Mislim da kineska javnost nema kolektivni schadenfreude (zlurad) stav prema razornoj epidemiji u Indiji. Normalno je da neki glasno govore o stavu Indije prema Kini. Također je normalno da postoje mišljenja koja možda neće dobro sjesti nekim Indijcima.
Tako se u utorak oglasio Hu Xijin, glavni urednik Global Timesa, glasila Kineske komunističke partije (kao da ima i nekih drugih) na engleskom. Starije čitateljice i čitatelji sjećaju se kako je u doba bivše Jugoslavije često u televizijskom Dnevniku ili novinama istupao glavni urednik ili glavni partijski dužnosnik tog medija kad je trebalo nešto objasniti.
Neki su se partijski dužnosnici, naime, zanijeli. Na kineskoj društvenoj mreži Weibo objavljene su usporedo dvije slike, kineskog lansiranja rakete u svemir i indijske pogrebne lomače, uz potpis: Kina pali vatru, Indija pali vatru. To ne bi bio tako strašan problem da objava nije bila na računu Središnje komisije za politička i pravna pitanja, partijskog tijela koje kontrolira policiju i sudove, prenosi South China Morning Post (SCMP, čiji je vlasnik milijarder Jack Ma, ali je pod partijskom kontrolom). Objava je nakon burne reakcije na Weibou brzo uklonjena, ali su mnogi sačuvali njezinu sliku.
Gotovo istodobno je Ministarstvo javne sigurnosti u objavi usporedilo sliku bolnice koja je prošle godine u Wuhanu sagrađena za samo deset dana i masovnih kremacija u Indiji. Bolnica nosi ime Huoshenshan što, kako prenosi SCMP, znači Bolnica brda boga vatre. I ta je objava ubrzo uklonjena.
A Xi je bio izrazio sućut
Situacija je utoliko neugodnija za vlasti u Pekingu jer je kineski predsjednik Xi Jinping neposredno prije obje objave indijskom premijeru Narendri Modiju prenio izraze sućuti zbog razbuktavanja epidemije koja dnevno, prema službenim podacima, odnosi gotovo četiri tisuće ljudi, uz procjenu da su stvarne brojke i deset puta veće.
Jučer je službeno zabilježeno 357.229 novih slučajeva zaraze, a umrlo je 3449 osoba i sada ih je službeno 222.408. Xi je Modiju najavio i slanje pomoći, a onda se pokazalo da ništa nije stiglo pa je javno reagirao poznati indijski glumac da bi se konačno kineski ambasador u Indiji ispričavao. Global Times objavio je, pak, da je ubrzana proizvodnja 40.000 respiratora koje je Indija naručila.
Odnosi Indije i Kine, od osamostaljenja ove prve, nisu na visokoj razini. Problem je granična crta zbog koje se i ratovalo, a Indija je dala utočište Dalaj-lami nakon što je Narodna Republika Kina anektirala Tibet. Prošlo ljeto došlo je do nagle eksplozije nasilja na himalajskoj granici, da bi se konačno dvije strane dogovorile o povlačenju vojske i primirju.
Mnogi su tada smatrali da je Peking samo ispitivao moguću reakciju Indije i pripravnost njezinih snaga na granici. U cijelu priču treba staviti i snažne veze Kine i Pakistana, ali i obrat u odnosima Indije i Pakistana koji potajice pregovaraju o smirenju tenzija.
Propala inicijativa
Peking je ljut što je Indija odustala od svoje nesvrstane politike te se sve snažnije veže uz SAD pa je postala i članica kvadrilateralnog dijaloga (Quad) s Amerikom, Japanom i Australijom, koji u Pekingu s pravom vide kao tijelo koje ima za cilj ograničiti kineski utjecaj na prostoru Indo-Pacifika (termin koji Kina također ne voli).
Cijela je priča s objavama vjerojatno bio pokušaj "wolf diplomacy", metode napada na sve koji kritiziraju Kinu preko društvenih mreža, a koju su pokrenuli mladi, nacionalnim nabojem potaknuti diplomati. No, kako za SCMP navodi Alka Acharya, bivša direktorica Instituta za kineske studije u Delhiju, "čini se da objave nisu dobile odobrenje viših instancija" pa su izazvale sramoćenje i bijes. Na međunarodnoj razini.
A to u Pekingu ne vole. Netko se ponadao dobiti unapređenje zbog samostalne inicijative u napadu na Indiju, a sasvim je sigurno da je smijenjen ili možda još i gore.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....