PREKIDAJU KONEKCIJE S EU!?

Ministar bogate skandinavske države pobjesnio zbog divljanja cijena: ‘Ispričavam se, ali ovo je je**** skandalozno!‘

Riječ je o ključnom igraču na europskom tržištu električne energije

Norveške vjetroelektrane (arhiva)

 Afp/afp/profimedia/Afp/afp/profimedia

S ratom u Ukrajini Norveška je postala najveći dobavljač prirodnog plina i drugi najveći dobavljač nafte za Europu. Zbog golemog potencijala njezine hidroenergije ona je i ključni igrač na europskom tržištu električne energije.

Međutim, kada je manjak vjetra u Njemačkoj i Sjevernom moru danas pogurnuo cijene struje u nebesa, skočio je i ministar energije Terje Aasland, a vladini koalicijski partneri zatražili su prekid energetskih interkonekcija s Danskom i još nekoliko europskih zemalja.

"Ovo je je**** skandalozno", komentirao je, ispričavajući se na prostačenju, Aasland za E24 nakon što je objavljeno da će norveški potrošači u energijom prebogatoj zemlji plaćati 13 norveških kruna za kilovatsat električne energije.

Riječ je o 1,1 euru, što je bitno više od tarife koju plaćaju europski građani (prosjek 2024. bio je 0.24 eura).

Međutim, norveška državna blagajna, koja subvencionira cijene energije, puno je osjetljivija na cijene struje, i ne samo zato što Norvežani u najvećem postotku na svijetu voze električne automobile.

Javni servis NRK objavio je jučer da će petominutno tuširanje Norvežane stajati 50 kruna ili 4,3 eura, prije nego što se korigira vladinim subvencijama. Iako su naslovi alarmantni, a politički se digla panika, jako visoke cijene trebale bi pasti kada opet zapuše vjetar.

Međutim, pitanje divljanja cijena velika je tema u Norveškoj još od 2022. godine. Kućanstva su zaštićena zbog vladinih subvencija, no u energijom krcatoj Norveškoj nisu svi zadovoljni što još od 2022. godine cijena tako divlja. Glavni krivac, prema uzrujanim naslovima, interkonektori su prema Europi pa su njihovi kritičari skok cijene iskoristili kako bi digli buku.

Cijena struje u četvrtak je bila 13 kruna, a u srijedu šest, što bolje kontekstualizira o kakvom je cjenovnom udaru riječ. Međutim, i ta je cijena mnogo više od one na koju su u sjevernom energetskom gigantu navikli.

image

Električni automobili u Oslu

Jonathan Nackstrand/Afp

Britanski dnevnik Financial Times upozorava kako se očekuje da će to pitanje imati velik utjecaj na parlamentarne izbore zakazane za iduću godinu, a također i na odnose Osla i Bruxellesa koji su kompleksni i važni po pitanju energetske opskrbe i sigurnosti Unije.

Norveški doprinos ključan je u stabilizaciji cijena energenata u Europi. "Ovo EU neće dobro primiti", rekao je jedan europski diplomat u Oslu, prema pisanju FT-ja.

Norveška ne igra samo važnu ulogu kao europski dobavljač energije, nego i u prelasku Europske unije - kojoj službeno ne pripada - na obnovljive izbore energije i puno je ulagala u prelazak s fosilnih goriva (čiji je najveći proizvođač u Europi) na manje zagađivačke izvore poput vjetroelektrana.

Vladajuća laburistička stranka, koja je na vlasti s koalicijskim partnerima, sada kaže da želi da jedan od glavnih prijedloga u kampanji uoči izbora u rujnu iduće godine bude isključenje interkonektora prema Danskoj s kojom bi ugovor trebao biti produljen 2026. godine. Njezin koalicijski partner, stranka Bondepartiet, već dugo zahtijeva da se zaustavi danska konekcija i također želi nove pregovore o postojećim interkonektorima s Ujedinjenom Kraljevinom i Njemačkom.

Za to se zalaže i krajnje desna Progresivna stranka, koja vodi u anketama, a četvrta je politička snaga u Stortingu. Istraživanja javnog mnijenja predviđaju rušenje vladajućih laburista te da će iduću norvešku vladu najvjerojatnije formirati desni centar. Prema mišljenju mnogih, Norveška bi trebala slati struju kontinentu samo u uvjetima niske domaće cijene, kao što se to radilo prije.

Slični problemi, navodi britanski dnevnik, muče i susjednu Švedsku u kojoj su cijene energije, kao i u Norveškoj, neujednačene i ovise o geografskom položaju. Potrošači na jugu plaćali su u srijedu 190 puta više nego oni na sjeveru zemlje gdje se većina energije generira.

Iako se govori o velikoj političkoj raspravi, norveške političke stranke zapravo su manje-više na istoj liniji.

"Današnje tržište električne energije je disfunkcionalno. Potrebno je vratiti političku kontrolu nad cijenama. Potrebno je riješiti razloge zbog kojih u zemlji koja generira energetski višak imamo tako visoke i nestabilne cijene električne energije", poručili su iz lijeve stranke Rødt.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. prosinac 2024 10:23