RASPRAVA I U PARLAMENTU

PAO DOGOVOR? Crna Gora bruji o tajnom sporazumu s Hrvatskom

 Sinisa Sunara / CROPIX

PODGORICA - Crnogorsko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je u utorak kako ne postoje tajni dogovori između Crne Gore i Hrvatske o koncesiji za istraživanje nafte i plina na području Prevlake, nakon što je parlamentarni odbor za vanjsku politiku pozvao ministra vanjskih poslova Igora Lukšića da se o tome izjasni.

Parlamentarni odbor za vanjsku politiku pozvao je Lukšića, koji je potpredsjednik vlade i ministar vanjskih poslova, na saslušanje o mogućnosti postojanja tajnog dogovora s Hrvatskom o koncesiji za istraživanje nafte i plina na području Prevlake. Nije poznato na temelju čega je odbor došao do zaključka da bi takav dogovor mogao postojati.

Lukšić je prihvatio poziv, istodobno upozorivši da bi on mogao biti dio predizborne kampanje za lokalne izbore u Podgorici. Njegovo je ministarstvo priopćilo da ne postoje nikakvi tajni dogovori.

"Ne postoje tajni niti bilo kakvi protupravni dogovori s hrvatskim vodstvom niti bilo kojom trećom stranom o ustupanju prava na koncesijska istraživanja nafte i plina u području Prevlake", priopćilo je crnogorsko ministarstvo vanjskih poslova. U priopćenju se pojašnjava da se sva komunikacija glede Prevlake odvija u skladu sa pregovaračkom platformom koju je usvojilo povjerenstvo za razgraničenje između Crne Gore i Hrvatske.

Crnogorsko ministarstvo vanjskih poslova podsjetilo je također da je upravo ono uložilo prigovor na nedavno objavljene hrvatske zemljovide uz koncesijsku dokumentaciju javnog nadmetanja za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika u Jadranu.

"Crna Gora je na taj način ukazala na protokol o privremenom režimu iz 2002. godine, koji obvezuje dvije susjedne države da se suzdržavaju od postupaka kojima bi mogli biti shvaćeni kao prejudiciranje rješenja međusobne granice na moru i na kopnu", piše u priopćenju crnogorskog ministarstva vanjskih poslova.

Lukšić je u ponedjeljak najavio da će se idućih tjedana u razgovoru s predstavnicima hrvatske strane tražiti kompromis koji bi omogućio istraživanje nafte i plina u podmorju oko Prevlake, uz poštivanje dosad potpisanih sporazuma.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
29. studeni 2024 14:17