UOČI DOLASKA INSPEKCIJE

‘Postavili su mine, neke radnike je ‘progutao‘ mrak, nitko se mjesecima nije čuo s obitelji‘

Oko postrojenja su instalirane mine, radnici se hapse i odvode u mrak, zabranjeni su mobiteli, a nitko se mjesecima nije čuo s obitelji

Vježbe u nuklearki Zaporožje, pripadnik ruskih snaga sigurnosti u ophodnji nuklearke

 /Dimitar Dilkoff/Afp) Andrey Borodulin/Afp/Konstantin Mihalchevskiy/Sputnik

Ruske snage sigurnosti muče osoblje ukrajinske nuklearne elektrane u Zaporižju kako bi ih spriječili da inspektorima Ujedinjenih Naroda ispričaju što se tamo uistinu događa, piše britanski The Telegraph pozivajući se na razgovore s radnicima.

Radi se o zaposlenicima koji su pobjegli iz elektrane uslijed sve bližih borbenih aktivnosti tijekom ožujka. Sada tvrde da bi ruska ofenziva mogla dovesti do nuklearne katastrofe poput one u Černobilu 1986. godine.

Idućih dana u elektranu bi trebali stići predstavnici Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) kako bi provjerili stanje sigurnosti. Njihov direktor Rafael Grossi, ali i šef ruskog nuklearnog monopolista Rosatoma Aleksej Likhačev, razgovarali su tijekom sastanka u srijedu u Istanbulu. Rosatom je izdao priopćenje u kojem su ustvrdili da će misiji IAEA-e dozvoliti pristup postrojenju čim to bude moguće zbog sigurnosni uvjeta, te da je "sigurnost nuklearnih postrojenja apsolutni prioritet Rusije".

image

Vježbe na području elektranu u slučaju nuklearnog incidenta

Dimitar Dilkoff/Afp

No, zaposlenici koji su anonimno progovorili za britanski list kažu kako baš i nije tako, te da u elektrani vlada atmosfera straha i ponižavanja, te se događaju brojna uhićenja.

"Zabrinuti smo nakon što su najavili mogućnost posjeta inspektora. Sigurno će Rusi izvesti neku provokaciju kako bi svalili krivnju na Ukrajinu. Čini mi se da im je to glavni cilj", priča jedan od inženjera u postrojenju. Dodao je kako ih ruska vojska primorava na neobične postupke.

Tako će tijekom inspekcije biti izuzetno malo zaposlenika ukrajinske nacionalnosti, dok će na ključna mjesta zasjesti Rusi koji će "glasno objasniti kako su dugo čekali na oslobođenje od kijevskog režima".

Zaposlenik elektrane, čiji identitet The Telegraph nije objavio, rekao je kako je više djelatnika uhićeno u svojim domovima ili na putu do posla.

image

Satelitske fotografije nuklearke Zaporižje snimljene ovaj tjedan

Handout/Afp

"Sada shvaćamo da je ruska vojska možda slaba, ali obavještajne službe itekako rade punom parom. Zauzimaju kontrolne sobe i tamo muče radnike. Naš menadžment šuti o tome, ne žele stvarati paniku, no ljudi koji se vrate sa "razgovora" u podrumskim prostorijama elektrane također šute o tome. Nećemo se iznenaditi ako uskoro počnu govoriti on što im je rečeno da kažu", objašnjava zaposlenik.

Prije rata u elektrani, jednoj od četiri nuklearne elektrane u Ukrajini koja je zemlji omogućavala gotovo četvrtinu energije, radilo je oko 11.000 ljudi.

Ruske snage zauzele su postrojenje na obali Dnjepra nakon žestokog napada zbog kojeg su lokalne vlasti čak stanovnicima počele dijeliti tablete joda kako bi se izbjegla radijacijska bolest. Nakon što je Rusija odlučila elektranu pretvoriti u svojevrsnu bazu zavladao je strah od goleme katastrofe, a obje strane počele su se optuživati za artiljerijske napade u blizini reaktora.

Ruski predsjednik Vladimir Putin nakon razgovora s francuskim kolegom Emmanuelom Macronom pristao je prošlog petka da u elektranu dođu inspektori, no to nije smanjilo tenzije.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski obratio se Vijeću sigurnosti rekavši kako bi se Rusija trebala potpuno povući iz elektrane te "bezuvjetno prestati s ovom nuklearnom ucjenom".

image

Vježbe u slučaju curenja radijacije navodno se održavaju svakodnevno

Dimitar Dilkoff/Afp

Tri zaposlenika elektrane novinarima su ispričali kako su Rusi drastično i opasno smanjili broj djelatnika u postrojenju te su uveli ograničenja kretanja zbog čega je teško obavljati svakodnevne zadaće. Svakodnevni treninzi osoblja smanjeni su na minimum, a ruske snage pokušavaju maksimalno smanjiti broj civila u elektrani. Uokolo postrojenja za hlađenje reaktora postavljene su mine kao obrambena mjera.

"Osjećamo se kao u strogom zatvoru. Konstantno smo pod izuzetnim psihološkim pritiskom, ne smijemo kontaktirati obitelji, oduzeta nam je svaka mogućnost komunikacije te su nam zabranili uporabu mobilnih telefona. Ne možemo kontrolirati stanje u elektrani jer nam je zabranjeno kretanje noću. Stalno se događaju sukobi između zaposlenika i ruskih vojnika. Neki su uhićivani nestali su, neki su se vratili nakon dva tjedna - ispričao je jedan od zaposlenika.

Svi svjedoci koji su uspjeli progovoriti o svom iskustvu za Telegraph navode kako je u elektrani prisutno mnogo ruskih vojnika, kao i oklopnih vozila, borbenih džipova TIGR, te artiljerije 2S7 Pion, odnono haubica "Malka", što su neka od najmoćnijih oružja u ruskom arsenalu.

Zaposlenici vjeruju kako je cilj Rusije isključiti elektranu i tako onemogućiti značajan dio opskrbe Ukrajine energijom, no to sada nisu mogli učiniti zbog tehničkih poteškoća. Nuklearnim reaktorima potrebno je hlađenje čak i kad su isključeni, a pomoćni dizelski generatori dizajnirani su da mogu izdržati svega 72 sata.

image

Fotografija nuklearke Zaporižje koju su Rusi zauzeli još u ranom stadiju rata

Ed Jones/Afp
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 13:22