OBJAVIO THE TIMES

Plaćenici tri puta pokušali ubiti Zelenskog, Ukrajinci: ‘Upozorili su nas ruski agenti FSB-a‘

Više od 400 ruskih plaćenika nalazi se u Kijevu s nalogom Kremlja da ubiju ukrajinskog predsjednika

Volodimir Zelenski

 Sergei Supinsky/AFP

Rusija nikako da se riješi protivnika, te likvidacije ne uspijevaju. Aleksej Navalni je preživio i nervni otrov novičok, a, kako se čini, nosi se i s ruskim kazamatom. Dobro, nisu se ni Amerikanci iskazali, Fidel Castro im je pod nosom carevao pola stoljeća. CIA ga nije uspjela likvidirati, a pokušavala je nebrojeno puta. Čak im je razbio invaziju u Zaljevu svinja.

Josip Broz Tito je navodno poručio Staljinu: "Poslao si 50 ljudi da me ubije, nisu uspjeli. Ja ću trebati samo jednog".

Ruske tajne službe izazvale su pomutnju u Europi kad je otkriveno da je disident Aleksander Litvinenko otrovan radioaktivnim polonijem u čaju, u Londonu, 2006. godine. Bivšeg tajnog agenta Sergeja Skripala i njegovu kćer Juliju nisu uspjeli otrovati, stradala je slučajna prolaznica. Ali je zato bilo mrtvih po Berlinu, pa u Bugarskoj.

Londonski The Times u tekstu objavljenom u četvrtak tvrdi da je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u proteklih tjedan dana preživio tri pokušaja likvidacije. Isti dnevni list objavio je 28. veljače, u ponedjeljak, da se više od 400 ruskih plaćenika nalazi u Kijevu s nalogom Kremlja da ubiju ukrajinskog predsjednika i članove vlade kako bi Moskva preuzela kontrolu.

Predsjednik Zelenski je u više navrata javno upozorio da ga Rusi žele ubiti što je rekao i čelnicima EU kad se videopozivom uključio na sastanak. Među ciljevima ruskih asasina nalazi se i predsjednikova obitelj.

Zloglasna Wagner milicija

Skupina Wagner, privatna milicija jednog od najbližih Putinovih saveznika, koja operira kao produljena ruka države, ubacila je prije pet tjedana plaćenike u misiju fizičke eliminacije pripadnika ukrajinske vlade u zamjenu za unosnu financijski bonus, prenijela je Hina. Na istom se poslu, prema londonskom listu, nalaze i čečenske postrojbe.

Ukrajinska vlada dobila je informaciju o tome u subotu (26. veljače) ujutro i malo nakon toga Kijev je objavio 36-satni "strogi" policijski sat s ciljem da se grad očisti od ruskih sabotera, te je upozorio civile da ne izlaze ako ne žele da ih se smatra agentima Kremlja, piše Times.

Izvor blisko povezan s aktivnostima skupine, na koji se poziva britanski list, tvrdi da je između dvije i četiri tisuće plaćenika došlo u Ukrajinu u siječnju, neki od njih raspoređeni u odmetnute ukrajinske regije Doneck i Luhansk. Drugih 400 navodno je ušlo u zemlju iz Bjelarusa i krenulo prema glavnom gradu.

Plaćenicima je rečeno da Putin želi kratku pauzu kako bi 'odglumio' da pregovara sa Zelenskijem, ali im je dano do znanja da nikakav sporazum neće biti postignut.

Uz Zelenskog na popisu za likvidaciju nalaze se još 23 ukrajinska dužnosnika, uključujući premijera, ministre, gradonačelnika Kijeva Vitalija Klička i njegovog brata Vladimira, popularne boksačke šampione koji su se pridružili borbi protiv ruskih zavojevača, objavio Times.

