Europa bi o svojoj migrantskoj politici trebala pitati vlastite građane, a Mađari unatoč pritiscima neće pristati na promjenu svojih kulturnih obrazaca, jer ne žele paralelna društva kakva postoje u državama s velikim brojem migranata iz muslimanskih zemalja, kazao je u ekskluzivnom razgovoru za slovenski portal "nova24tv.si" mađarski premijer Viktor Orban.
Multimedijalni portal, čije je osnivanje pokrenuo bivši slovenski premijer Janša, inače Orbanov prijatelj, razgovarao je s Orbanom prilikom nedavnog kongresa Europske pučke stranke (EPS) u Madridu.
"Krajnje je vrijeme da u raspravu o migracijskoj politici uključimo Europljane jer ovo što se sada događa ljudi nisu odobrili. Nismo ih pitali što misle o sadašnjoj politici prema migrantima, a bolje je da ih se u tu debatu uključi dok ne bude prekasno", kazao je Orban u razgovoru, te dodao da nacionalni lideri u donošenju svojih odluka moraju pratiti ono što kažu ljudi.
"Najprije moramo priznati suverenost naroda u odlučivanju o tome kakvo društvo žele", kazao je Orban, dodavši da Mađari ne žele neintegrirano društvo u kojemu bi paralelno i odvojeno živjele muslimanske i kršćanske zajednice, kako se to u nekim europskim državama dogodilo.
Mađari nemaju ništa protiv takvog modela, ali ga sami ne žele, nego bi htjeli sačuvati društvenu strukturu koju imaju sada, kazao je mađarski lider kojega su zbog njegove migrantske politike i podizanja bodljikave žice kako bi Mađarsku zaštitio od izbjeglica i migranata, u Europi do sada često javno kritizirali.
"Nećemo podleći pritisku izvana da promijenimo naše sadašnje kulturne obrasce", kazao je Orban, te dodao da Mađari imaju pravo na sadašnji način života i očekuju da se to poštuje.
"Ne želimo na mađarskoj zemlji biti u konkurentskom odnosu s drugom civilizacijom ii očekujemo da se naše odluke poštuju. Mi Mađari smatramo da je kršćanska tradicija važna, da je obitelj važna, da je važan brak jednog muškarca i jedne žene. Vjerujemo da je nacionalna svijest nešto dobro i da to nije nešto opasno, kao što je, primjerice, opasan nacionalizam. Nacionalna svijest je dobra i potrebna jer ona određuje i konstituira temeljni okvir našeg postojanja", kazao je Orban.
Na pitanje mogu li migranti probiti ogradu s bodljikavnom žicom koju je postavio na granici sa Srbijom, a onda i s Hrvatskom, Orban je rekao da je ograda "neuništiva" i da im to ne bi uspjelo, a otkrio je i gdje ju je Mađarska nabavila.
"Ogradu rade naši zatvorenici, vlastitom tehnologijom. To je za nas najjeftinije, a time pokrivaju i trošak svog boravka u zatvoru", rekao je Orban, dodavši da su ranije pokušavali dijelove za ogradu uvesti.
"Pozivali smo sve: Španjolsku i Njemačku, pa i Rusiju i Kinu, da nam osiguraju dijelove za ogradu jer u Europi nije bilo zaliha, a to govori kako je Europa na tako velik migrantski val bila nespremna", kazao je Orban u razgovoru za slovenski portal.
Poznato je da su neke tvrtke odbile isporučiti Mađarskoj bodljikavu žicu za koju se znalo da se njome namjerava ograditi granica prema izbjeglicama, a najpoznatiji je primjer dvojice Nijemaca turskog podrijetla koji su bez imalo dvojbi time odbili i mogućnost ozbiljne zarade za svoju tvrtku.
Cerar djelomično zadovoljan: 'Neki naši zahtjevi su uvaženi, ali problem nije rješen'
Slovenija je djelomice uspjela u svojim zahtjevima koji su je potakli na davanje inicijative za sinoćnju konferenciju o izbjeglicama koji se kreću balkanskom rutom, jer su neki njeni zahtjevi bili i uvaženi, izjavio je nakon dolaska s konferencije slovenski premijer Miro Cerar.
"Slovenija je uspjela sa svojim prijedlozima u okviru mogućnosti koje su postojale", navedeno je u Cerarovoj izjavi koju je prenio njegov kabinet.
"Bitno je to da još uvijek nije riješen problem u državama izvora odakle izbjeglice dolaze, te problem njihova tranzita izvan država EU-a", navodi Cerar, te dodaje da će i dalje nastojati da se što bolje pojača nadzor izbjegličkog vala u Grčkoj "što je u zajedničkoj izjavi djelomice i uvaženo".
Slovenija isto tako pozdravlja zaključak po kojoj će u roku od tjedan dana na njenu granicu s Hrvatskom biti raspoređeno 400 policajaca iz država EU-a. Mediji navode da je riječ o ponudi država Višegradske skupine, ali i Njemačke, Austrije i Italije, a trebali bi doći u Sloveniju temeljem bilateralnih ugovora.
Oni će u Sloveniju, prema očekivanjima slovenske vlade, pojačati slovensku policiju na granici, kako u ljudstvu, tako i u opremi, a za LJubljanu je bitno da se sve obveze navedene u prihvaćenoj izjavi provode jer će u suprotnom biti prisiljena djelovati samostalno.
Slovenski novinare koji na južnoj granici s Hrvatskom prate razvoj situacije tvrdili su jučer da je policija dobila posebna upozorenja da ne smiju bez kontrole među migrante propuštati niti strane djelatnike, zbog čega su na više sati bili blokirani djelatnici UNHCR-a koji su željeli djelovati na području Rigonca, ali i jedan konvoj s njemačkom humanitarnom pomoći, te da za zadržavanje uz granicu zbog praćenja humanitarne krize ili djelovanje u korist izbjeglica treba dobiti posebnu dozvolu slovenske civilne zaštite.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....