MILIJUNI U IGRI

Na Balkanu se odvija najveća europska pravna drama, za slavnu lokaciju bore se prognani princ, dijamantni tajkun i cijela država

Pravna saga krenula je otprilike nakon posjete Hrvatskoj

Princ Paul od Rumunjske i supruga Lia

 Photoshot/avalon/profimedia/Photoshot/avalon/profimedia

Rumunjski princ Paul je na poziv Malteških vitezova, jednog od katoličkih viteških redova, došao u ovu otočnu državu u Sredozemnom moru. Njegov odvjetnik pokušao ga je odgovoriti od putovanja, upozoravajući ga da bi mu njegovi neprijatelji iz kraljevske obitelji mogli napakostiti. No princ Paul nije ga poslušao i odazvao se pozivu. Nakon što se te nedjelje 28. travnja sa suprugom Lijom Georgiom Triff vraćao s događaja na kojem je bio počasni gost, na ulazu u raskošno odmaralište Westin Dragonara zaskočila su ga četiri malteška policajca u civilu. Rekli su mu da je uhićen po europskom uhidbenom nalogu i da mora odmah poći s njima do policijske postaje. Rumunjski princ je tvrdio da su optužbe protiv njega odbačene i zamolio ih je da ode do svoje hotelske sobe po dokumente kojima bi to dokazao. "Nisu me poslušali, odmah su me uhitili i odveli u postaju", rekao je princ Paul za Politico u telefonskom intervjuu s Malte. "Nisu maltretirali mog muža. Ali bilo je zaprepašćujuće jer je policija bila u civilu i u neoznačenom autu, pa nismo bili sigurni što se događa. Srećom, uhićenje se nije dogodilo pred uglednicima. To bi bio pravi cirkus", rekla je prinčeva supruga za Times of Malta.

image

Paul od Rumunjske i supruga Lia Georgia Triff

Thomas Samson/afp/profimedia/Thomas Samson/afp/profimedia

Princu je jamčevina odbijena zbog ozbiljnosti optužbi za korupciju podignutih protiv njega u Rumunjskoj te je proveo više od dva mjeseca u zatvoru boreći se protiv naloga za izručenje, koji opisuje kao politički motiviran. Princa Paula rumunjski je sud u prosincu 2020. osudio na tri godine i četiri mjeseca zatvora nakon što je proglašen krivim za optužbe za korupciju u vezi s nekretninama za koje su vlasti rekle da ih je pokušao nelegalno priskrbiti. Međutim, princ je pobjegao iz Rumunjske i protiv njega je raspisana Interpolova tjeralica. Uhićen je 2022. u Parizu, no francuski sud odbio ga je izručiti Rumunjskoj i prihvatio je žalbu.

Nakon uhićenja na Malti, njegov odvjetnik žalio se protiv izručenja, tvrdeći da bi Paulova ljudska prava mogla biti povrijeđena zbog uvjeta pritvora u Rumunjskoj. Sud je prihvatio žalbu i princ Paul se u međuvremenu sa suprugom vratio u Pariz, gdje ima status izbjeglice. "U konačnici, to je pitanje pohlepe. Mnogi su političari željeli tu imovinu i nije im bilo drago što je ja želim tražiti natrag, iako imam sva prava kao svaki rumunjski građanin", ovako Paul započinje priču o nasljeđivanju i prevari, koja je podjednako bizarna i komplicirana.

Pravna saga počela je davne 1989., kada je svrgnut komunistički režim i kada su se članovima rumunjske kraljevske obitelji, koji su u egzilu proveli više od 40 godina, otvorila vrata da se konačno vrate u svoju zemlju. Među njima je bio i princ Paul-Philippe od Rumunjske. On je unuk rumunjskog kralja Karola II., koji je vladao između 1930. i 1940., i sin Mircee Hohenzollerna. Paul je rođen u Parizu 1948. godine i školovao se u elitnim školama u Francuskoj i Velikoj Britaniji. Pohađao je internat Gordonstoun u Škotskoj, i to u isto vrijeme kao i britanski kralj Charles III., s kojim je u dalekom srodstvu.

image

Manastir Snagov u Rumunjskoj, gdje je sahranjen grof Drakula, odnosno Vlad Tepeš

Yvan Travert/akg-images/profimedia/Yvan Travert/akg-images/profimedia

Nakon pada komunizma u Rumunjskoj, Paul je sa suprugom prvim letom doletio u Bukurešt. Ali prognani princ, koji je do tada radio kao trgovac umjetninama, nije govorio rumunjski jezik i imao je britansku putovnicu, nije dočekan otvorenih ruku.

Paula, naime, rumunjska kraljevska obitelj nikada nije prihvatila jer njegov otac u toj zemlji nikad nije bio priznati sin kralja Karola II. Naime, portugalski i francuski sudovi su potvrdili da je Mircea Hohenzollern legalni sin Karola II. iz prvog braka sa Zizi Lambrino, ali to nije učinila rumunjska kraljevska obitelj.