Iako je Wagner privatna vojna tvrtka, usko se povezuje s Putinovim projektima širom svijeta. U vlasništvu je oligarha Jevgenija Prigožina, poznatog kao "Putinov chef" jer je zadužen za catering u Kremlju. Njezini pripadnici proveli su prikrivene operacije diljem Afrike i na Bliskom istoku i također su odgovorni za zbivanja u istočnoj Ukrajini 2014. godine.

General sir Richard Barrons, bivši šef združenog stožera britanskih oružanih snaga, kazao je da su pripadnici te postrojbe izuzetno učinkoviti i mogu se "pojaviti iz sjene, izvesti najnasilnije akcije i potom opet nestati, a da se i ne otkrije tko je za te akcije odgovoran". "Nisu izravno povezani s ruskom vladom i stoga ih je teško otkriti", kazao je general za Times.

Tu su i Čečeni

Londonski dnevni list tvrdi da su Wagner i Čečeni u naumu osujećeni antiratnim elementima unutar ruske Federalne sigurnosne službe (FSB, nasljednice sovjetskog KGB-a). Plaćenici iz skupine Wagner su tijekom pokušaja atentata pretrpjeli gubitke te su ostali zatečeni preciznim podatcima koje su ukrajinske snage sigurnosti imale o njihovim planovima i pokretima pa su mogli anticipirati njihove poteze. Izvor blizak skupini rekao da je "začuđujuće" kako su dobro izviještene sigurnosne snage oko Zelenskog.

The Times navodi da je u subotu na periferiji Kijeva osujećen atentat na Zelenskog. Ukrajinski sigurnosni dužnosnici rekli su da je skupina čečenskih ubojica "eliminirana" prije nego što su stigli do predsjednika. Oleksij Danilov, tajnik ukrajinskog Vijeća za nacionalnu sigurnost i obranu, rekao je ukrajinskim TV kanalima da su ruski špijuni dojavili o planiranom atentatu. Riječ je, navodno, o agentima FSB-a koji se protive agresiji na Ukrajinu.

Wagnerovi plaćenici, piše londonski dnevni list, nisu znali za čečenske ubojice. Pokušali su likvidaciju nakon što su više od šest tjedana boravili u Kijevu prateći aktivnosti 24 ukrajinska osobe visokog ranga. Prema planu su trebali čekati dolazak posebnih postrojbi ruske vojske, Spetsnaz, koje su im trebale osigurati siguran izlazak iz grada. Sve je zakomplicirala sporost ruske vojske u pokušaju zauzimanja Kijeva. Uslijedio je pritisak iz Moskve da ubrzaju djelovanje, a izvor blizak plaćenicima navodi da su, unatoč gubitcima, i dalje brojni u Kijevu. I da sada Moskva traži barem jednu likvidaciju od 24 osobe s popisa. Nakon čega svima jamče bogatu nagradu.

Ne mogu ga pratiti

"Jedna od mogućnosti je infiltrirati se, iskoristiti laserski sustav za navođenje i locirati predsjednika Zelenskog nakon čega bi uslijedio brzi napad ruskih zračnih snaga", tumači neimenovani izvor za The Times. Lider prvog čečenskog rata, Džohar Dudajev, bivši ruski časnik koji je u svemu nadmašio tadašnje ruske vojne zapovjednike, likvidiran je kad se javio na satelitski telefon koji su ruske tajne službe presrele i locirale. Nakon toga je uslijedio napad vođenim projektilima. Zelenski navodno ima američki satelitski telefon koji Rusi ne mogu pratiti.

Svjesni opasnosti, šefovi sigurnosti ukrajinskog predsjednika organizirali su klasične operacije zaštite kao što su izbjegavanje bilo kakve komunikacije koja nije u potpunosti sigurna, stalne promjene lokacije boravka i oblika komunikacije te onemogućavanje da se predsjedniku približi itko a da nije dio najužeg kruga suradnika.

Spetsnaz snage nisu dosad bile uključene u operaciju jer bi trag vodio izravno do Moskve. Moskva uvijek može odbaciti bilo kakvu povezanost s operacijama Čečena i plaćenika Wagnera.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
28. studeni 2024 18:29