Ujedinjeno Kraljevstvo u srijedu će se suočiti s najvećim štrajkom radnika u posljednjih desetak godina. Očekuje se da će pola milijuna radnika sudjelovati u akcijama koje će izazvati poremećaje u pružanju javnih usluga. Procjenjuje se da će se štrajkovima pridružiti 100.000 državnih službenika iz vladinih odjela, zračnih luka, centara za vozačke ispite, kao i učitelji, sveučilišni predavači, strojovođe i nacionalni prijevoznici.
Nacionalni zdravstveni sustav (NHS) najavio je pak za 6. veljače "najveći štrajk do sada". Stotine tisuća učitelja u Engleskoj i Walesu koji su članovi Nacionalnog sindikata obrazovanja (NEU) započet će prvi od sedam dana bojkota nastave u srijedu, 1. veljače. Sindikat željezničkih radnika (RMT) pak poziva na štrajk 1. i 3. veljače. Vatrogasci diljem Ujedinjene Kraljevine glasali su za nacionalni štrajk zbog plaća prvi put u 20 godina. Vatrogasni sindikat je rekao da su njegovi članovi glasali 88% za štrajk, uz odaziv od 73%.
Sunak u problemima
Ministar prometa Richard Holden rekao je da si vlada ne može priuštiti popuštanje jer bi to imalo negativan učinak na šire gospodarstvo i rezultiralo bi ‘‘velikim povećanjem poreza‘‘. Masovni izlazak radnika na ulice u srijedu mogao bi označiti početak pada premijera Rishija Sunaka. Mnogi su bijesni zbog mjera koje je vlada donijela da obuzda štrajkaše umjesto da poduzme mjere za borbu protiv inflacije.
U srijedu se također diljem zemlje održava prosvjed protiv kontroverznih vladinih planova da donese novi zakon o takozvanim minimalnim razinama usluge tijekom štrajka. Očekuje se da će tisuće ljudi marširati središtem Londona do parlamenta u Westminsteru kako bi se protivilo zakonu o štrajku. Planovi će dati vladi ovlasti da postavi minimalne razine pružanja usluga za zdravstvene, vatrogasne, obrazovne, transportne i granične sigurnosne službe tijekom štrajka. Pojedinosti o tome što minimalne razine podrazumijevaju još nisu utvrđene. Međutim, sindikati su zakon nazvali ‘‘protuštrajkaškim prijedlogom‘‘ jer cilja na to da se radnike obeshrabri od pridruživanja štrajku.
Nastavak akcije
Štrajkovi u srijedu nastavljaju se na akcije vozača hitne pomoći, bolničara, medicinskih sestara, željezničkih prijevoznika i poštanskih radnika posljednjih mjeseci.
Dok svaki sektor ima svoje razloge za poduzimanje akcija, mnoge od onih koji štrajkaju ujedinjuje zajednički uzrok: stagnacija plaća u vremenu inflacije.
Gospodarstvo Ujedinjenog Kraljevstva jedino je među zemljama G7 koje nije doseglo snagu prije pandemije i pretrpjelo je najgoru stopu inflacije u usporedbi s ostalim zemljama u grupi najrazvijenijih u prošloj godini. Predviđa se da će ući u recesiju za nekoliko mjeseci. Međunarodni monetarni fond predvidio je da će Ujedinjena Kraljevina doživjeti najniži rast među velikim svjetskim ekonomijama, možda čak i niži od Rusije. Očekuje se da će se gospodarstvo smanjiti za 0,6 posto u 2023., što će britansku ekonomiju učiniti najsporije rastućom na svijetu. Za rusko gospodarstvo očekuje se da će ove godine porasti za 0,3 posto nakon pada od 2,2 posto u 2022. Slab učinak Britanije u odnosu na druge zemlje rezultat je "strožih fiskalnih i monetarnih politika i financijskih uvjeta te još uvijek visokih maloprodajnih cijena energije koje opterećuju kućne proračune", rekao je MMF.
Sve su to izgledi za udarac na vladu prije proljetne odluke u ožujku, kad se vjeruje da će se osigurati olakšice kućanstvima za troškove energije. Ministar financija Jeremy Hunt izjavio je da će svaka recesija ove godine vjerojatno biti ‘‘plića nego što se ranije predviđalo‘‘. Ipsos je objavio svoje posljednje mjesečno istraživanje javnog mnijenja koje sugerira da laburisti s 51 posto imaju 25 bodova prednosti u odnosu na vladajuće konzervativce. Dvije trećine ispitanika, njih 55%, vjeruje da je vrijeme za promjenu na sljedećim izborima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....