PRIJE PARLAMENTARNIH IZBORA

Mogherini poziva stranke u BiH na hitne promjene izbornog zakonodavstva

 Francois Lenoir / REUTERS

Visoka predstavnica za vanjsku i sigurnosnu politiku Federica Mogherini pozvala je u srijedu političke stranke u BiH da bez odgode riješe pitanje reforme izbornog zakonodavstva kako bi se omogućilo održavanje parlamentarnih izbora ove jeseni i njihova provedba u skladu s međunarodnim i europskim standardima.

"Visoka predstavnica je također istaknula da je na političkim strankama u Bosni i Hercegovini da riješe reformu izbornog zakondavstva bez daljnjih odgoda kako bi osigurali da se ovogodišnji opći izbori održe i implementiraju sukladno međunarodnim i europskim standardima", kaže se u priopćenju iz ureda Federice Mogherini, nakon što je u Bruxellesu razgovarala s trojicom članova predsjedništva BiH.

Osim s Federicom Mogherini, članovi predsjedništva BiH razgovarali su nekoliko sati u Bruxellesu s predsjednikom Europskom pučke stranke Josephom Daulom o promjeni izbornog zakona u BiH, ali po onome što su poručili nakon toga, nema nikakva pomaka.

Hrvatski, bošnjački i srpski članovi predsjedništva BiH Dragan Čović, Bakir Izetbegović i Mladen Ivanić u utorak navečer imali su radnu večeru s predsjednikom Daulom, u srijedu ujutro svaki od njih pojedinačno je razgovarao s predsjednikom EPP-a i na kraju imali su zajednički ručak. Sva trojica su iz stranaka koje pripadaju Eurposkoj pučkoj stranci.

U priopćenju Federice Mogherini kaže se da su razgovarali o prioritetima koji stoje pred vlastima BiH, a posebice se to odnosi na dovršetak odgovora na upitnik Europske komisije te nastavak provedbe reformske agende.

Komisija je, u sklopu postupka izrade mišljenja o zahtjevu za članstvo u EU-u, uputila Bosni i Hercegovini upitnik još u prosincu 2016. godine, ali odgovori na taj upitnik do danas nisu predani Bruxellesu.

Vlasti BiH obećavale su da će odgovore dostaviti do kraja prve polovice prošle godine. Ispostavilo se ipak kako je zbog stalnih političkih sukoba i složenog ustroja BiH toj zemlji nije dovoljno ni godinu dana kako bi obavila zadaću za koju je drugim državama regije trebalo od dva do pet mjeseci.

Zbog takva razvoja događaja BiH je ostala bez izgleda da status kandidata dobije u 2017. ili eventualno 2018. pa se očekuje da bi Europska komisija "zeleno svjetlo" za kandidatski status Sarajevu mogla odobriti najranije 2019. godine.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
01. siječanj 2025 17:52