TONČI TADIĆ

Nuklearni stručnjak otkrio crni scenarij u slučaju da Putin lansira Sotonu II: ‘U 20 minuta - to bi bilo to. Ali pod jednim uvjetom‘

Nuklearni fizičar Tonči Tadić kaže da bi taj udar preživjeli Putin i nekoliko žohara

Sarmat

 /Sputnik Via Afp

Rusija radi na tome da svoj raketni sustav Sarmat, poznat i kao Sotona II, stavi u stanje operativne pripravnosti. Potvrdio je to zapovjednik ruskih strateških raketnih snaga, general-pukovnik Sergej Karakajev.

"Od danas su raketni sustavi pete generacije Yars i Avangard uvedeni u Strateške raketne snage. Nastavlja se rad na postavljanju najnovijeg raketnog sustava Sarmat sa superteškom raketom na tekuće gorivo u borbenu spremnost", rekao je Karakajev, a prenio TASS.

Ruski predsjednik Vladimir Putin je prije više od godinu dana poručio da će ruske snage uskoro primiti interkontinentalne balističke projektile RS-28 Sarmat, poznate na zapadu pod nadimkom "Sotona 2". Riječ je o projektilima koji mogu nositi 10 ili više nuklearnih bojnih glava.

Razvoj projektila Sarmat Putin je prvi put najavio još 2018. godine, predstavljajući ga tada kao "nepobjedivo oružje". Riječ je o golemom projektilu dužine od čak 35 metara koji ima domet od čak 18.000 km, a ispaljuje se s kopna. Može nositi čak 10 bojnih glava, od kojih svaka može ciljati zasebnu metu. Rusi tvrde da može nositi i hipersonično oružje Avangard, za koje još nije jasno u kojem je točno stupnju razvoja.

A je li moguć scenarij da Vladimir Putin zbilja stisne "crveni gumb" i lansira ubojitu raketu koja po nekim izvorima može prouzročiti štetu kao 800 nuklearnih bombi bačenih na Hirošimu.

Nuklearni fizičar Tonči Tadić je u razgovoru za Net.hr rekao da svako pisanje o Sarmatu ide na ruku Kremlju, a da bi takav potez značio samo jedno: "Nakon toga u Moskvi bi u svom bunkeru preživjeli samo Putin s nekoliko žohara."

Dodao je i da je Sarmat opasan i da može napraviti puno zla, ali pod jednim uvjetom - ako ne eksplodira pri polijetanju.

"To mu je inače praksa. Svi zaboravljaju da se u rujnu raketa razletjela pri pokušaju lansiranja i da je ostavila iza sebe krater veličine četvrtine nogometnog igrališta, a da je eksplozija izbrisala sve u svom krugu od kilometra", rekao je skeptični Tadić o tome imaju li Rusi u rukama "oružje svih oružja".

"Dakle, najprije Sarmat mora poletjeti, onda možemo razgovarati o tome koliko zla može napraviti", unio je dozu skepse Tadić u tvrdnje da Rusija zaista u rukama "oružje svih oružja".

Postavio je važno pitanje - zašto Rusi neprekidno moraju proizvoditi nove rakete ako im je nuklearni program tako dobar?

"Zapravo, istina je da Zapad može napraviti daleko više zla Rusiji nego Rusija Zapadu, upravo radi distribucije ciljeva", dodao je za Net.hr.

No objasnio je koliku zbilja štetu može nanijeti Sarmat. "Pri lansiranju Sarmata to bi popratili sateliti. Istodobno bi se lansirale i rakete prema Rusiji i to u roku od pet do deset minuta. Istina je - ciljevi na Zapadu mogu nestati unutar 10-15 minuta od lansiranja Sarmata, ali bi tada i ciljevi u Rusiji nestali unutar 15-20 minuta. I to je to", rekao je Tadić.

No Tadić je duboko uvjeren da ne postoji prava nuklearna prijetnja i da ne postoje te crvene granice koje bi Ruse ponukale da započnu nuklearni rat.

Na pitanje, boji li se on kao znanstveni nuklearnog rata, Tadić potpuno uvjereno odgovara: "Ne, ne bojim se nuklearnog rata jer ovo je već 43. ruska nuklearna prijetnja i u svakoj se kaže da je ova ‘stvarno‘ prava."

Kaže kako se cijelo vrijeme govori da nuklearni rat izgleda tako da Rusija lansira Sarmat ili nešto slično, onda on padne na Zapad, svi se prepadnu i kraj priče.

"To nije tako. Naime, u trenutku kad kreće napad iz Rusije, nitko na Zapadu ne zna kreće li jedna ili možda 1600 nuklearnih bojevih glava, i zato se preventivno uzvrati punom snagom. A tek ako netko ostane živ, onda se razgovara. Vrijeme je da se počne govoriti, ne što Putin može učiniti nama (Zapadu), nego što se može dogoditi Rusiji u ovakvom scenariju. Ako bi se dogodio opći nuklearni rat, u tom scenariju to bi značilo egzodus Rusije prema Sibiru", kaže Tadić.

Postavio je i pitanje - tko to želi iz ruske perspektive?

"Nije on (Putin op.a) glup, nego želi iskamčiti situaciju u kojoj će prestati ukrajinski otpor i on neprekidno prodaje priču kako je sve to zato što se Ukrajinci i dalje bore i ne žele se predati. A ako bi se slučajno Ukrajinci predali, da bi to onda bilo sve OK", govori Tadić za Net.hr.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 21:00