PRVA LINIJA

Ovo su sve prednosti i mane moćnog novog hrvatskog tenka, platit ćemo ih više nego Rafale: ‘Imaju dva problema, ali bolje opcije nema!‘

Ukupna cijena za hrvatske Leoparde bila bi oko 1,25 milijarde eura

Tenk Leopard 2A8

 Artur Widak/Nurphoto Via Afp

Pedeset njemačkih Leoparda 2A8 bit će novi tenkovi Hrvatske vojske, objavljeno je u ponedjeljak, 28. listopada. Tog dana su u Berlinu ministar obrane Republike Hrvatske Ivan Anušić i njegov njemački kolega Boris Pistorius potpisali pismo namjere kojim su iskazali spremnost dviju država da se iz hrvatskih zaliha Ukrajini u prvoj isporuci isporuči 30 tenkova M-84 i 30 borbenih vozila pješaštva M-80, uključujući pričuvne dijelove i streljivo, te da se novac koji će RH dobiti od SR Njemačke za te tenkove i borbena vozila iskoriste za nabavu novih njemačkih Leoparda 2A8. Za taj iznos umanjila bi se ukupna cijena novih Leoparda 2A8, naveo je MORH.

Vrijednost cijelog posla i dalje ne znamo. Uzmemo li u obzir da će Njemačka za svojih 105 2A8-ica platiti 2,93 milijarde eura, a Češka će 77 komada izdvojiti 2,29 milijarde eura, dođe se do iznosa koji varira između 28 i 30 milijuna eura po tenku. Ako odbijemo iznos koji ćemo dobiti za M84 i M80, mogli bismo doći do često spominjane cijene od 25 milijuna eura po komadu, što znači da bi ukupna cijena za hrvatske Leoparde bila oko 1,25 milijarde eura, dakle viša od iznosa koji plaćamo za polovnih 12 Rafalea. Radi se o vrlo gruboj procjeni detalje ne znamo, ali čini se da je riječ o iznosu koji se kreće oko ili iznad milijarde eura.

Što HV dobiva za taj novac? Kakav je to tenk Leopard 2, kako je tekao njegov razvoj, koje ga sve države koriste, kako se pokazao u borbenim operacijama, u kojim sve varijantama je proizveden i koje su posebnosti inačice 2A8? O svemu tome u novoj epizodi podcasta Prva linija razgovarali smo s našim stručnim sugovornikom, Matijom Blaće s YouTube kanala Codex Militaria. Blaće detaljno objašnjava sve prednosti i mane ovog tenka, a daje i inicijalnu ocjenu hrvatske nabavke ovog tenka.

Cijeli razgovor možete pogledati u videu ispod ili na YouTube kanalu Jutarnjeg lista, playlista Prva linija, a mi ćemo u tekstu niže izdvojiti nekoliko zanimljivih dijelova.


Video podcasta pogledajte ispod


Leopard 2 počeo se proizvoditi 1979. godine, a inicijalnih A0 varijanti se do 1982. proizvelo se "tek" 380 komada.

- Proizvođač Krauss-Maffei nije imao dovoljno kapaciteta za proizvodnju tenka, te su koristili niz podizvođača, u Njemačkoj i drugim zemljama. Sve to zove se "Leopard klub" zbog čega kupci tog tenka imaju ogromnu bazu podrške, kako Nijemci često vole isticati, kaže Blaće.

Ukupno je, u svim varijantama, proizvedeno više od 3600 tenkova Leopard 2, a tenk je izvezen u više od 20 država. No, zbog toga što sve te zemlje nisu imale tolike potrebe za ‘oklopom‘, njegova proizvodnja nikad nije dosegla brojke američkog Abramsa (više od 10.000 komada) ili čak Leoparda 1 koji je u jeku Hladnog rata proizveden u 6565 primjeraka. Kako je Leopard 2 u proizvodnji već 45 godina, od tada do danas iz pogona je izašlo niz varijanti ovog tenka, od inicijalne A0 pa do zadnje A7, a uskoro i A8.

