KREMALJSKE REZERVE

Može li Rusija podnijeti sankcije kojima prijeti SAD? Putin se pripremao, pogledajte koliko su spremili ‘sa strane‘

U slučaju da Rusija napadne Ukrajinu, Zapad bi mogao aktivirati novi paket sankcija koji uključuje zabranu ruskim bankama da trguju dolarima

Ilustracija, proizvodnja zlatnih poluga u Rusiji

 Kirill Kukhmar/Tass/Profimedia

Budući da su NATO i SAD isključili mogućnost slanja vlastitih vojnika u Ukrajinu, ekonomske kazne i sankcije su jedini alat koji bi mogle pristići Rusiji, piše britanski The Daily Telegraph.

U slučaju da Rusija napadne Ukrajinu, Zapad bi mogao aktivirati novi paket sankcija koji uključuje zabranu ruskim bankama da trguju dolarima, zabranu izvoza visokotehnoloških američkih telefona, uključujući iPhonea u Rusiju, isključenje Rusije iz sustava bankovnih prijenosa Swift, pa čak i zabrane putovanja za predsjednika Vladimira Putina.

Putin je vjerojatno očekivao takav potez te se već od aneksije Krima 2014. spremao na to.

Nakon aneksije Kremlj se suočio s prvim sankcijama. Iako je u nadolazećim godinama gospodarski rast posustao, monetarna politika pomogla je Kremlju da ostane na površini, pa čak i da odvoji milijarde od svojih prihoda od nafte u fond za crne dane.

Rusija se obranila od tadašnjih sankcija tako što je pokrenula vlastiti platni sustav imena Mir 2015. godine. Mir je pokrenut nakon što nekoliko privatnih banaka povezanih s Putinovim bliskim prijateljima nije moglo obrađivati Visa i Mastercard kartice.

Nedavno istraživanje javnog mijenja pokazalo je da polovica ruskog stanovništva posjeduje karticu Mir.

Suočena s prijetnjom izbacivanja iz međunarodnog sustava bankovnog prijenosa Swift, Rusija je razvila lokalni sustav za njegovo kopiranje. Novi sustav trenutno pokriva samo ruske institucije i nekolicinu stranih banaka.

Kremlj je također pozivao državne tvrtke da trguju sa stranim partnerima u lokalnim valutama i postupno smanjio udio dolara iz svog fonda za crne dane.

U lipnju je ruski ministar financija rekao da će sva ulaganja dolara u Fondu za socijalnu skrb (NFB) biti zamijenjena eurima i zlatom. Fond je ranije ovog mjeseca dosegao 13,6 bilijuna rubalja (152 milijardi eura), što je ekvivalentno 12 posto godišnjeg BDP-a. Rusija također drži četvrte po veličini svjetske devizne rezerve koje vrijede oko 630 milijardi dolara.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
20. svibanj 2024 15:13