MISTERIJ SE NASTAVLJA

NOVA FAZA U POTRAZI ZA NESTALIM BOEINGOM 'Učinit ćemo sve što je u našoj moći da riješimo tu zagonetku'

Potraga za letom MH370, koji je nestao na putu iz Kuala Lumpura za Peking 8. ožujka s 239 putnika i članova posade, dosad nije dala rezultata
TO GO WITH AFP STORY BY JESSICA LOPEZ ESCURE An employee of the SIM Aviation Group, an aviation training organization, checks various controls aboard a flight simulator for Boeing 767-300ER and 757-200 at a training center in Roissy-en-france, near Roissy airport on April 7, 2014. Rental professionnal flight simulators, which cost between 10 and 15 million euros, are now open to the public for an experience worth 360 euros. AFP PHOTO / ERIC PIERMONT
 ERIC PIERMONT/AFP

SYDNEY - Izgledi da će biti pronađeni plutajući dijelovi nestalog malezijskog zrakoplova jako su mali, a nova faza potrage bit će usredotočena na puno veće područje Indijskog oceana, izjavio je u ponedjeljak australski premijer Tony Abbott.

Potraga za letom MH370, koji je nestao na putu iz Kuala Lumpura za Peking 8. ožujka s 239 putnika i članova posade, dosad nije dala rezultata. Nisu nađeni nikakvi tragovi ostataka aviona.

S obzirom na to koliko je prošlo vremena od njegova nestanka, Abbott je rekao da će se napori sada preusmjeriti s vizualne potrage koje su provodili zrakoplovi i brodovi prema podvodnoj opremi za pretraživanje podmorja sofisticiranim senzorima.

Međutim, on je priznao da je moguće da zrakoplov nikada neće biti pronađen.

"Učinit ćemo sve što je u našoj moći da riješimo tu zagonetku", rekao je Abbott novinarima u Canberri.

Malezija, Kina, Japan, Novi Zeland, Južna Koreja, Velika Britanija i SAD pomažu Australiji u provođenju najskuplje potrage u povijesti zrakoplovstva.

I dalje nije poznato zašto je Boeing 777 promijenio smjer i nestao s radara. Malezijske vlasti još nisu isključile mehaničke probleme, ali su rekle da dokazi ukazuju na to da je namjerno skrenut s predviđene rute.

Malezija je pod pritiskom ožalošćenih obitelji da pronađene olupinu aviona kako bi se točno utvrdilo što se dogodilo.

Međutim, veliko vodeno prostranstvo sjeverozapadno od australskog grada Pertha jedno je od najudaljenijih mjesta na svijetu i također jedno od najdubljih, što otežava potragu.

Iako se vjerovalo da je otkriven signal koji odašilje crna kutija 4. travnja, potraga na tom području nije dala nikakve rezultate.

Trebat će šest do osam mjeseci za pretragu novog, proširenog područja koja će Australiju stajati 60 milijuna australskih dolara (55,69 milijuna američkih dolara), rekao je Abbott.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. studeni 2024 11:37