AMERIKANCI OTKRILI

NITKO VIŠE NIJE SIGURAN Kineski hakeri upali u računala pet EU ministara na summitu G20

Istraživač FireEyea Nart Villeneuve kazao je da je cilj bio nešto više od krađe intelektualnog vlasništva, a mete zemlje članice G20
 SIPA

BOSTON - Kineski hakeri špijunirali su računala petorice ministara vanjskih poslova iz Europske unije prije rujanskog summita G20, na kojem je glavna tema bila kriza u Siriji, pokazalo je istraživanje američke tvrtke za računalnu sigurnost FireEye, objavio je Reuters.

Hakeri su upali u kompjutersku mrežu ministara poslavši zaražene e-mailove njihovom osoblju s naslovima poput "Američke_vojne_opcije_ u_Siriji", izvijestila je tvrtka FireEye, koja se bavi prodajom antivirusne tehnologije tvrtkama. Kada su primaoci otvorili zaražene dokumente zloćudni kodovi učitavali bi se u njihova računala.

Kompanija tvrdi da je nepravilnosti uočila kada je krajem kolovoza pratila rad glavnog računalnog poslužitelja koji su hakeri koristili za izviđanje i kretanje kroz hakirane sustave. No, FireEye je izgubio pristup hakerima kada su, nedugo prije početka summita G20 u Sankt Peterburgu, prešli na drugi server.

U toj američkoj tvrtci uvjereni su da su se hakeri baš tada spremali započeti krađu računalnih podataka.

Čelnici tvrtke nisu željeli otkriti iz kojih su zemalja ministri čija su računala hakirana. Naveli su tek da je riječ o članicama Europske unije te da su napade prijavili FBI-ju, čiji glasnogovornik Reutersu tu informaciju nije želio komentirati.

"Tema napada bila je američka vojna intervencija u Siriji", izjavio je istraživač FireEyea Nart Villeneuve, jedan od šest znanstvenika koji su pripremili izvješće. Dodao je da to ukazuje kako je cilj bio nešto više od krađe intelektualnog vlasništva, a mete zemlje članice G20.

Pojasnio je da je na temelju niza tehničkih dokaza siguran da je riječ o hakerima iz Kine, no nema niti jednog dokaza koji hakere povezao s kineskom vladom.

Središnja tema summita G20, 5. i 6. rujna u Sankt Peterburgu, bila je sirijska kriza, a neki su europski čelnici tada vršili pritisak na američkog predsjednika Baracka Obamu da odgoditi vojnu intervenciju protiv sitijskog predsjednika Bašara al Asada.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 23:14