Novi Zeland postao je prva država koja će plaćati bolovanje žrtvama obiteljskog nasilja nakon što je usvojila zakon kojim se štite žrtve.
Inače, Novi Zeland jedna je od razvijenijih država s najviše slučajeva obiteljskog nasilja.
Policija diljem zemlje rješava takve slučajeve svake četiri minute, a mnogi od njih ostanu neprijavljeni, javlja lokalni odvjetnički ured.
U skladu s novim zakonom, zaposlenici moraju dati žrtvama dopust u trajanju od deset dana.
Brojne svjetske skupine protiv nasilja pozdravile su novi zakon, uključujući i britansku Woman's Aid, koja je obećala da će sličnu inicijativu pokrenuti i u Velikoj Britaniji.
Voditeljica grupe Katie Ghose rekla je kako brojne žene ostaju s nasilnim partnerima zbog financijskih problema.
- Vjerujemo kako će ovo dati više hrabrosti ženama da govore o nasilju i traže podršku kad odluče napustiti partnera i izgraditi novi život bez nasilja - izjavila je.
Novi zakon stupa na snagu u travnju sljedeće godine.
- Ovaj zakon je pobjeda za žrtve, društvo i sve nas - rekla je zastupnica Jan Logie prije nego što je zakon usvojen u parlamentu.
Logie je političarka Zelenih koja je godinama predvodila inicijativu. Izjavila je kako će nove mjere omogućiti raniju intervenciju u slučajeve obiteljskog nasilja.
- Nije čudno što je rodno utemeljeno nasilje toliko duboko ukorjenjeno. Ovim zakonom predviđene su rane intervencije i prevencije - dodaje.
Zakon je u srijedu odobren u parlamentu s tijesnih 63 glasa "za" prema 57 "protiv" onih koji su zabrinuti zbog financijskih posljedica.
Novi Zeland tek je druga zemlja u svijetu koja je ovu politiku stavila na dnevni red. Slične mjere usvojili su Filipini 2004.
Novi Zeland već dugo ima reputaciju progresivne zemlje i prvi je u svijetu koji je ženama dao pravo glasa 1893. Aktualna premijerka Jacinda Arden treća je žena na vodećim pozicijama u toj zemlji.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....