majorie iz četvrti Terrazas del Club Hípico u Caracasu. Trgovina blizu njezina doma opljačkana je, a ona je zbog nestašice hrane bila primorana ići susjedu i moliti ga za malo kuhane riže.
- U nju sam dodala malo šećera i nahranila sina. Ali što ću kad me danas pita za hranu, što da mu dam? Ja mogu trpjeti glad. Nama odraslima dovoljna je čaša vode, ali što bi dijete trebalo napraviti u ovakvoj situaciji, kako mu objasniti da neće jesti - pita se ogorčena Majorie.
Iza nje, skupina majki, jednako očajnih i uznemirenih, lupa po vratima zatvorenog supermarketa, zahtijevajući da ih osoblje pusti unutra. Ali u trgovini ne radi nijedna blagajna, ne može se plaćati karticama, a u obzir, nažalost, dolaze samo američki dolari.
- Ali mi u ovoj zemlji ne koristimo dolare, ne zarađujemo u dolarima, zarađujemo u bolivarima! Ne želimo pljačkati dućane, ne želimo stvarati nikakve probleme. Ono što želimo je hrana. Gladni smo - kaže Majorie.
No, kronični nedostatak hrane samo je jedan od problema u Venezueli.
Patricia, kako su joj reporteri BBC-ja dali ime jer ona sama nije htjela otkriti svoj identitet kako ne bi, objašnjava, upala u nevolje na poslu, radi kao laboratorijska tehničarka u dječjoj bolnici JM de los Rios u Caracasu.
- U četvrtak nitko od zaposlenih nije imao nikakve informacije o tome zašto agregati na odjelu hitne pomoći nisu radili i zašto je jedinica intenzivne njege bila u potpunom mraku... Ni respiratori nisu bili u funkciji... Ni inkubatori...
Dok smo hodali odjelom za neonatalnu skrb, vidjeli smo jednu majku kako plače i saznali da je jedna od beba umrla... - prepričala je Patricia.
Ispravni agregat na kraju je ipak dostavljen u bolnicu, ali ondje ga nisu isporučili ni zdravstveni ni državni službenici, već motociklistička naoružana banda.
Zbog kaosa koji vlada u Venezueli postalo je nemoguće organizirati i pogrebe.
Sin Marije Errazo ubijen je u uličnom obračunu u sirotinjskom naselju još u četvrtak, a njegovo tijelo od tad leži u mrtvačnici Bello Monte. S obzirom da je većina vladinih ureda zatvorena, gospođa Errazo nije uspjela dobiti potrebnu dokumentaciju koja joj je potrebna kako bi pokopala sina.
No, čak i da dobije sve papire, Maria ne bi, kaže, mogla platiti ukop. Naime, neobuzdana hiperinflacija izbrisala je vrijednost njezine ionako bijedne ušteđevine u bolivarima.
Nestanak struje zaustavio izvoz nafte
Venezuelska državna naftna kompanija PDVSA ne može izvoziti naftu iz svoje glavne luke od prošlotjednog masovnog nestanka struje, rekli su u ponedjeljak pouzdani izvori.
Struje u većini zemlje i dalje ima samo mjestimice nakon što je nestala u četvrtak, a predsjednik Nicolas Maduro za to je okrivio sabotažu glavne hidroelektrane u zemlji uz potporu SAD-a.
Njegovi kritičari inzistiraju da je to posljedica više od deset godina korupcije i lošeg upravljanja.
Vlasti još nisu posve objasnile zašto je došlo do nestanka struje i kada bi uzrok mogao biti otklonjen.
PDVSA je pokrenuo rezervni plan za vraćanje struje u luku Jose, rekao je jedan izvor. Država Anzoategui, u kojoj se nalazi, struju od petka ima samo s prekidima, dodao je.
Luka ima vlastiti generator, ali ovisi o električnoj mreži za 65 posto struje. Generator trenutačno ne radi i nastoji ga se pokrenuti.
- Posve je stao od nestanka struje. Pogođeni su svi naftni terminali - rekao je drugi izvor.
PDVSA nije još komentirao situaciju. Iz luke nije otišao nijedan naftni tanker od 7. ožujka.
Nestanak struje pogodio je i rafineriju Puerto la Cruz u istoj državi.
PDVSA ima problema i s isporukom nafte koja je već napustila luke jer je glavni američki kupci žele vratiti zbog američkih sankcija. (Hina)
Oporba proglasila 'stanje uzbune'
Nacionalna skupština kojom dominira oporba proglasila je u ponedjeljak "stanje uzbune" u Venezueli gdje se događa prehrambena i sanitarna katastrofa nakon 100 sati bez struje.
Uredbu je predao parlamentu njegov predsjednik Juan Guaido, ujedno i samoproglašeni privremeni predsjednik kojega je priznalo pedesetak zemalja.
Unatoč polaganom vraćanju struje u nekoliko četvrti u Caracasu, stanje je i dalje kaotično za većinu stanovništva: teško se domoći hrane i vode po prihvatljivoj cijeni.
Struje u većini zemlje i dalje ima samo mjestimice nakon što je nestala u četvrtak, a predsjednik Nicolas Maduro za to je okrivio sabotažu glavne hidroelektrane u zemlji uz potporu SAD-a.
Njegovi kritičari inzistiraju da je to posljedica više od deset godina korupcije i lošeg upravljanja.
Vlasti još nisu posve objasnile zašto je došlo do nestanka struje i kada bi uzrok mogao biti otklonjen.
Ministar za informiranje Jorge Rodriguez najavio je da će, po nalogu predsjednika Madura, i utorak biti proglašen neradnim danom.
Guaido je ponovno pozvao narod da u utorak prosvjeduje.
Po ustavu, proglašavanje stanja uzbune - što je faza koja prethodi izvanrednom stanju - teoretski otvara vrata dopremi humanitarne pomoći koja se nalazi na granici s Venzuelom i koju blokira vlada jer tvrdi da je to zamaskirani pokušaj američke vojne intervencije. (Hina)
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....