'VENECIJA PIJESKA'

NOVA VELIKA POBJEDA ISIS-a Asadova vojska u bijegu, pao je drevni sirijski grad Palmira, prijeti mu totalno uništenje

Iz Palmire su već evakuirane stotine spomenika, ali to nije bilo moguće s onim velikim spomenicima iz drevnih dijelova grada.
 AFP PHOTO / JOSEPH EID

Džihadisti takozvane 'Islamske države' u Siriji su preuzeli gotovo potpunu kontrolu nad drevnim gradom Palmirom, koji u UNESCO-u ima status svjetske baštine.

Kako javlja BBC, vladine trupe su se gotovo u cijelosti povukle iz grada kojemu prijeti barbarsko uništenje kakvo je već viđeno u drevnim gradovima Hatri i Nimrudu u Iraku, koje su islamistički ekstremisti bezočno uništili zajedno sa svim spomenicima iz vremena prije nastanka islama.

Iz Palmire su već evakuirane stotine spomenika, ali to nije bilo moguće s onim velikim spomenicima iz drevnih dijelova grada.

Palmira je poznata i kao 'Venecija pijeska' i zauzima važno mjesto u povijesti Bliskog istoka. Postupno je dobivala na važnosti pod vlašću Rima dok u trećem stoljeću gradski vladari nisu izazvali rimsku vlast i stvorili vlastito carstvo od Turske do Egipta.

Sredinom trećeg stoljeća kad su Sasanidi napali Rimsko Carstvo i zarobili cara Valerijana, upravo Palmirci su ih porazili i potisnuli natrag preko Eufrata. Nekoliko desetljeća nakon toga Rim je bio prisiljen oslanjati se na palmirsku vlast kako bi obnovio svoj utjecaj na istoku.

Bogatstvo stečeno trgovanjem s istokom Palmira je uložila u impresivne arhitektonske projekte u gradu. Do sada su ostali dobro očuvani ostaci svetišta palmirskim bogovima (Belov hram), široka ulica s kolonadama i kazalište.

Palmirani su svoje monumentalne zgrade ponosno ukrašavali vlastitim semitskim pismom i jezikom umjesto da se oslanjaju na grčki i latinski - norme ondašnjeg antičkog svijeta. Palmira je razvila vlastiti umjetnički stil i svoju klasičnu arhitekturu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 04:23