Požare koji ovih dana haraju Los Angelesom sa zanimanjem prate i hrvatski stručnjaci. Izv. prof. dr. sc. Roman Rosavec iz Zavoda za ekologiju i uzgajanje šuma te predavač kolegija požari otvorenog prostora, požari i obnova vegetacije Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije kaže da požari koji proteklih dana haraju Los Angelesom čine nemjerljivu štetu vegetaciji te gospodarskim i stambenim objektima.
- Nažalost, posljedica njihova djelovanja su i ljudske žrtve. S obzirom na dostupne informacije, po kojima je požar počeo u dvorištu stambene zgrade, bit će teško ustanoviti točan uzrok nastanka inicijalne iskre paljenja, odnosno je li riječ o uzroku koji je posljedica ljudskog nemara ili razlog nije antropogeno utjecan. Nažalost, splet okolnosti nije mogao biti gori, pri čemu mislim na jak vjetar koji je najbolji saveznik širenja vatrene stihije. S obzirom na dostupnost gorivog materijala, bilo da je riječ o vegetaciji ili objektima, te pod utjecajem vjetra, požar se počeo izrazito brzo širiti i izmaknuo je kontroli vatrogasnih službi. Unatoč brojnosti vatrogasnih snaga, i ljudskih i tehničkih, smatram da će zbog dostupnosti gorive tvari, a pritom mislim na vegetaciju i objekte, biti teško obuzdati požar dok vjetar ne oslabi. No, kada i bude pod kontrolom, trebat će još nekoliko dana da se požar ugasi. U slučajevima kad se požar lokalizira, potrebna su još najmanje 72 sata do njegova gašenja - kaže naš sugovornik.
Na pitanje je li moguće preventivno djelovati, odgovara:
- Teško je govoriti o tome je li bilo moguće preventivno djelovati. Pretpostavljam da su sve uobičajene preventivne aktivnosti provedene. U ovom slučaju ključni je faktor vjetar, odnosno njegovo djelovanje. Da nije bilo vjetra, mislim da ne bi bilo ni ovakvih posljedica požara te bi on već bio lokaliziran, odnosno stavljen pod kontrolu, ako ne i ugašen.
O tome bismo li se i mi mogli suočiti s tako katastrofalnim požarima, posebno u urbanim sredinama, kaže:
- Da se nešto slično dogodi u nekom hrvatskom urbanom središtu ili području, uvijek postoji mogućnost jer su po svojstvu požari prirodna pojava za koju ne znamo gdje i kada će se javiti te u kojem će se smjeru razvijati. Utjecaj klimatskih, odnosno meteoroloških uvjeta ima veliku ulogu u nastanku i širenju požara, pri čemu je vjetar jedan od glavnih faktora, osobito kada je riječ o brzini i širenju požara. Zbog toga ključno djelovanje u požarnoj problematici treba biti usmjereno k smanjenju izgorene površine po požaru. To najviše ovisi o inicijalnim trenucima i vremenu koje protekne od nastanka požara pa do početka djelovanja vatrogasne operative i nadasve o vremenskim uvjetima, pri čemu vjetar ima ključnu ulogu u širenju - zaključuje naš sugovornik.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....