STRAŠNE SCENE U AZIJI

Nezapamćene vrućine, uginulo čak 200 tona ribe: ‘Zbog smrada nam se život okrenuo naglavačke‘

Temperature u pokrajini Dong Nai u travnju su dosegle oko 40 stupnjeva Celzijevih
 Str/Afp/Profimedia/Str/afp/profimedia

Stotine tisuća riba uginule su u akumulacijskom jezeru u južnoj vijetnamskoj pokrajini Dong Nai, a lokalno stanovništvo i mediji tvrde da su krivci vrućina i upravljanje jezerom, piše Times of Malta.

- Sva riba u rezervoaru Song May umrla je zbog nedostatka vode. Zbog smrada nam se život okrenuo naglavačke u proteklih 10 dana, rekao je lokalni stanovnik.

image
Str/Afp/Profimedia/Str/afp/profimedia

Fotografije s tog područja prikazuju stanovnike koji se voze čamcem kroz rezervoar od 300 hektara, dok se voda jedva nazire zbog prekrivača sačinjenog od mrtvih riba. Prema pisanju lokalnih medija, na tom području tjednima nije pala kiša te je razina vode bila preniska da bi stvorenja preživjela.

Upravitelji rezervoarom navodno su ispustili vodu kako bi spasili usjeve koji su se nalazili nizvodno. Nakon toga su pokušali akumulirati vodu, čak su pumpom izbacivali mulj kako bi ribe imale više mjesta i vode, no napori nisu urodili plodom.

Nedugo nakon toga, uginulo je mnogo riba, a lokalni mediji sugeriraju da je izgubljeno čak 200 tona ribe.

Novine Toui Tre izvijestile su da je tvrtka za upravljane jezerom započela s jaružanjem početkom 2024. godine isprva planirajući ispustiti dodatnu vodu u rezervoar za ribe.

image
Str/Afp/Profimedia/Str/afp/profimedia

- Zbog dugotrajnog toplinskog vala, investitor je pustio vodu u nizvodna područja što je dovelo do pada razine vode. Kao rezultat došlo je do masovnog uginuća ribe, objavile su novine.

Rezervoar je izvor vode za usjeve u okruzima Trang Bom i Vinh Cuu u pokrajini Dong Nai. Vlasti istražuju incident i rade na brzom uklanjanju mrtve ribe.

- Nadamo se da će vlasti dati sve od sebe da poboljšaju situaciju, rekao je lokalac Nghia.

Prema meteorolozima, temperature u pokrajini Dong Nai, koja se nalazi 100 kilometara zapadno od Ho Chi Minh Cityja, u travnju su dosegle oko 40 stupnjeva Celzijevih oborivši time rekordno visoku temperaturu zabilježenu 1998. godine.

Visoke temperature također utječu i na susjednu Kambodžu gdje bi najviša temperatura mogla doseći 43 stupnja Celzijevih.

image
Str/Afp/Profimedia/Str/afp/profimedia

Kambodžanski premijer Hun Manet u srijedu je poručio školama da razmotre zatvaranje kako bi zaštitile učitelje i učenike od vrućine i stavio dužnosnike u pripravnost u slučaju nestašice vode.

Ministar obrazovanja u utorak je skratio jutarnju i odgodio popodnevnu nastavu da bi izbjegao najgore podnevne vrućine.

U međuvremenu, u Tajlandu je potrošnja električne energije u utorak porasla na nove rekorde jer su temperature u sjeveroistočnoj pokrajini Udon Thani premašile 44 ºC.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 00:48