To nije pokolebalo Paula da svoju peterokatnicu u Bukureštu pretvori u neku vrstu kraljevskog dvora u sjeni i sa suprugom ugošćuje dostojanstvenike, veleposlanike i neke manje poznate osobe. Princ se odazivao na razne događaje, pa je tako 2007. godine bio i počasni gost Konferencije europskog vijeća međunarodnih škola u Hrvatskoj te je sa suprugom Lijom odsjeo u predsjedničkom apartmanu cavtatskog hotela Croatia.

Otprilike u to vrijeme započela je i njegova borba za zemljište u Rumunjskoj za koje je vjerovao da mu pripada. Paulu je 2006. pristupio Remus Truică, bogati poduzetnik i nekadašnji šef osoblja korumpiranog premijera Adriana Năstasea. On je tvrdio da mu uz pomoć svoje tvrtke Reciplia može pomoći da vrati sporne posjede Paulovih predaka, šumu Snagov i kraljevsku farmu Băneasa. Šuma Snagov nalazi se na nešto manje od sat vremena vožnje sjeverno od Bukurešta i danas je najpoznatija po manastiru za koji se vjeruje da je posljednje počivalište Vlada Tepeša III., kneza i zloglasnog vojskovođe koji je kasnije postao inspiracija za knjige i filmove o krvožednom vampiru Drakuli.

Dio šume Snagov nekoć je pripadao Karolu II., a konfiscirala ju je prvo fašistička, a potom komunistička vlada Rumunjske. Truică je obećao Paulu vratiti zemljište i platiti mu predujam od četiri milijuna eura ako Paul zauzvrat prepusti više od 50 do 80 posto imovine Recipliji. Prema rumunjskim vlastima, to je zemljište vrijedno oko 145 milijuna eura. Paul je pristao i Truică se brzo bacio na posao. Nakon što je direktor odjela za šumarstvo bio zamijenjen Truicinim prijateljem, princu je dodijeljen posjed šume u zamjenu za 1000 četvornih metara zemlje, vrijedne 50.000 eura. Truică je podmitio i čelnika poljoprivrednog instituta, doznaje Politico, tako što mu je platio put u Meksiko te vožnju brodom i večeru u restoranu s Michelinovom zvjezdicom u Monte Carlu.

image

Rumunjski princ Paul i supruga Lia u društvu slikara Pala Sarkozya i Andree Sarkozy, oca i majke bivšeg francuskog predsjednika Nicolasa Sarkozyja

Niviere/sipa Press/profimedia/Niviere/sipa Press/profimedia

Sve je išlo glatko dok Paul nije doznao da je u priču uključen izraelski milijarder Benjamin Steinmetz, inače dijamantni tajkun. Reciplia je, naime, bila u gotovo 90-postotnom vlasništvu Steinmetza, a Truică je bio tek njezin manji dioničar. Paul je bio prestravljen. "Nismo znali da ih imamo kao partnere", rekao je za Politico misleći na Izraelce. Nije mu se svidjelo ono što je čuo o Steinmetzu, koji je nekoć bio najbogatiji čovjek u Izraelu, prije nego što su njegovi poslovi u Africi došli pod lupu i doveli do optužbi za mito i korupciju. Paul se u tom trenutku pokušao izvući iz dogovora, tvrdio je, ali bezuspješno. Paul je na kraju dobio vlasništvo nad šumom Snagov i kraljevskom farmom Băneasa te je potpisao oba posjeda na Recipliju, kao što je dogovoreno.

Prijenos vlasništva je finaliziran 2009., a Paul tvrdi da nikada nije dobio obećani udio od prodaje imovine. Zaprijetio je partnerima da će ih prijaviti policiji, što je natjeralo Steinmetza da hitno otputuje u Bukurešt, iako inače rijetko dolazi u Rumunjsku. "Mi smo ozbiljne osobe, smatrajte nas vrlo ozbiljnim, poštenim ljudima", rekao je Steinmetz princu obećavši da će dobiti svoj novac. Ali kako je vrijeme više prolazilo, Paulovo strpljenje je postajalo sve tanje. Godine 2015. otišao je na policiju i podnio prijavu protiv Truice i Steinmetza. Vjerovao je da je on oštećena strana u cijeloj priči. No istraga rumunjskih vlasti utvrdila je da je Paul bio uključen u zavjeru i sud je 2020. odredio da je bio "dio interesne skupine koja se vrtjela oko njega i čiji je cilj bio nezakonit ulazak u posjed imovine koja pripada rumunjskoj državi". Od tada je Paul traženi čovjek u većini europskih država.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
21. kolovoz 2024 05:45