RASPAD SHOLZOVE VLADE

Politički kaos u Njemačkoj, Berlin je ostao bez kormila u najgorem mogućem trenutku: ‘Sada kada je izabran Trump...‘

Scholzće se obratiti čelniku konzervativne oporbe Friedrichu Merzu za potporu u donošenju ključnih zakona o gospodarstvu i obrani

Nakon mjeseci žestokih unutarnjih sukoba, trostrana koalicija Scholzovih socijaldemokrata (SPD), Zelenih i poslovnom svijetu naklonjenih Slobodnih demokrata (FDP) konačno se raspala u srijedu navečer

 Odd Andersen/Afp

Njemačka u četvrtak ulazi u razdoblje političke neizvjesnosti nakon što se njezina krhka trostranačka vladajuća koalicija raspala istog dana kada je Donald Trump pobijedio na američkim izborima.

Kancelar Olaf Scholz, koji je najavio glasovanje o povjerenju u siječnju, nakon čega će vjerojatno uslijediti prijevremeni izbori u ožujku, nastojat će umiriti svoje europske partnere na samitu u Budimpešti.

Scholz je kasno u srijedu rekao da će se obratiti čelniku konzervativne oporbe Friedrichu Merzu, koji vodi u anketama, za potporu u donošenju ključnih zakona o gospodarstvu i obrani.

Kraj njegove podijeljene trostrane koalicije, koja ga lišava vladajuće većine, nije mogao doći u gorem trenutku za najveće europsko gospodarstvo, koje će se smanjivati ​​drugu godinu zaredom, piše francuska novinska agencija AFP.

"Rani kraj koalicije ostavlja Njemačku pomalo bez kormila u vremenu koje bi moglo biti iznimno turbulentno odmah nakon što je Donald Trump pobijedio na američkim izborima", napisao je analitičar banke Berenberg Holger Schmieding.

No Schmieding je rekao da bi prijevremeni izbori i novo vodstvo početkom 2025. u konačnici mogli pomoći jer su se "stalna prepucavanja unutar sada već nepostojeće trostranačke koalicije pretvorila u veliku prepreku rastu".

Scholz odlazi na samit EU-a u Budimpeštu u četvrtak kako bi razgovarao o višestrukim globalnim krizama, ponajviše o ratu Ukrajine s Rusijom i sukobu na Bliskom istoku, a sve je pod utjecajem nadolazeće promjene u Bijeloj kući.

Čelnici EU-a okupljaju se na razgovorima čiji je domaćin mađarski premijer Viktor Orban, Trumpov pristaša i jedan od glavnih skeptika EU-a u pogledu podrške Kijevu.

Nakon mjeseci žestokih unutarnjih sukoba, trostrana koalicija Scholzovih socijaldemokrata (SPD), Zelenih i poslovnom svijetu naklonjenih Slobodnih demokrata (FDP) konačno se raspala u srijedu navečer.

U šokantnom potezu, Scholz je smijenio problematičnog ministra financija Christiana Lindnera, izbacivši FDP iz koalicije i ostavivši SPD i Zelene na vlasti u nesigurnoj manjinskoj vladi.

Njemački čelnik rekao je da će tražiti glasovanje o povjerenju do 15. siječnja kako bi zastupnici mogli odlučiti hoće li raspisati prijevremene izbore koji bi se mogli održati šest mjeseci prije prethodno zakazanih u rujnu.

Do tada će manjinska vlada moći donositi neke zakone, od slučaja do slučaja, samo ako dobije podršku oporbe.

Obično umjereni Scholz u srijedu je imao oštre riječi za Lindnera, izjavivši da između njih više nema "temelja za povjerenje".

Ogorčeno je napao smijenjenog ministra financija zbog "sitnih političkih taktika" i optužio ga za "potpuno neshvatljivu razinu egoizma".

FDP, najmanja stranka u koaliciji, dugo se nije slagala sa SPD-om i Zelenima oko niza pitanja, najupečatljivije u pogledu toga kako rasporediti tijesan proračun i pokrenuti posrnulo njemačko gospodarstvo.

Lindner je opetovano koketirao s razbijanjem nesretne koalicije i upozorio na "jesen odluka" jer se sljedeći tjedan nazire krajnji rok za teške fiskalne pregovore.

Scholz je izjavio da "sada trebamo razjasniti kako možemo dobro financirati našu sigurnost i obranu u nadolazećim godinama, a da ne ugrozimo koheziju zemlje".

"S obzirom na izbore u Americi, ovo je možda hitnije nego ikada."

Scholz je rekao da je Lindneru ponudio plan s koracima za smanjenje troškova energije i povećanje ulaganja za njemačke tvrtke, osiguranje radnih mjesta u automobilskoj industriji i nastavak podrške Ukrajini.

Ali Lindner, fiskalni jastreb i veliki protivnik podizanja duga, nije pokazao "nikakvu spremnost" da to prihvati, rekao je Scholz, dodajući da "više ne želi našu zemlju podvrgavati takvom ponašanju".

Scholz i njegovi buntovni koalicijski partneri navukli su žestoku kritiku Merza, čelnika oporbenog saveza CDU-CSU, koji dugo zahtijeva prijevremene izbore.

"Ne možemo si dopustiti da se svađamo još godinu dana", rekao je zastupnik CDU-a Norbert Roettgen nakon Trumpove pobjede i prije raspada koalicije. "Njemačka je važna u Europi, a ako vlada ne može živjeti u skladu s tim, onda mora odmah napraviti mjesta."

