SIMBOL MIRA

Obilježena 75. obljetnica napada na Hirošimu. Ne smijemo dopustiti da se ta bolna prošlost ponovi

Gradonačelnik je pozvao sve zemlje da se ujedine i odbace sebični nacionalizam
Japanski premijer Shinzo Abe polaže vijenac na u Memorijalnom parku mira, 6.8.2020.
 Taketo Oishi

Golemo zvono odjeknulo je u četvrtak ujutro u Hirošimi na 75. obljetnicu prvog napada atomskom bombom u povijesti, na početku komemorativne svečanosti s koje je gradonačelnik pozvao sve zemlje da odbace sebični nacionalizam i ujedine se u borbi protiv svih prijetnji.

Zbog protuepidemijskih mjera, ulazak u Memorijalni park mira na komemorativnu svečanost ove je godine bio ograničen samo na preživjele i njihove obitelji.

S obzirom na značaj 75. obljetnice bombardiranja, u kojemu je ubijeno 140.000 ljudi, unatoč epidemiji covida-19 gradske su vlasti, uz stroge mjere opreza, ipak odlučile održati komemoraciju .

- 6. kolovoza 1945. jedna je atomska bomba uništila naš grad. Tada se govorilo da ovdje ništa neće rasti u idućih 75 godina, a ipak Hiroshima se oporavila i postala simbol mira - rekao je gradonačelnik Kazumi Matsui.

Nebo je bilo vedro 6. kolovoza 1945. kad je u 8,15 sati američki bombarder B-29 Enola Gay bacio na grad atomsku bombu Little Boy koja je istog dana i sljedećih tjedana usmrtila 140.000 ljudi.

U četvrtak, točno u vrijeme kad je bomba eksplodirala, zazvonilo je golemo zvono dok su okupljeni u memorijalnom parku na jakoj ljetnoj vrućini tišinom odali počast žrtvama.

Gradonačelnik Matsui prisjetio se pandemije gripe 1918. koja je oduzela milijune života i terorizirala svijet, jer se, istaknuo je, zemlje, sukobljene u Prvom svjetskom ratu, nisu mogle zajednički suočiti s tom pošasti.

- Uslijedilo je jačanje nacionalizma koji je doveo do Drugog svjetskog rata i napada atomskom bombom. Nikada ne smijemo dopustiti da se ta bolna prošlost ponovi. Civilno društvo mora odbaciti egocentrični nacionalizam i ujediniti se protiv svih prijetnji - poručio je Matsui.

Premijer Shinzo Abe tradicionalno je bio na komemoraciji, ali okupljeni, kojih je bilo znatno manje nego prethodnih godina, održavali su fizičku distancu i većinom nosili zaštitne maske.

Tri dana nakon Hirošime, druga atomska bomba Fat Man bačena je na grad Nagasaki. Japan je kapitulirao 15. kolovoza, otvorivši put završetku Drugog svjetskog rata.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 04:43