Imam puno iskustva s desničarskim demonstracijama u Chemnitzu, ali ove predstavljaju novu dimenziju, upozorava Tim Detzner iz stranke Ljevice (Die Linke) u istočnonjemačkom gradu Chemnitzu.
- Dosegli su razinu agresije, brutalnosti i spremnosti za korištenje nasilja kakvu prije nismo znali - ocijenio je Detzner za AP. Prvi su im na udaru novinari: napadali su ih i bacali na njih kamenje i konzerve, skandirajući “Lažljivi tisak”, jedan od slogana iz nacističkih vremena.
Grad od 250.000 stanovnika u Saskoj u izvanrednom je stanju od prošle nedjelje, otkako se saznalo da su dvojica azilanata navodno ubila jednog Nijemca. U subotu se u Chemnitzu okupilo više desničara nego protuprosvjednika, koji su došli na poziv nekoliko desetaka lijevih skupina pokazati da nisu svi Nijemci protiv imigranata.
Crkva za imigrante
Prema podacima policije, okupilo se 8000 pripadnika AfD-a i Pegide, a 3000 je došlo na protuprosvjed. I u nedjelju su održani novi protuprosvjedi u organizaciji evangeličke crkve, a za ponedjeljak je najavljen koncert s nazivom “Nas je više”. Opasno je ako se oni pristojni ne umiješaju, vrijeme je da šutljiva većina istupi, upozorio je u nedjelju njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas. Moramo se konačno dignuti s kauča i otvoriti usta, istaknuo je Heiko Maas u intervjuu za tiražni Bild am Sonntag.
- Mi svi moramo pokazati svijetu da smo mi demokrati većina, a rasisti manjina. Šutljiva većina mora konačno postati glasnija - naglasio je ministar Maas. - Slobodu, pravnu državu i demokraciju naša generacija dobila je na poklon. Mi se za to nismo morali boriti, uzimamo ih kao nešto što se samo po sebi podrazumijeva, upozorio je Heiko Maas (SPD).
- Nećemo dozvoliti da desničarski radikali podrivaju naše društvo - poručila je savezna ministrica pravosuđa Katarina Barley (SPD), a prenosi Spiegel Online.
U subotnjim demonstracijama i protudemonstracijama angažiran je velik broj policajaca kako bi spriječili sukob dviju skupina. Prema policijskom priopćenju, 18 je osoba ozlijeđeno. Za vrijeme održavanja skupova četvorica maskiranih napali su dvadesetogodišnjeg Afganistanca, koji je lakše ozlijeđen. Novinari u Chemnitzu razgovaraju s tamošnjim stanovnicima tamnije boje kože i pitaju ih boje li se.
Čitav tjedan traju desničarske demonstracije u Chemnitzu, bivšem Karl Marx Stadtu u DDR-u, u znak prosvjeda protiv ubojstva 35-godišnjeg Nijemca Daniela Hilliga. Dva tražitelja azila, 23-godišnji Sirijac te 22-godišnji Iračanin, osumnjičeni su da su ga prije tjedan dana, u noći sa subote na nedjelju, nakon kraće prepirke ubili nožem. Ubijeni je bio ljevičar, antifašist. Prvo se odmah u nedjelju okupilo oko 800 ljudi, a potom više tisuća u ponedjeljak. Demonstranti pozivaju na zabranu novog useljavanja i na smjenu kancelarke Angele Merkel.
Strah na istoku
Lijevi protuprosvjed podržali su Die Linke i SPD, članica velike koalicije na saveznoj razini. Ministar vanjskih poslova Heiko Maas je u subotu na Twitteru poručio da Nijemci imaju posebnu obvezu suprotstaviti se bilo kojem obliku fašizma: “Kad se na našim ulicama ponovno kreću ljudi s Hitlerovim pozdravom, naša nas povijest obvezuje da ustanemo u obranu demokracije”, istaknuo je.
SPD u Chemnitzu ima gradonačelnika. Chemnitz je treći grad po veličini u Saskoj, gdje je krajnje desna Alternativa za Njemačku osvojila više od četvrtine glasova. U Saskoj, u Dresdenu, već godinama svaki ponedjeljak demonstracije održava desničarska i antiimigrantska Pegida. Istočni dio Njemačke primio je manje izbjeglica i ima bitno manje stanovnika imigrantskog porijekla od ostatka zemlje, ali istovremeno su ksenofobni stavovi rašireniji. Snažniji je i strah od useljenika, prenose njemački mediji. Savezna policija u nedjelju je objavila podatke da je lani u Njemačkoj zabilježeno 731 ubojstvo, među kojima je u 83 slučaja žrtva bio Nijemac, a počinitelj osoba bez njemačkog državljanstva. Godinu prije bila su 62 takva slučaja. Istovremeno su Nijemci ubili 55 ne-Nijemaca.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....