Američki državni tajnik Rex Tillerson zatražio je od čelnika Senata da ubrzaju postupak ratifikacije Protokola o pristupanju Crne Gore NATO savezu jer je to, ustvrdio je, snažni interes Sjedinjenih Država.
Tillerson u pismu, koje je uputio Senatu 7. ožujka, navodi da će članstvo Crne Gore u NATO-u pridonijeti boljoj integraciji, demokratskim reformama, trgovini, sigurnosti i stabilnosti među susjedima.
- Sudjelovanje Crne Gore u svibnju na summitu NATO-a kao punopravne članica, a ne kao promatrača, poslat će snažan signal transatlantskog jedinstva - dodao je Tillerson.
Širenju NATO-a protivi se Moskva, pa je odgađanje SAD-a da odobri pristupanje Crne Gore potaknulo pitanja o tome hoće li se Trumpova administracija i njegova Republikanska stranka usprotiviti Rusiji, unatoč Trumpovoj želji za boljim odnosima, piše Reuters.
Crna Gora se nada se da će dobiti potrebnu suglasnost svih 28 članica i postati punopravni član NATO saveza na summitu u svibnju. Do početka ožujka, članstvo su odobrile 24 članice koje pristupanje Crne Gore vide kao način da se ograniči ruski utjecaj na Balkanu.
U svom pismu vođi republikanske većine u Senatu, Tillerson je naveo kako bi bilo "neizmjerno korisno" da se postupak ratifikacije dovrši do summita u svibnju na kojemu će sudjelovati i predsjednik Trump.
Članstvo Crne Gore u NATO već je odobrio senatski Odbor za vanjsku politiku, no brzo izglasavanje u Senatu mjesecima zaustavljaju dvojica republikanskih senatora, Rand Paul i Mike Lee. Istovremeno, Senat još uvijek nije zakazao glasanje u normalnoj proceduri, koje će uzeti više vremena.
Rand Paul, inače sin poznatog libertarijanca i nekadašnjeg predsjedničkog kandidata Rona Paula, je izrazio sumnju u mudrost poteza kojim bi se razljutilo Rusiju i efektivno preuzelo troškove obrane za majušnu državu koja ne može igrati značajnu ulogu u obrani interesa SAD-a.
Njegova opozicija Protokolu posebno je još početkom tjedna, o čemu se naširoko izvještavalo, naljutila poznatog republikanskog senatora Johna McCaina koji je s Paulom ušao u žestoku raspravu:
- Ako imate prigovor, postižete ciljeve Vladimira Putina, a to ne kaže olako - rekao je McCain i potom izlazak Paula prije glasanja, kojim je još jednom blokirao postupak, komentirao riječima:
- Jedini zaključak koji mogu izvesti iz toga kad samo odšeće van jest taj da nema argumenata za svoje tvrdnje - rekao je McCain na što je Paul kasnije samo odvratio da su najbolji dani nekadašnjeg Obaminog protukandidata "već prošli".
S populacijom od 650.000 ljudi, Crna Gora bi nakon Luksemburga i Islanda bila najmanja država članica NATO-a, ujedno i treća država nastala raspadom Jugoslavije koja je postala član Pakta.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....