LIKVIDATOR RUSA

Oni stoje iza brutalnog ubojstva Putinovog generala: Četiri puta su veći od Mossada i nevjerojatno moćni, a jedna stvar je ironična...

SBU i GUR se natječu u ubojstvima viših dužnosnika ili napadima na veće vojne ciljeve sve dublje i dublje unutar Rusije

Vasyl Malyuk

 Aa/abaca/abaca Press/profime/Aa/abaca/abaca Press/profime

Visoki ruski general Igor Kirilov, koji je zapovijedao snagama za zaštitu od nuklearnih opasnosti, ubijen je u utorak u eksploziji bombe koja je bila skrivena u električnom romobilu. Uz njega je bio i njegov asistent koji je također smrtno stradao.

Fotografije objavljene na ruskim Telegram kanalima prikazuju uništen i ruševinama zatrpan ulaz u stambenu zgradu u moskovskoj četvrti Rjazanski prospekt i dva tijela koja leže u snijegu zamrljanom krvlju. Vidi se i izgorjeli romobil u kojemu je bila skrivena eksplozivna naprava.

BBC javlja da je napravom koja je ubila Kirilova upravljano daljinski, a takva je bomba mogla sadržavati oko 300 grama eksplozivnog materijala.

- Improvizirana eksplozivna naprava je imala kapacitet od oko 300 grama u TNT ekvivalentu, rekao je službenik na licu mjesta, prenosi BBC.

Prema UN-ovoj procjeni štete od eksplozija, vanjski eksploziv od 300 grama ekvivalenta TNT-a može razbiti male prozore s udaljenosti od oko 17 metara i oštetiti kuće od cigle s udaljenosti od 1,3 metra. Za izazivanje smrti, takva količina TNT-a bi trebala eksplodirati oko 1,55 metara od osobe, procjenjuje UN.

Atentat je označio najnoviji napad u eskalirajućem ratu u sjeni između Kijeva i Moskve, koji su izvele njihove goleme i moćne državne obavještajne agencije, obje nasljednice špijunskih agencija Sovjetskog Saveza, pri čemu je SBU izravni potomak KGB-a.

Djelujući iza neprijateljskih linija, te agencije ciljaju vojne dužnosnike i političare, sabotiraju energetsku infrastrukturu i željezničke sustave te koriste taktike hibridnog ratovanja, uključujući kibernetičke napade i kampanje dezinformiranja kako bi posijale kaos unutar međusobnih granica.

S ukrajinske strane, često kontroverzna SBU, koju su SAD i drugi saveznici dugo tražili od Kijeva da je reformira, motivirana je konkurentnom vojno-obavještajnom upravom GUR pod nadzorom Kirila Budanova, a postala je - kako ju je jedan obavještajni dužnosnik uključen u planiranje operacija nazvao - "likvidator Rusa".

Naime, dvije se agencije sada natječu pokušavajući nadmašiti onu drugu ubojstvom viših dužnosnika ili napadima na veće vojne ciljeve sve dublje i dublje unutar Rusije.

FSB je u srijedu priopćio da je uhitio Uzbekistanca osumnjičenog za ubojstvo Kirilova, a dužnosnik SBU-a potvrdio je da je njegova agencija odgovorna za Kirilovljevu smrt, nazvavši ga "ratnim zločincem" koji je "dao naredbe za korištenje zabranjenog kemijskog oružja protiv ukrajinske vojske". "Takav neslavan kraj čeka sve koji ubijaju Ukrajince", upozorio je.

SBU je od početka ruske invazije 2022. dosad napala Krimski most te mornaričkim bespilotnim letjelicama uništila velik dio crnomorske flote, a agenti Kijeva izvršili su i nekoliko ubojstava proruskih separatističkih vođa u regijama Donjecka i Luganska pod kontrolom Moskve između 2014. i 2021. godine.

Drugi obavještajni dužnosnik, piše Financial Times u svojoj opsežnoj analizi ukrajinskih obavještajnih aktivnosti, rekao je da su agenti SBU-a djelovali unutar ruskih granica, ali da je također regrutirao Ruse protiv Kremlja za izvođenje sabotaža, pa čak i ubojstava.

