Menadžeri najvećih njemačkih firmi zaradili su rekordne svote, usprkos tome što privredi loše ide, a dijelom i firmama koje vode. Najviše je dobio upravo šef Volkswagena – više od deset milijuna eura. Kako je to moguće, pita se Deutsche Welle.
Najplaćeniji menadžer 2023. u Njemačkoj dolazi iz krizom pogođene automobilske industrije: šef Volkswagena Oliver Blume zaradio je oko 10,3 milijuna eura. On je tako postao prvi šef neke DAX firme čija je godišnja plaća prešla granicu od deset milijuna eura.
Na drugom mjestu je Bjorn Gulden iz Adidasa s 9,2 milijuna eura, dok je treće mjesto zauzeo Christian Sewing iz Deutsche Banke s godišnjim primanjima od 9 milijuna eura, kako navodi studija Udruženja za zaštitu investitora DSW.
Rekordna 2023. za menadžere
Zarade članova uprava kompanija koje su na njemačkoj burzi u poslovnoj 2023. godini porasle su u prosjeku za jedanaest posto – te su u prosjeku dosegle rekordnih 2,65 milijuna eura (bez šefova uprava), prema novoj studiji revizorske kompanije EY.
Analizirana je ukupna direktna zarada koja uključuje fiksnu plaću i bonuse za članove uprave koji su bili na funkcijama tijekom cijele poslovne godine.
Međutim, taj prosjek se odnosi na sve firme koje su obuhvaćene indeksima njemačke burze, dakle na DAX, MDAX i SDAX – odnosno ukupno 160 najvećih firmi u Njemačkoj.
DAX indeks mjeri kretanje vrijednosti dionica 40 najvećih kompanija na njemačkom tržištu. To je njemačka prva liga, i predstavlja 80 posto tržišne kapitalizacije kompanija koje kotiraju na burzi u Njemačkoj.
DAX-ova ‘obitelj‘ uključuje i druge indekse kao što je MDAX (‘srednji DAX‘) koji obuhvaća sljedećih po veličini 50 kompanija i SDAX (‘mali DAX‘), koji uključuje još 70 većih kompanija.
Vratimo se zaradama: direktori kompanija iz DAX-a zarađuju - također u prosjeku - 5,7 milijuna eura, dok direktori kompanija iz MDAX-a zarađuju 3,5 milijuna eura i na kraju SDAX-a ‘samo‘ 2,1 milijun eura.
Njemačka burza: prošla godina je bila odlična
Gunther Friedl sa Sveučilišta u Münchenu, ekonomist i autor studije DSW-a naglašava koliko su se kompanije ne njemačkoj burzi dobro nosile s ‘makroekonomskom situacijom‘ prošle godine.
Jer, bruto domaći proizvod Njemačke 2023. je opao za 0,3 posto, a prosječna stopa inflacije je iznosila 5,9 posto. Monetarna politika također je postavila prepreke tim kompanijama, budući da je Europska središnja banka u nekoliko navrata povećala referentnu kamatnu stopu, ona je u rujnu iznosila 4,5 posto. Više kamatne stope čine investicije u dionice manje atraktivnima.
Ipak, kada se pogledaju pojedinačne kompanije, razlike su dosta velike: osiguravajuće kompanije imale rekordne profite, a banke su profitirale od porasta kamatnih stopa.
- Iako ovi pokazatelji sugeriraju da je protekla godina bila izazovna, investitori na tržištima kapitala gledali su optimističnije na budućnost, navodi Friedl. DAX je zabilježio pozitivnu dinamiku. Njemački indeks je 2023. skočio za 20,3 posto - usprkos padu prihoda i profita kompanija koje ga čine.
Rekordne zarade usprkos lošem poslovanju firme?
Evo što o povećanju ionako ogromnih plaća kaže Jens Maßmann, partner u kompaniji EY koja je analizirala zarade vrhunskih njemačkih menadžera:
- Vrlo pozitivan razvoj plaća mnogih članova uprava prošle godine može na prvi pogled djelovati iznenađujuće, jer su kompanije na njemačkoj burzi u cjelini imale stagnirajuće prihode i profit.
- Pored toga, slabi rezultati u pogledu prihoda, profita ili cijene dionica ne moraju nužno dovesti do smanjenja plaća u upravnom odboru. Kod kompanija koje su u fazi transformacije, privremeni gubici su neizbježni. Ako rukovodstvo u takvom periodu postigne bolje rezultate od očekivanih, to može dovesti do povećanja plaća, kaže Maßmann.
- Također, ESG ciljevi (Environmental, Social, Governance - ciljevi u vezi sa zaštitom okoliša, socijalnim pitanjima i upravljanjem) postaju sve važniji, a njihovo ostvarenje je neovisno od operativnog ili financijskog učinka kompanije, kaže Mathieu Meyer, također partner u EY-u.
- Sustavi naknada u kompanijama su posljednjih godina konstantno razvijani kako bi se prilagodili promijenjenim ekonomskim i društvenim uvjetima i zahtjevima. Tema održivosti dobiva značajan prostor u diskusijama o plaćama u upravnom odboru. U međuvremenu, skoro sve DAX kompanije su integrirale ESG ciljeve u svoje sustave naknada.
Pored toga, ‘visina plaća za članove upravnog odbora treba biti primjerena i privlačna i u međunarodnoj usporedbi‘ – i to također ima ulogu u ocjeni razvoja plaća, kaže Meyer.
Vrhunski menadžeri u SAD-u, Francuskoj i Švicarskoj zarađuju mnogo više
Svi volimo usporedbe, sve je relativno, pa da vidimo kako stoje vrhunski menadžeri njemačkih koncerna sa svojom prosječnom zaradom od 5,7 milijuna eura - u međunarodnom kontekstu?
Naravno, najplaćeniji su menadžeri u SAD - u prosjeku zarađuju 24,2 milijuna eura godišnje. Najviše je primio Tim Cook, šef Applea - 58,4 milijuna eura, i to usprkos tome što su mu primanja u odnosu na 2022. skoro prepolovljena, ističe Christiane Hölzl, izvršna direktorica DSW-a i stručnjakinja za zarade. Na drugom mjestu je Satya Nadella, šef Microsofta, s 44,8 milijuna eura, dok je šef Salesforcea Mark Benioff, zaradio 36,6 milijuna eura.
A i kada se pogleda po Europi, vidi se da njemački menadžeri, koji to i inače stalno ističu - po svojim primanjima nisu ni blizu vrhu. Tako vodeći menadžeri firmi na francuskoj burzi CAC40 zarađuju u prosjeku 6,9 milijuna eura, a oni na švicarskoj SMI, 7,6 milijuna eura.
Najplaćeniji menadžer u Europi trenutačno je Bernard Charles: 67-godišnji predsjednik upravnog odbora softverske kompanije Dassault Systèmes, prošle godine je zaradio 46,7 milijuna eura.
Šef Volkswagena Blume, sa svojih 10,3 milijuna eura zauzima - tek dvanaesto mesto u Europi. I to onda na kraju - u tom svijetu - i ne djeluje tako mnogo. Jer, ipak je on menadžer najveće firme u Europi i najvećeg proizvođača automobila na svijetu, koja je 2023. prodala vozila u vrijednosti od 323,3 milijardi eura.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....