Unatoč dogovoru između Hrvatske i Srbije, još nije otkupljena rodna kuća hrvatskog bana Josipa Jelačića u Novom Sadu, odnosno Petrovaradinu. Politika piše da se otkup odužio jer su vlasnici kuće u prizemlju zatražili 100 tisuća eura više i zato što se jedan od korisnika prostora odbija iseliti.
Srbija je oko 16. listopada prošle godine obznanila da će s 500 tisuća eura financirati obnovu Jelačićeve rodne kuće te je taj novac i uplatila na račun Hrvatskog nacionalnog vijeća (HNV) koje vodi projekt.
Kada se pojavila ideja o otkupu kuće, u projekt se uključilo hrvatsko kulturno-obrazovno društvo "Jelačić" iz Petrovaradina. Predsjednik društva Petar Pifat rekao je za Politiku da je prvotna ideja bila da se "Jelačić" smjesti u banovu rodnu kuću, ali da su dužnosnici iz HNV-u poželjeli projekt podići na višu razinu. Naime, htjeli su od kuće napraviti kulturno-gospodarsko-turistički centar Hrvata u Vojvodini sa spomen-sobom.
Nakon razgovora s privatnim vlasnicima objekta, utvrđeno je da banova rodna kuća koja uključuje prizemlje i stan na prvom katu vrijedi 503.800 eura. Pifat kaže da je upravo na temelju te procjene je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ustvrdio da će država dati 500 tisuća eura za rodnu kuću bana Jelačića.
Rodna kuća bana Jelačića smatra se izvanrednim primjerom barokne arhitekture, a temeljito je obnovljena prije šest godina. Stan od 60 kvadratnih metara na prvom katu ima balkon i terasu s ogradom od kovanog željeza, a iznad vrata se nalazi stara spomen-ploča na kojoj piše da je u toj kući 16. listopada 1801. godine rođen Josip Jelačić, hrvatski ban. Taj je stan otkupljen za 130 tisuća eura. "To je dosta novca, međutim vlasnik je ispoštovao početni dogovor", rekao je Pifat.
No, vlasnici prizemlja i podruma promijenili su cijenu. "Kada je novac uplaćen i HNV počeo pregovarati, vlasnici donjeg dijela kuće povećali su svoja potraživanja s 300 tisuća eura na 410 tisuća eura. To su opravdali tvrdnjama da su u međuvremenu porasle cijene nekretnina na tržištu i da se fasade obnavljaju ususret Europskoj prijestolnici kulture", rekao je Pifat. "To je produžilo otkup pa se HNV obratio Vladi Srbije koja mu je doznačila još 100 tisuća eura."
Nakon toga su se pojavili novi problemi. Pifat navodi da je HNV potpisao ugovor s vlasnicima prizemlja i podruma, ali da je zadržao pravo da im ne isplati cijeli iznos jer odnosi nisu čisti. "Na toj je adresi registrirano hrvatsko obrazovno društvo "Frano Štefanović", čiji predsjednik Ivan Karačić, Hrvat iz Vojvodine, živi tu u Novom Sadu. On je u jednu od prostorija donio stvari i sada odbija napustiti prostor pa se vlasnici s njim spore", objašnjava Pifat.
Ivan Karačić je za Politiku rekao da će iz prostora u rodnoj kući bana Jelačića izaći ako sud tako odluči. "Ja sam vijećnik HNV-a i legalist sam. Ako sud tako kaže, iselit ću u roku od 48 sati. Tu sam tri godine i ulagao sam u taj prostor. Ta samo namještaj vrijedi 11 tisuća eura", rekao je Karačić te dodao da on smatra da otkup kuće ne teče javno te da bi volio doznati kako je potrošeno 600 tisuća eura koje je dala Srbija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....