image

Njemački tenk Leopard 2 A5

Sven Eckelkamp/Imago Stock&peo/Sven Eckelkamp/imago Stock&peo

- Od A1 do A3 nije bilo bitnih razlika, a prva veća promjena dolazi 1985. s varijantom A4 koja se i danas koristi u Ukrajini. Ta je verzija uvela digitalno balističko računalo što je tad bila mala revolucija. Ojačana je i kupola, a riječ je o verziji koja je proizvedena u najviše primjeraka. Devedesetih godina dolazi verzija A5 koja je imala dodatni čelični oklop na kupoli, unutarnji sloj zaštite protiv gelera te termalnu optiku za zapovjednika što je dodalo tenku opciju lovac - ubojica. Nova velika prekretnica dolazi 2007. s varijantom A6 koja je iza A4 drugi najčešći model Leoparda 2. Tu je glavna promjena bila promjena topa - i dalje je to bio Rheinmetall Rh-120, ali ovaj put s 55 kalibara, a ne 44 kao ranije. To znači da je cijev 120 cm duža nego ranije, čime se razvija veći pritisak te postiže dodatna brzina granate i njen veći učinkoviti domet. Potom, 2014.. dolazi verzija A7 koja donosi pregrađeni top, ima i programirano streljivo te veću komoru za izgaranje zbog čega može primiti streljivo s većim barutnim punjenjem. Ima i ojačani trup, a ima i moderni digitalni sustav upravljanja bojištem, objašnjava naš sugovornik i dodaje da verzija 2A8, koju kupuje Hrvatska, dolazi na scenu 2023. godine.

image

Ilustracija, Leopard 2A7

Philipp Schulze/Dpa Picture-alliance Via Afp

Težak tenk i tajni oklop

Prema brošuri proizvođača taj je tenk težak od 61 do 65 tona, dug je oko 10 metara zajedno s cijevi, širok 3,75 metara i visok 2,8 metara. Ima V12 turbo dizelski motor od 1500 konjskih snaga koji daje maksimalnu brzinu od 70 km/h prema naprijed i čak 30 km/h u vožnji unatrag, čime se, ističe Blaće, Nijemci naročito ponose.

- Imaju i odličan sustav stabilizatora za koji proizvođač drži da je najbolji na svijet, kaže Blaće.

Oklop je kompozitni, težak i - tajan:

- Znamo samo da sadrži čelik, volfram, plastiku i keramiku, ali ne znamo u kojem omjeru. Proizvođač tvrdi da je to najbolje zaštićeni tekst, u što nisam baš siguran, ali svakako je među bolje zaštićenima. Od drugih sustava zaštite, svakako treba istaknuti izraelski Trophy, koji je u upotrebi od 2010. godine. Riječ je o aktivnoj zaštiti, dakle sustavu koji presreće projektile tako da u njih ispaljuje roj kuglica kojima ih uništava prije nego dolaze u kontakt s tenkom. No, to je problem i za vlastitu pješadiju koja bi se mogla naći u blizini u tom trenutku, objašnjava Blaće i dodaje da to sustavi ipak nisu dovoljni da štite od kinetičkih penetratora. Također, ne pomažu ni protiv prijetnji iz zraka, ponajprije bespilotnih letjelica.

Jedan od problema Leoparda 2, barem u prošlim varijantama, je i 27 granata koje su smještene lijevo od vozača, uz stijenku tenka. To znači, kaže Blaće, da bočni proboj trupa može izazvati i eksploziju tih granata.

- Nijemci su radili da minimiziraju taj učinak, što postižu novim sastavom punjenja granata. Da, na starijim A4 varijantama imali su problem, ali već u Ukrajini to nismo vidjeli - požari bi se em brzo ugasili, em streljivo ne bi eksplodiralo, kaže Blaće.

Od streljiva se koriste klasični penetratori, tu je i visokoeksplozivna granata, ali i programabilna koja se može programirati da detonira na određenoj udaljenosti ili dubini proboja. Što se senzora tiče, tu je najmodernija termalna optika treće generacije i sustav upravljanja bojištem koji sve umrežava - Nijemci tvrde da je najbolji na svijetu, ističe naš sugovornik.

Iskustva s bojišta

Kad je u pitanju borbeno iskustvo ovog tenka, obično se tu spominju rat u Afganistanu, rat u Siriji i rat u Ukrajini.

