‘OVO NIJE SLUČAJNO‘

NATO šalje vojnike na Baltičko more, Finci: ‘Nešto se čudno događa, sigurni smo da je taj brod dio ‘flote iz sjene‘‘

Od početka rata protiv Ukrajine, sve je više hibridnih napada u regiji Baltičkog mora
 Jens Buttner/Dpa Picture-alliance Via Afp

U Baltiku su oštećeni kablovi za napajanje i nekoliko kablova za prijenos podataka. Finska smatra da je to čin sabotaže. U fokusu istrage je tanker za naftu koji vjerojatno pripada ruskoj tzv. „floti iz sjene“, piše Deutsche Welle.

U noći nakon drugog dana Božića, finski istražitelji ukrcali su se na tanker za naftu na Baltičkom moru. Brod nosi zastavu Coockovog Otočja, a nalazi se sumnjivo blizu kabla između Estonije i Finske „Estlink 2" koji je prvog dana Božića prestao funkcionirati.

„Poslali smo patrolni brod do tankera i ustanovili da sidra nisu na svom mjestu. Zato smo imali razloga vjerovati da se nešto čudno događa", izjavio je zamjenik komandanta granične straže Markku Hassinen na konferenciji za novinare. I dodao: „Na naš zahtjev, posada tankera počela je podizati sidro, ali je samo lanac izašao. Sidro za njega više nije bilo pričvršćeno."

Pojačani hibridni napadi u regiji Baltičkog mora

Nesretni slučaj? Finske vlasti u to ne vjeruju i istražuju ozbiljnu sabotažu. Od početka rata protiv Ukrajine, sve je više hibridnih napada u regiji Baltičkog mora. Finska je često meta takvih napada i nije neuobičajeno da ulogu u tome igra Rusija, kaže Hiski Haukkala, šef finskog Instituta za vanjsku politiku iz Helsinkija.

„Rusija testira gdje su granice i sve agresivnije izvodi takve hibridne napade", kaže Haukkala i dodaje da je riječ o čitavom spektru aktivnosti – „od dezinformacijskih ratova, do agresivnijih oblika kibernetičkih napada, a možda čak i fizičkih činova sabotaže, kakve vidimo ovdje u Europi".

Je li tanker dio ruske „flote iz sjene"?

Oštećenje kablova za prijenos podataka između Finske i Njemačke, kao i Švedske i Litve dogodilo se i u studenom. I tada je istraga bila usmjerena na jedan strani brod.

Ipak, za razliku od tog slučaja, finske vlasti ovoga puta smiju pregledati brod. S obzirom na to da se „Eagle S" nalazi u finskim teritorijalnim vodama, istražitelji se smiju ukrcati, razgovarati s posadom i prikupiti dokaze. „Pretpostavljamo da je brod dio ‘flote iz sjene‘. Prema našim informacijama, prevozio je bezolovni benzin koji je ukrcan u ruskoj luci", kaže Sami Rakshit, direktor Finske carine.

I Europska unija smatra da je teretni brod povezan s Rusijom. „Sumnjivi brod je dio tzv. ruske ‘flote iz sjene‘ koja ugrožava sigurnost i okoliš, i istodobno financiraruski ratni budžet", navodi se u zajedničkom priopćenju Europske komisije i predstavnice EU-a za vanjske poslove Kaje Kallas.

Takozvana „mračna flota" ili „flota iz sjene" su brodovi koji bi trebalo pomoći Rusiji u izvozu sirove nafte, ponekad i tako što se pomoću njih ilegalno zaobilaze sankcije EU-a. S obzirom na to da Moskva u tu svrhu ne smije koristiti svoje brodove, ona često koristi stare tankere iz drugih zemalja. Finski premijer Petteri Orpo upozorava: „Ovo pokazuje kolika je opasnost od ‘mračne flote‘ za Baltik. Moramo pronaći nove, efektivne metode kako bi se nosili s tom opasnošću."

Oštećeno i nekoliko komunikacijskih kablova

Nije samo kabel za napajanje iznenada otkazao za Božić. Sada se zna da su i četiri komunikacijska kabla neispravna. Kako prenose mediji, tri povezuju Finsku i Estoniju, a jedan Finsku i Njemačku.

Uzrok je još uvijek nejasan. Mrežni operateri priopćili su da sve to nema utjecaja na potrošače – ali, božićni mir je narušen. Premijer Orpo ocjenjuje da je stvar „vrlo ozbiljna" i strahuje da će se tako nešto ponoviti. „Ali, naše vlasti odlučno su reagirale. Brod je u našim vodama, pod našom kontrolom i istraga je u tijeku", kaže Orpo i zaključuje: „To šalje snažnu poruku svima na moru – da mi interveniramo.", piše Deutsche Welle.

NATO će pojačati prisutnost u Baltičkom moru nakon oštećenja Estlinka 2

NATO je objavio u petak da će pojačati svoju prisutnost u Baltičkom moru nakon nastale sumnje u sabotažu podmorskog električnog kabela Estlinka 2 i četiri internetske linije.

"Dogovorili smo se s Estonijom, a rekli smo to i glavnom tajniku NATO-a Marku Rutteu, da je naša želja imati jaču prisutnost NATO-a", rekao je finski predsjednik Alexander Stubb na konferenciji za medije.

Rutte je rekao da je razgovarao sa Stubbom o finskoj istrazi, izražavajući svoju podršku.

"NATO će pojačati svoju vojnu prisutnost u Baltičkom moru", napisao je Rutte na društvenoj platformi X.

Ranije je Estonija objavila da su njezine oružane snage započele pomorsku operaciju kako bi zaštitile podmorski električni kabel Estlink 1 u Baltičkom moru.

Finska je u četvrtak zauzela tanker za naftu zbog sumnje da je dan ranije prouzročio štetu na kablu Estlink 2 između Finske i Estonije kao i na četirima internetskim kablovima.

Zemlje na Baltičkom moru su u stanju visoke uzbune zbog mogućih djela sabotaže nakon niza kvarova od 2022. na električnim i telekomunikacijskim kablovima te plinovodima iako je podmorska oprema sklona tehničkim kvarovima i nesrećama.

Popravak 170 kilometara duge interkonekcije Estlink 2 će trajati mjesecima, a kvar bi mogao dovesti do poteškoća kada je riječ o opskrbi električnom energijom tijekom zime, priopćio je operater Fingrid. (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 19:20