Situacija na Bliskom istoku izmiče kontroli. Kulinarskim rječnikom, voda kipi i prerasla je rub lonca, a ukoliko „kuhar” pod hitno ne snizi vatru, doći će do naglog prelijevanja.
Možda je već izlizano tvrditi da se trenutno nalazimo najbliže totalnom ratu na Arapskom poluotoku, jer smo tu izjavu već nekoliko puta čuli tijekom posljednjih turbulentnih mjeseci, no, unatoč tome, ona prilično točno opisuje aktualnu situaciju.
Iranski vrhovni vođa ajatolah Khamenei (koji je ujedno i zapovjednik oružanih snaga Islamske Republike), obećao je osvetiti ubijenog čelnika političkog ogranka Hamasa Ismaila Haniyeha. Ne iz ljubavi i shrvanosti njegovom smrću, već iz osobne uvrede činjenicom da su ga izraelske snage, hotimično, likvidirale upravo u Teheranu, čime su ponovno, pred očima cijeloga svijeta, raskrinkali ozbiljne sigurnosne propuste režima.
- Ubili ste gosta u našoj vlastitoj kući, a time ste popločali put do gorke odmazde – poručili su Iranci Izraelu.
Podsjetimo, Izrael još uvijek nije formalno preuzeo odgovornost za napad. Međutim, treba uzeti u obzir da, pod a) Tel Aviv nema običaj potvrditi (ali ni opovrgnuti) likvidacije neprijatelja do kojih je došlo u inozemstvu te, pod b) s Hamasom već 10 mjeseci u Gazi vodi krvavi rat s glavnim ciljem „totalne eliminacije te organizacije”.
NYT, pozivajući se na upućene izvore iz Teherana među kojima su i članovi Revolucionarne garde, piše kako je Khamenei izdao naredbu Vijeću nacionalne sigurnosti da direktno napadne Izrael. Na kraju krajeva, taj su Rubikon već prešli u travnju, kada je Iran, u sklopu odmazde za bombardiranje svog konzulata u Damasku, pod okriljem noći „zaposlio” izraelsku Željeznu kupolu kišom projektila.
U ovome je trenutku velika nepoznanica koliko će snažan odgovor Irana biti tijekom narednih dana. Poznanica je jedino da će do odmazde sigurno doći.
Prema izvorima na koje se pozvao NYT, Teheran planira napad dronovima i raketama srednjeg dometa na gradove Tel Aviv i Haifa. U tom će kontekstu, navodno, veliki naglasak biti stavljen na sprječavanje civilnih žrtava, zbog čega je izgledno da će gađati samo tamošnja vojna postrojenja. Na stolu je i opcija koordiniranog napada tzv. Osovine otpora, iranskih miltantnih skupina raspršenih po Bliskom istoku, čime bi se rakete za maksimalan efekt istovremeno ispalile iz Jemena (hutisti), Sirije i Libanona (Hezbollah) te Iraka.
Iz predostrožnosti, prije bilo kakvih poteza, Garda će svog Khameneija odvesti na sigurno. Dotad, iranski će vrhovni vođa održati vjersku službu za likvidiranog Ismaila Haniyeha. Iako će čelnik Hamasa biti pokopan u Dohi, gdje je godinama živio u egzilu te vodio politički ured terorističke organizacije, njegov će lijes proći Teheranom u počasnoj procesiji kako bi svi zainteresirani građani dobili priliku odati počast.
Okupljeno mnoštvo vijorilo je trima zastavama; iranskom, palestinskom i – hezbolaškom.
WSJ, pozivajući se na neke izraelske analitičare, tvrdi kako se premijer Benjamin Netanyahu s ovim likvidacijama kockao, ali da bi mu se rizik možda i mogao isplatiti; pogotovo ako se Teheran (pod pritiskom Saudijske Arabije i Katara) odluči za simboličnu i prethodno iskomuniciranu odmazdu.
- Netanyahu pokušava svojim sunarodnjacima razvoj situacije predstaviti kao da rat ide njima u korist, jer su Izraelci počeli gubiti strpljenje – tvrdi dobro upućeni izvor, istaknuvši kako se tim potezom nada maksimizirati vlastitu moć za pregovaračkim stolom.
Međutim, teško da će ti pregovori, osobito u trenutnim okolnostima, uroditi ikakvim plodom. Upravo na to je, naime, upozorio i katarski premijer Mohammed Bin Abdulrahman al-Thani: - Kako očekivati išta od mirovnih pregovora u kojima je jedna pregovaračka stranka upravo likvidirala glavnog pregovarača druge strane – zapitao se na platformi X.
Unatoč tome što američki dužnosnici „na van” gotovo očajnički pokušavaju odati dojam kako nisu u panici zbog razvoja situacije na Bliskom istoku (u jeku vrlo turbulentne predsjedničke kampanje na domaćem terenu koja im je tek prije nekoliko dana počela ići u korist), Antony Blinken je rasprišio svoj diplomatski korpus po Arapskom poluotoku kao da je sudnji dan.
Nova očekivana kandidatkinja Demokratske stranke, Kamala Harris, tek je prešla u blago vodstvo u odnosu na Donalda Trumpa, pa ako pred nosom, de facto, njezine vlastite administracije dođe do opće makljaže na Bliskom istoku, teško je zamisliti da joj to neće naštetiti u šansama ovog studenog.
Treba napomenuti kako je američki državni tajnik poručio kako Washington nije bio prethodno upućen u namjeru ubojstva vođe Hamasa, te je jasno naglasio kako njihova administracija nije imala nikakve veze s tim činom.
Priznao je, pak, da su ih Izraelci obavijestili o planu bombardiranja Bejruta.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....