- U Afganistanu se pokazao kao korektan, ali nije bio ni testiran protiv jačih sredstava. U Siriji su već imali gubitke, ponajviše jer su ih Turci ostavljali na otvorenom području gdje su bili laka meta modernim ruskim raketama koje je Islamska država tada imala. Ukratko, turska taktika korištenja tenka bila je katastrofalna, kaže Blaće.

image

Njemački tenkovi Leopard 2A6

Ralph Zwilling/Dpa/Profimedia/Ralph Zwilling/dpa/profimedia

Rat u Ukrajini je pak posebna priča. Kijevu su dosad obećani i donirani Leopardi 2 u raznim varijantama. Prema Oryxu dosad je obećano 73 Leoparda 2A4, dostavljeno je njih 40, a obećan i dostavljen 21 tenk 2A6, kao i 10 švedskih Strv 122 (koji su zapravo A5 verzija Leoparda 2). Dosad je u Ukrajini uništeno 11 2A4, 6 su oštećena pa napuštena, a 4 oštećena. Što se 2A6 tiče, 7 je uništenih, 4 oštećena, 2 oštećena i napuštena. Jedan od tih je, prema satelitskim snimkama, završio u pogonu Uralvagonzavoda. Ukratko – nemali gubici, oko 50 posto, i to samo prema vizualnim dokazima.

- Ni jedan tenk nije dobro prošao u Ukrajini. Ipak, Ukrajinci vole ovaj tenk, komotan je i posada preživljava pogotke. No, ima tri glavna problema. Prvi je održavanje pa čak i maleni kvar često znači da se mora izvlačiti izvan Ukrajine na popravak. Drugi problem je opet način korištenja. Na primjer, Ukrajinci ga ne koriste parovima kao što se to radi na Zapadu. A treći problem je taj da nemaju dovoljno eksplozivnog streljiva, koje je važno kad se djeluje protiv mekih meta, kaže Blaće.

Hrvatska nabavka

Konačno, na kraju emisije osvrnuli smo se i na hrvatsku nabavku 50 2A8 tenkova.

- Naše stare tenkove, M84, više nije imalo smisla nadograđivati - platforma je zastarjela, a i sami tenkovi imaju oko 40 godina. Što znači da nešto moramo kupiti. Od dostupnih tenkova na tržištu tu su američki Abrams, južnokorejski K2 i Leopard. Britanski Challenger i francuski Leclerc nisu, budući da nisu u serijskoj proizvodnji. Mislim da je od trenutno dostupnih opcija Leopard 2 ipak najbolja, kaže Blaće pa nastavlja.

- Ulaženjem u zamjeničku nabavu s Njemačkom cijena će biti manja. Zašto ne korejski K2, kao što je to napravila Poljska? Pitanje je hoće li servis za taj tenk biti dostupan za tri godine, dok će za njemački tenk biti. A bit će i puteva nadogradnje, podrška proizvođača, rezervnih dijelova, dio smo tog ekonomskog sustava, možda možemo postati i kooperanti... nabraja naš sugovornik i opet dodaje da je "kupnja Leoparda 2 trenutno najbolja opcija za Hrvatsku".

- Dva su glavna problema tu, uz to da cijena nije jedan od njih - ona je takva kakva jest, otprilike kao i Abrams, dok je K2 nešto jeftiniji, ali se proizvodi na drugom kraju svijeta. Prvi je taj da je Leopard 2 vrhunac tehnologije koja je sad na zalazu, dok novi prototipovi bez iznimke imaju automatske punjače, besposadne kupole i mogućnost lansiranja dronova i obrane od dronova. Drugi problem je baš i ta zaštita od dronova koju će trebati nadograditi kad tad. A8 te najnovije tehnologije nema, kaže Blaće i dodaje da je Rheinmetallov tenk, Panther KF-51, i dalje prototip.

- Mi smo išli na najmanje rizičnu opciju u našoj nabavi. Dakle, sigurna opcija, tenk u proizvodnji i koji se može nadograditi, zaključuje Blaće i smatra kako bismo u budućnosti mogli potencijalno kupiti još 2A8, tako da ih ukupno bude 70. No, dodaje, to je samo pretpostavka.

Cijeli razgovor pogledajte pri vrhu teksta!


Prethodne epizode podcasta "Prva linija" možete pogledati OVDJE.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
04. studeni 2024 21:57