U travnju 2010. naftna platforma Deepwater Horizon je eksplodirala i prouzročila ogromno izlijevanje nafte i ekološku katastrofu u Meksičkom zaljevu. U moru je tako u razdoblju od tri mjeseca završilo više od 500 milijuna litara nafte što predstavlja najveći takav incident u povijesti.
No, u srijedu je sud prihvatio prijedlog da se odbace optužbe za ubojstvo podignute protiv supervizora koji su u vrijeme eksplozije bili na platformi. Ovakav razvoj događaja, nakon kojeg tužitelji više nemaju šanse dobiti spor, praktički znači da za jednu od najgorih ekoloških katastrofa u povijesti nitko neće odgovarati.
Osim enormnog zagađenja, čije dalekosežne posljedice ćemo tek vidjeti u narednim godinama, eksplozija je prouzročila i smrt 11 ljudi.
Odluku je u srijedu objavio sud u New Orleansu. Jedan od supervizora Deepwater Horizona, Donald Vidrine, priznao je krivnju za kršenje odredbe o čuvanju čistoće vode (Clean Water Act), što je manji prekršaj koji može rezultirati tek uvjetnom kaznom od deset mjeseci ili kaznom od sto sati društveno-korisnog rada. Drugi nadglednik, Robert Kaluza, isto prvotno optužen za ubojstvo 11 ljudi, sada je suočen samo s kršenjem odredbe o čuvanju čistoće vode.
Ovakva odluka vladajućih označava potpuno preokret u odnosu na situaciju otprije tri godine kad je državni odvjetnik Eric Holder najavio optužbe za ubojstvo. I dok je kompanija BP, u čijem je vlasništvu naftna platforma, pristala platiti milijarde u rekordno visokom odštetnom zahtjevu, posljednji događaj znači da neće biti individualne krivnje za katastrofu.
Otac Gordona Jonesa, jednog od radnika koji je poginuo u eksploziji, naravno, nije bio sretan zbog ovakve razvoja događaja.
'Ovo znači da nitko neće provesti ni dana u zatvoru zbog ubojstva 11 ljudi zbog razloga koji se u potpunosti temelje na pohlepi', rekao je novinarima nakon suđenja.
U obrazloženju je rečeno da je odluka takva zbog 'okolnosti koje su se promijenile od vremena kad je optužnica prvi put podignuta i da je rezultat pažljivog analiziranja odgovornosti na osnovu kojeg više nema temelja za sudski progon'.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....