Elon Musk već je uobičajeno odlučio prkositi brojnim međunarodnim kritikama i do kraja se upleo u njemačke izbore, ugostivši u prijenosu uživo na svojem X-u čelnicu stranke krajnje njemačke desnice Alternativa za Njemačku (AfD) Alice Weidel, "vodećeg kandidata" za upravljanje najvećim europskim gospodarstvom.
Pritom je ovaj multimilijarder, najbogatiji čovjek na svijetu, vlasnik Tesle, društvene mreže X (bivšeg Twittera), SpaceX-a i Neuralinka, samozvani "apsolutist slobode govora" i najveći financijer pohoda Donalda Trumpa na drugi mandat u Bijeloj kući, pogriješio njezino ime. "Dobro došli u razgovor s Alice Weidel, koja je trenutačno vodeća kandidatkinja za vođenje Njemačke, mislim", rekao je Musk, netočno izgovarajući Weidel kao "Veedle". Njezino je ime nastavio krivo izgovarati tijekom cijelog intervjua, kako je prenio The Guardian.
Početak razgovora obilježile su raznovrsne teme, u rasponu od solarne energije do zavrzlama u funkcioniranju njemačkog birokratskog aparata. Zajedno su se nasmijali kada je Weidel upitala Muska razumije li koliko njemačka poslovna pravila mogu biti opterećujuća. "Zapravo znam", odgovorio je multimilijarder, opisujući kako se jedna od njegovih aplikacija protegla na 25.000 stranica i morala biti ispisana više puta.
Weidel je očito bila oduševljena prilikom da svoj slučaj iznese u javnost bez, kako je tvrdila, prekidanja ili lažnog kritiziranja kao vođe "ekstremističke" stranke. Osula je paljbu i na njemački ‘woke‘ obrazovni sustav. "Imamo tu ludu, woke, socijalističku, ljevičarsku agendu u našem obrazovnom sustavu. Dakle, mladi ljudi ništa ne uče u školi, na fakultetu", rekla je. "Oni samo uče o rodnim studijama", dodala je. "Zvuči kao da je virus woke uma prilično teško zarazio Njemačku", komentirao je na to Musk, kako je prenio Politico.
Elon Musk je tijekom intervjua hvalio Weidel, ponavljajući svoju tvrdnju da "samo AfD može spasiti Njemačku". U razgovoru koji je na trenutke bio, kako prenosi The Guardian, gotovo koketan, Musk je hvalio antiimigrantski, prokremaljski AfD, koji je drugi u anketama s 21,5 posto, iza konzervativnog saveza CDU/CSU.
Musk se zbunio na pitanje o Ukrajini i Trumpu
U gotovo 75-minutnom razgovoru, prenosi Guardian, bilo je riječi o svemu, od energetske politike i obrazovanja do njihove zajedničke želje da sruše njemačku birokraciju i spriječe ilegalnu imigraciju. Dugo se raspravljalo i o Douglasu Adamsu, Schopenhaueru, smislu života, je li Adolf Hitler bio socijalist ili krajnje desni ekstremist te kako riješiti izraelsko-palestinski sukob.
Musk i Weidel kritizirali su zajednički ‘woke‘ stavove i činilo se da se slažu oko svega - uključujući potrebu da se okonča rat u Ukrajini. "Predsjednik Trump će vrlo brzo riješiti taj sukob", ustvrdio je Musk.
Pritisnut pitanjem "uz koje mjere" (budući da Trump još nije otkrio kako bi ispunio obećanje ranog završetka rata, op.a.) bi se to moglo dogoditi, Musk je djelovao pomalo zbunjeno. "Da budemo jasni, ovo ovisi o predsjedniku Trumpu. On je vrhovni zapovjednik... ne želim govoriti u njegovo ime... ali potrebno je snažno vodstvo u Sjedinjenim Državama da bi se to ostvarilo", odgovorio je.
Upitan kada bi mogao "biti spreman za ljudske ekspedicije na Mars", Musk je rekao kako očekuje da će poslati svemirske brodove bez posade na Crveni planet za otprilike dvije godine, a brodove s posadom za otprilike četiri. Rekao je da je njegov cilj bio da "Marsovci" budu u stanju spasiti Zemljane "kada dođe hitan slučaj... kao što je Amerika spasila Europu u Drugom svjetskom ratu".
Weidel je zaključila razgovor nakon što je Musk spominjao pisca Douglasa Adamsa, autora SF romana "Vodič kroz galaksiju za autostopere" da ocrta svoju životnu filozofiju ("pitanje je važnije od odgovora") te joj pričao o svojim tinejdžerskim borbama sa njemačkim filozofom Arthurom Schopenhauerom.
Weidel je supredsjedateljica AfD-a, antiimigrantske, krajnje desne političke skupine koja je trenutačno na drugom mjestu u istraživanjima javnog mnijenja uoči nacionalnih izbora koji su predviđeni za 23. veljače. Visoki njemački dužnosnici usprotivili su se Muskovu podržavanju Weidel, a europska tehnološka regulatorna tijela najavila su da će pomno pratiti moguća kršenja zakona EU-a.
Tim od gotovo 150 dužnosnika Europske komisije u Bruxellesu i Sevilli pratio je pridržava li se Muskova društvena mreža tehnoloških pravila Europske unije. Oni su imali ovlasti da prilikom svoje istrage posjete urede X-a i zatraže pristup njegovom algoritmu i internoj korespondenciji.