U srijedu je čelnik CSU-a u južnoj pokrajini Bavarskoj Markus Soeder zatražio hitno glasovanje o povjerenju, upozorivši da "ne smije biti taktičkih odgoda".

Nedavna ispitivanja javnog mnijenja daju savezu CDU/CSU oko 32 posto potpore - više od ukupnog broja za dosad vladajuću koaliciju - SPD-a sa 16 posto, Zelenih s 11 posto i FDP-a sa samo oko četiri posto.

Krajnje desna Alternativa za Njemačku (AfD) nedavno je osvojila blizu 20 posto, no dosad su sve ostale stranke obećale da neće surađivati ​​s njom.

Prema sadašnjim trendovima, konzervativci bi, ako pobijede, ipak trebali koalicijskog saveznika za većinu.

To povećava dugoročne izglede za njihovu lijevo-desnu "veliku koaliciju" sa SPD-om.

Njemački ministar gospodarstva podupire Scholzovu odluku o raskidu koalicije

Njemački ministar gospodarstva Robert Habeck rekao je u četvrtak da je kancelar Olaf Scholz u pravu što je otpustio ministra financija, čime je srušena koalicijska vlada, te je poručio da je Njemačka sposobna funkcionirati.

Christian Lindner iz fiskalno konzervativnih Slobodnih demokrata nije bio u stanju dovršiti temeljni zadatak formiranja proračuna i izgubio je poštovanje ostalih članova vlade, rekao je Habeck (Zeleni) za televiziju Deutschlandfunk.

"U tom pogledu odluka kancelara bila je logična. Bila je dosljedna i nužna u ovom trenutku", dodao je Habeck o potezu dosadašnjeg koalicijskog partnera.

Njemačka vladajuća koalicija raspala se u srijedu kada su dugotrajne napetosti u trostranom savezu sa Scholzovim socijaldemokratima dosegle vrhunac zbog ekonomske i fiskalne politike.

Kolaps otvara put prijevremenim izborima, izazivajući politički kaos u najvećem europskom gospodarstvu nakon što je Donald Trump pobijedio na predsjedničkim izborima u SAD-u.

Upitan je li Njemačka još uvijek sposobna funkcionirati, Habeck je televizijskoj kući rekao: "Da, naravno da jesmo", dodavši: "Više nemamo većinu u parlamentu".

Habeck je dodao da nema namjeru obnašati dužnost privremenog ministra financija.

Zeleni su kritizirali Lindnera zbog toga što je vlastitu politiku stavio iznad nacionalnih interesa.

"Nismo trebali gledati naše predizborne programe i možda sljedeće izbore", rekao je vicekancelar Robert Habeck za noćni informativni program javnog servisa ARD Tagesthemen u srijedu.

Kancelar Olaf Scholz smijenio je Lindnera, čelnika pro-poslovnih Slobodnih demokrata (FDP), i pozvao na glasanje o povjerenju vladi u parlamentu 15. siječnja koje bi moglo pokrenuti prijevremene izbore.

FDP je nakon toga povukao sve svoje ministre iz vlade, čime se vladajuća trostrana koalicija raspala.

Habeck je za Lindnerov nedavni politički dokument, koji je pozivao na produženo oslanjanje na fosilna goriva i smanjenje socijalne zaštite, rekao da je bivši ministar financija morao znati da se Zelena stranka neće složiti s tim.

"Nisu trebali biti iznenađeni što se ne slažemo s tim, što se ja ne slažem s tim", rekao je Habeck.

Habeck je u objavi na X-u, koju je objavilo njegovo ministarstvo, pozvao Nijemce da zadrže vjeru.

"Nemojte sumnjati u snagu ove zemlje. Prevladali smo druge izazove", rekao je ministar gospodarstva.

Supredsjedateljica parlamentarne skupine Zelenih bila je oštrija rekavši da je Lindner sebičan, da ima "destruktivan pristup" i da nije radio svoj posao.

"Ministar financija tamo nije radio svoj posao", rekla je čelnica frakcije Britta Hasselmann kasno u srijedu u Berlinu.

Hasselmann je ustvrdila da su Lindnerova "sebičnost" i "destruktivan pristup" odgovorni za neuspjeh u postizanju zajedničkog proračuna.

Njezina suvoditeljica Katharina Dröge opisala je kao "neodgovorno" to što je FDP dao prednost stranačkim interesima i kratkoročnim kalkulacijama.

U međuvremenu, zamjenik predsjednika parlamenta iz redova konzervativnih oporbenih demokršćana kritizirao je vrijeme glasovanja o povjerenju 15. siječnja.

"Olaf Scholz bi sada trebao postaviti pitanje povjerenja bez odlaganja kako bismo mogli brzo uspostaviti novu i potpuno funkcionalnu vladu", rekao je Mathias Middelberg za dpa.

U taboru FDP-a političari su branili Lindnerovo stajalište, a parlamentarni klub je na posebnom sastanku nakon Lindnerova svrgavanja jednoglasno podržao Lindnerovu odluku da ne udovolji Scholzovom zahtjevu da se otpusti dužnička kočnica, rekao je predsjednik skupine Christian Dürr.

"Christian Lindner je otpušten zbog svojih prijedloga za njemačko gospodarstvo i zbog odbijanja da suspendira dužničku kočnicu", rekao je Dürr.

"Vjerujem da je takav korak Christiana Lindnera rijedak dokaz načelnog integriteta i hrabrosti", dodao je. (Sanja Pucak/Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
07. studeni 2024 09:41