IZAZVALI PROSVJEDE

Potez Rusije razbjesnio aktiviste na COP29: ‘Pogledajte što su napisali u izvješće o stakleničkim plinovima‘

Rusija je uključila emisije iz pripojenih regija Ukrajine i izazvala prosvjede na COP29

Summit u Bakuu

 Stringer/Afp

Rusija je uključila teritorije koje okupira u Ukrajini u svoje nedavno izvješće o inventaru stakleničkih plinova Ujedinjenim narodima, što je izazvalo proteste ukrajinskih dužnosnika i aktivista na summitu o klimatskim promjenama COP29 ovog tjedna.

Ovaj potez Moskve dolazi u trenutku kada ruski predsjednik Vladimir Putin razmatra potencijalne pregovore o mirovnom sporazumu s budućim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom koji bi mogli odlučiti o sudbini golemih dijelova teritorija.

„Vidimo da Rusija koristi međunarodne platforme da legalizira svoje postupke, da legalizira okupaciju našeg teritorija“, rekla je za Reuters zamjenica ukrajinskog ministra okoliša Olga Juhimčuk.

Rekla je da je Ukrajina u kontaktu s dužnosnicima iz Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o promjeni klime (UNFCCC), glavnog UN-ovog tijela za klimu, kako bi zatražila da riješe spor.

Riječ je o ruskom nacionalnom izvješću o inventaru emisija stakleničkih plinova za 2022., koje je Moskva podnijela UNFCCC-u 8. studenoga.

U podnesku, koji je pregledao Reuters, Rusija je rekla da može iznijeti podatke samo za 85 od 89 teritorija „zbog nedostatka osnovnih podataka o korištenju zemljišta za teritorije Narodne Republike Donjeck, Narodne Republike Luhansk, regija Zaporižja i Herson, koji su pripojeni u rujnu 2022.“

Rusija je već uključila emisije iz ukrajinske regije Krim, pripojene 2014., u posljednjih nekoliko izvješća podnesenih UNFCCC-u. Također je uključila planove razvoja zemljišta Krima u izvješće podneseno UN-ovom Globalnom okviru za bioraznolikost u 2020.

Ukrajinska ministrica okoliša Svitlana Grinčuk pokrenula je to pitanje u govoru izaslanicima na summitu COP29 početkom ovog tjedna, rekavši da rusko izvješće o ukrajinskom teritoriju potkopava integritet globalnih klimatskih napora.

Juhimčuk je za Reuters rekla da se zabrinutost temelji na opasnosti od dvostrukog brojanja emisija na teritorijima koji zajedno premašuju veličinu Portugala i Azerbajdžana.

„To će nas dovesti do toga da nećemo postići niti jedan od naših ciljeva ako nemamo odgovarajuće izvješćivanje prema Pariškom sporazumu“, rekla je.

Direktorica Programa za klimu i energiju Centra za međunarodno pravo okoliša Nikki Reisch rekla je da spor pokazuje kako geopolitička previranja mogu svijetu odvratiti pozornost od borbe protiv globalnog zatopljenja.

Profesorica prava na Sveučilištu u Oslu Christina Voigt rekla je da rusko izvješće o emisijama u Ukrajini narušava ukrajinski suverenitet i da bi moglo biti nezakonito.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 12:30