Razgovor pod povećalom
Ranije je najavljeno da će ih pritom manje brinuti koliko Muskovo podsmjehivanje, a više način na koji platforma i algoritam u vlasništvu Elona Muska gura livestream do svojih više od 100 milijuna korisnika u EU. Konkretno, oni bi trebali procijeniti daje li X nepravednu prednost Weidelovoj stranci Alternativa za Njemačku (AfD) nad njezinim suparnicima u kampanji, kako je ranije pisao Politico.
Skupina LobbyControl, koja se zalaže za veću transparentnost u europskoj politici, rekla je da posebno ispituje krši li razgovor njemačke propise o financiranju kampanje, sugerirajući da bi se to moglo promatrati kao političko oglašavanje. Pojačana napetost oko nedavnog uplitanja Muska u njemačku politiku navela je donji dom njemačkog parlamenta da istraži može li se digitalna rasprava smatrati nezakonitom.
Njemačka savezna mrežna agencija rekla je da će pratiti je li bilo koji algoritam na platformi manipuliran prije, tijekom ili nakon rasprave te da će proslijediti sve relevantne informacije Europskom Aktu o digitalnim uslugama (DSA). Glasnogovornik Alice Weidel odbacio je te optužbe, rekavši da se razgovor nije svodio na nezakonitu stranačku donaciju, već da se odvijao kao legitiman izraz slobode govora, koji nije bio koreografiran.
Online intervju održan je samo nekoliko tjedana prije izbora u Njemačkoj. Musk je AfD nedavno pohvalio kao "posljednju iskru nade" za Njemačku, a njegova je izjava izazvala optužbe da se miješa u tamošnje izbore.
U međuvremenu, Europska komisija pozvana da djeluje zbog "miješanja" Elona Muska u izbore u Njemačkoj. Zastupnici u Europskom parlamentu kažu da je provedba europskog zakona o digitalnim uslugama ‘prespora‘, uoči Muskova livestreama s njemačkom ekstremno desničarskom političarkom. Musk na X-u ima više od 211 milijuna pratitelja.
Još ranije Musk je njemačkog kancelara Olafa Scholza nazvao "glupanom", a nakon vlasti u Njemačkoj obrušio se i na britanskog laburističkog premijera Keira Starmera. U slabo prikrivenom "zamahu" prema laburističkom premijeru, Musk je nedavno javnost počeo podsjećati na stari slučaj o grupnim silovanjima i napadima na djevojke i djevojčice u Britaniji u vrijeme kad je Starmer bio okružni tužitelj.
Starmera nazvao "sudionikom u silovanju Britanije", o čemu je Jutarnji već pisao. Ustvrdio je da su stotine tisuća britanskih djevojčica bile mete uličnih bandi te grupnog silovanja i ubojstava iako je prema službenim podacima žrtava bilo nešto više od tisuću u razdoblju od 16 godina. Musk se fokusirao na britansko-pakistanske bande optužene za neke od slučajeva. Neovisna istraga iz 2022. posebno se bavila optužbama za orkestrirano zataškavanje, no utvrđeno je da je ta optužba neutemeljena, iako su identificirani višestruki propusti policije i socijalnih službi.
Samoproglašeni ‘apsolutist slobode govora‘
Musku je već postala navika baviti se europskom politikom na najvišim razinama i uplitati se u poslove drugih država, što je izazvalo bijes brojnih europskih čelnika, a tim žestokim kritikama nedavno se pridružio i francuski predsjednik Emmanuel Macron.
Musk, se proteklih godina prometnuo u ekstremnog desničara, žestokog kritičara političkog establišmenta, ‘woke‘ kulture i migracija te gorljivog pristaše Donalda Trumpa, u čiju je predizbornu kampanju uložio desetke milijuna dolara, a za što, pak, neki promatrači i analitičari procjenjuju da se u velikom dijelu zapravo radi o njegovoj poslovnoj računici, pogotovo s obzirom na lukrativne ugovore koje njegove tvrtke već imaju s državom, čak i u sferi sigurnosnih službi.
Posebno se u tom smislu problematičnim smatra Trumpovo imenovanje na jednog od dvojice čelnika Ureda za učinkovitost vlade (drugi je također ‘kontroverzni‘ milijarder Vivek Ramaswamy), na kojem bi trebao nadgledati državnu potrošnju, iako njegove vlastite tvrtke primaju državne isplate koje se računaju u milijunima dolara. Također, Musk je ranije najavio golemo rezanje državnih troškova od oko 2 bilijuna dolara, zbog čega stručnjaci strahuju i upozoravaju na mogućnost potpunog kolapsa sustava javnih službi i usluga.
Nakon što je ovaj samoproglašeni ‘apsolutist slobode govora‘ preuzeo Twitter i preimenovao ga u X, ta je društvena mreža postala platforma za masovno širenje lažnih vijesti, govora mržnje, ‘alternativnih činjenica‘ i ekstremističkih sadržaja, u čemu svojim često problematičnim objava sudjeluje i sam Musk.
X se zbog toga nalazi na meti kritika brojnih država i regulatora, posebno u Europskoj uniji.
Musku nisu strani niti bliski kontakti s autoritarnim čelnicima. Wall Street Journal u listopadu prošle godine objavio je da Musk još od kraja 2022. godine, u tajnosti, redovito komunicira s ruskim čelnikom Vladimirom Putinom, koji je krajem veljače te godine pokrenuo svoju agresiju na Ukrajinu. Musk i Putin, prema tim informacijama, u svojim se razgovorima dotiču osobnih tema, poslovnih i geopolitičkih napetosti, posebno u vezi s ratom u Ukrajini te odnosa Rusije i SAD-a.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....