NIŠTA OD DOGOVORA

Nakon više mjeseci odugovlačenja, Švicarska odustala od sporazuma s Europskom unijom

Sporazum je trebao odrediti pravni okvir sudjelovanju Švicarske na jedinstvenom tržištu EU i uvesti mehanizam rješavanja sporova
Guy Parmelin
 Fabrice Coffrini/AFP

Nakon više mjeseci odugovlačenja, Švicarska je u srijedu odustala od plana institucionalnog sporazuma s EU jer drži da bi to ugrozilo njezinu imigracijsku politiku dok Bruxelles "žali" zbog te odluke.

Švicarski predsjednik Guy Parmelin je na konferenciji za novinare najavio da će zemlja okončati pregovore o tom sporazumu koji je trebao odrediti pravni okvir sudjelovanju Švicarske na jedinstvenom tržištu EU i uvesti mehanizam rješavanja sporova.

Ta je najava uslijedila nakon summita u Bruxellesu 23. travnja između Guya Parmelina i predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen, gdje nisu uspjeli približiti stajališta na spornim točkama (plaće, slobodno kretanje ljudi i javne pomoći).

Bern drži da je u "zajedničkom interesu Švicarske i EU očuvanje suradnje i želi pokrenuti politički dijalog s EU o nastavku suradnje".

"Na početku smo novog poglavlja odnosa Švicarske i Europske unije", rekao je Parmelin.

EU je više od deset godina zahtijevao sporazum, ali pregovori su počeli tek 2014. Bern je i dalje više točaka smatrao problematičnima, ali Bruxellese je odbijao bilo kakav dodatni kompromis nakon kraja 2018. godine.

"Žalimo zbog te odluke, posebice zbog napretka postignutog posljednjih godina na institucionalnom okvirnom sporazumu", reagirala je Europska komisija.

"Bez tog sporazuma, modernizacija naših odnosa neće biti moguća i naši će bilateralni sporazumi neizbježno zastarjeti", dodala je Komisija.

U Švicarskoj je Socijalistička stranka izrazila žaljenje zbog neuspješnih pregovora, kao i ekološke stranke desnice i ljevice, a Zeleni govore da se dogodio "Waterloo". Liberalno radikalna stranka (desno) žali zbog izbora Berna, ali naglašava da EU "nije uzeo u obzir interese Švicarske", dok je populistička desnica UDC (najveća stranka zemlje) pozdravila "pobjedu samoodređenja".

Ovaj okvirni sporazum bio bi ograničen na pet postojećih sporazuma o pristupu tržištu (slobodno kretanje ljudi, kopneni prijevoz, zračni prijevoz, tehničke prepreke za trgovinu i poljoprivredu) kao i na buduće sporazume pristupa tržištu (npr. u području električne energije).

EU svoj potpis smatra preduvjetom za zaključivanje svakog novog bilateralnog sporazuma o pristupu na svoje tržište.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 17:38