TEŠKA GODINA

Posljedice pandemije se osjećaju: Tempo zapošljavanja u SAD-u znatno je usporio u rujnu

Broj zaposlenih u rujnu je uvećan za 661 tisuću, nakon neto otvorenih 1,489 milijuna radnih mjesta u kolovozu
 Olivier Douliery/AFP

Zapošljavanje u Sjedinjenim Državama snažno je usporilo u rujnu, signalizirajući da najveće svjetsko gospodarstvo gubi dah u borbi s posljedicama epidemije koronavirusa a pregovori o poticajima ponovo su zapeli.

Broj zaposlenih u rujnu je uvećan za 661 tisuću, nakon neto otvorenih 1,489 milijuna radnih mjesta u kolovozu, pokazali su u petak podaci američkog ministarstva rada.

Ekonomisti iz Reutersove ankete očekivali su oko 850 tisuća novih radnih mjesta.

Najveći rast broja zaposlenih zabilježen je u lipnju, kada je otvoren rekordan 4,781 milijun radnih mjesta.

Stopa nezaposlenosti pala je u rujnu na 7,9 posto, s 8,4 posto u kolovozu. U travnju bila je poskočila na 14,7 posto, u jeku epidemije koja je paralizirala gospodarstvo zbog uvedenih strogih ograničenja kretanja i rada kako bi se zaustavilo širenje virusa.

Rujanski rast broja zaposlenih najmanji je od početka oporavka američkog tržišta rada u svibnju, što signalizira da će trebati puno vremena da se nadoknade 22,2 milijuna radnih mjesta izgubljena u ožujku i travnju i da je gospodarski rast usporio na prijelazu u četvrti kvartal.

Procjenjuje se da je američko gospodarstvo u trećem tromjesečju poraslo više od 32 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, čime bi se nadoknadio rekordni 31,4-postotni pad u razdoblju od travnja do lipnja.

Procjene za četvrto tromjesečje snižene su pak s 10 na oko 2,5 posto, navodi Reuters.

"Oporavak se nastavlja ali sporijim tempom, dijelom i zato što su se značajno smanjili državni poticaji”, rekla je Sung Won Sohn, profesorica financija i ekonomije na Loyola Marymount Universityju.

„Svjedočimo novim otkazima i stečajevima, pa me, sve dok nova vlada ne uvede dodatne poticaje, ne bi čudio obnovljeni pad zaposlenosti prema kraju godine”, upozorila je.

Predsjednica Zastupničkog doma Nancy Pelosi izjavila je da su pregovori demokrata i Bijele kuće o vrijednosti paketa novih poticaja zapeli.

Ministar financija Steven Mnuchin jučer je ponudio paket mjera vrijedan oko 1.500 milijardi dolara dok demokrati ustraju u prijedlogu 'teškom' 2.200 milijardi dolara., podsjeća Reuters.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
28. studeni 2024 02:44