Peking je u četvrtak objavio da je pozvao na konzultacije američkog veleposlanika u Kini, te je zatražio od Washingtona da "ne provede" zakon koji je u srijedu potpisao predsjednik Donald Trump kojim se podržavaju prosvjedi u Hong Kongu.
Zamjenik kineskog ministra vanjskih poslova Le Yucheng izrazio je veleposlaniku Terryju Branstadu "čvrsto protivljenje" svoje zemlje i zatražio od Washingtona da "ispravi pogrešku" kako ne bi "dodatno naštetio kinesko-američkim odnosima i suradnji", kaže se u priopćenju ministarstva vanjskih poslova.
Donald Trump u srijedu je potpisao zakon koji podupire prosvjednike u Hong Kongu. "Danas sam potpisao zakon .. o ljudskim i demokratskim pravima u Hong Kongu", stoji u priopćenju Bijele kuće koja navodi predsjednika.
Rezoluciju je prije tjedan dana usvojila većina u Kongresu i još ju je trebao potpisati Trump da bi postala zakon.
"Potpisao sam zakon iz poštovanja prema predsjedniku Xiju (Jinpingu), Kini i narodu Hong Konga. Zakon je donesen u nadi da će lideri i predstavnici Kine i Hong Konga moći prijateljski riješiti sporove te dovesti do dugoročnog mira i prosperiteta za sve", dodao je Trump u priopćenju.
Prije toga, kineska je vlada zaprijetila mjerama odmazde rekavši da je zakon "apsolutni užas koji prikriva mračne namjere".
Američki zakon je "jasan i jednostavan čin hegemonije", kaže se u ranijem priopćenju ministarstva vanjskih poslova.
Od početka prosvjeda u bivšoj britanskoj koloniji prije gotovo šest mjeseci, Peking osuđuje prosvjednike za koje kaže da ih 'teledirigiraju' strane zemlje, na prvom mjestu SAD i Velika Britanija.
Hongkonška vlada je izrazila "duboko žaljenje" nakon Trumpovog potpisivanja zakona, ocjenjujući da je to "loš znak prosvjednicima".
Policija ušla u devastirani kampus Politehničkog sveučilišta
Hongkonška policija u četvrtak je ušla u devastirani kampus sveučilišta koji su 11 dana držali prosvjednici kako bi pokupila molotovljeve koktele i druge opasne predmete koje su za sobom ostavili demonstranti.
Politehničko sveučilište u Hong Kongu bilo je epicentar prosvjeda 16. i 17. studenoga kada su izbili žestoki sukobi između policije i demonstranata.
Nakon tih događaja, najnasilnijih od početka prosvjeda u lipnju, prosvjednici su zauzeli Politehničko sveučilište oko kojega se rasporedio policijski kordon.
Velika većina njih se predala prije nego ih je uhitila policija a dio je uspio pobjeći.
U četvrtak ujutro, kada su policija i vatrogasci ušli kako bi osigurali kampus nakon 11 dana opsade, utvrđeno je da tamo više nema nikoga.
Kada se kampus osigura, počet će velika operacija čišćenja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....