SBU je postao ključni instrument u borbi Kijeva protiv Rusije.

"Ruski FSB je vrlo dobar u istraživanju onoga što se već dogodilo, ali nije baš dobar u prikupljanju obavještajnih podataka o onome što dolazi. To je drugačiji skup vještina", ističe viši suradnik u Centru za analizu europske politike, Andrej Soldatov.

"Za to bi agencija trebala biti vrlo dobra agencija za prikupljanje informacija, što znači da postoji povjerenje, dobra razmjena informacija - nešto što ne vidite među ruskim agencijama."

Valentin Naljvaičenko, zastupnik koji je dva puta bio šef SBU-a, rekao je da je špijunska agencija "prikupila puno protuobavještajnih informacija i podataka" o ruskom vojnom i obavještajnom vodstvu. Pronašao je načine za postavljanje "krtica", probijanje komunikacija unutar neprijateljskog teritorija i identificiranje ranjivosti u moskovskoj obavještajnoj mreži.

Dio učinkovitosti SBU-a dolazi iz njegove ogromne veličine, što je ironično rezultat njegovog sovjetskog nasljeđa. Kad je Ukrajina stekla neovisnost 1991., SBU je naslijedio mnoge KGB-ove strukture, resurse i odgovornosti, a nije se smanjio.

S više od 30.000 zaposlenika i još više neregistriranih operativaca, SBU je velik gotovo kao FBI sa svojih 35.000 agenata. Više je od sedam puta veći od britanske sigurnosne službe MI5 i više od četiri puta veća od izraelskog Mossada.

SBU rijetko javno pripisuje eksplicitne zasluge za ubojstva. Umjesto toga, često bira uvjerljivo poricanje.

Rad SBU-a često je kontroverzan; nadzire istraživačke novinare i aktiviste koji izvještavaju o navodnoj korupciji u svojim redovima, a suočavavali su se dosad i s više skandala oko pronevjere.

"SBU ima ogromnu moć - neki bi rekli preveliku", rekao je zapadni diplomat za FT i dodao kako je agencija uglavnom otporna na velike reforme, unatoč što su to poticali najveći podupiratelji Ukrajine, SAD, druge članice G7 i zemlje EU.

Međutim, uslijed rata s Rusijom situacija se promijenila, a Zapad je počeo jačati veze i razmjenu obavještajnih podataka. SBU je razvila posebno bliske veze s CIA-om, koja je uložila milijune dolara u programe obuke ukrajinskih agenata.

SBU je prešao dug put od kraja veljače 2014., kada ga je razorio bivši predsjednik Viktor Janukovič nakon Euromajdana.

Naime, Janukovič je naredio raciju na agenciju, a njegovi su operativci krali ključne državne tajne i spaljivali ono što nisu mogli iznijeti automobilom i helikopterom.

SBU, koji se već bori s problemom povjerenja, pretrpio je značajne udarce zbog nekoliko prebjega u proljeće i ljeto te godine, tijekom ruske aneksije Krima i preuzimanja kontrole nad gradovima u istočnoj Ukrajini.

Agencija je bila prožeta špijunima lojalnim Kremlju s tisućama agenata osumnjičenima za suradnju s Moskvom. Uslijedila je čistka, a vlasti su uhitile mnoštvo vlastitih špijuna i pokrenule istrage o izdaji.

"Počeli smo od nulte točke, od spaljenih operativnih dosjea u našem dvorištu SBU-a", rekao je Naljvaičenko.

Kijev je doveo mlađe, domoljubne agente koji su bili odani teritoriju unutar međunarodno priznatih granica Ukrajine iz 1991. godine.

Otkako je ruska invazija punog opsega započela prije gotovo tri godine, gotovo da nije prošao niti jedan mjesec, a da se nije pojavio naslov o tome da su operativci SBU-a eliminirali ruskog dužnosnika umiješanog u rat.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
19. prosinac 2024 10:54