RUSKI HAKERI

Maliciozni akteri izoštrili su svoje vještine i tehnike uoči američkih izbora

Stvaraju lažne narative i koriste umjetnu inteligenciju za izradu sadržaja koji je namijenjen manipulaciji javnim mnijenjem

Haker, ilustracija

 Aleksei Gorodenkov/Alamy/Alamy/Profimedia/Aleksei Gorodenkov/alamy/alamy/profimedia

Izbornoj godini se ne raduju isključivo političari nego i hakeri i maliciozni akteri koji s nestrpljenjem očekuju priliku za primjenu svojih vještina. Otkako su ruski hakeri postali jedna od glavnih tema tijekom američkih izbora 2016. godine, njihov utjecaj i aktivnosti kontinuirano rastu, a posljednji izbori nisu iznimka. Prema istraživanjima vladinih agencija, tehnoloških divova i trustova mozgova, ruski, iranski i kineski akteri bili su veoma aktivni uoči izbora 5. studenog.

Rusija je nastojala propagirati sadržaje koji su štetni za Demokratsku stranku, a posebno se usredotočila na negativne priče o potpredsjednici Kamali Harris. Lažne informacije o tome da je 2011. u San Franciscu skrivila automobilsku nesreću i ubila ugroženog nosoroga u Zambiji samo su neki od primjera. U isto vrijeme, Kremlj je pokušavao povećati popularnost republikanskog kandidata Donalda Trumpa, kao i drugih kandidata koji su skeptični prema vojnoj potpori Ukrajini i koji se zalažu za izolacionističku politiku SAD-a. Moskva se nada utjecati na američku javnost da bi u Bijelu kuću ušla osoba koja će joj omogućiti nesmetano djelovanje u regiji.

image

Pristaše Donalda Trumpa

Allison Bailey/Nurphoto Via Afp

S druge strane, Iran se fokusirao na jačanje kampanje Kamale Harris, s obzirom na to da se boji ponovnog dolaska Donalda Trumpa na vlast, jer je dosad bio izrazito oštar prema Teheranu. U rujnu su američke obavještajne agencije otkrile da su iranski hakeri Bidenovoj administraciji nudili ukradene informacije o Trumpu. Iran je također radio na poticanju antiizraelskih prosvjeda unutar SAD-a, predstavljajući se kao različite aktivističke grupe.

Kina se pak usredotočila na kritiziranje kandidata koji su iskazivali negativan stav prema Pekingu ili su se zalagali za neovisnost Tajvana. Microsoftov centar za analizu prijetnji otkrio je kinesku kampanju "Taizi Flood" koja je tijekom listopada aktivno pokušala utjecati na glasače u Alabami, Teksasu i Tennesseeju.

Zabrinutost zbog stranih prijetnji integritetu američkih izbora raste, posebice nakon izvještaja o ruskom uplitanju 2016. godine. Na nedavnoj konferenciji za medije glavni državni odvjetnik Merrick Garland obećao je da će Ministarstvo pravde odlučno odgovoriti na pokušaje stranih aktera da ometaju izbore. Samo ove godine SAD je zaplijenio 32 internetske domene povezane s ruskim državnim akterima.

image

Glavni državni odvjetnik SAD-a Merrick Garland

Chip Somodevilla/Getty Images Via Afp

Iako strano uplitanje nije novost, ono što iznenađuje u kontekstu izbora 2024. jest rastuća sofisticiranost taktika i tehnika koje koriste akteri poput Rusije i Kine. Prema analizi Centra Soufan, strani maliciozni akteri značajno su poboljšali svoje sposobnosti skrivanja i danas im je puno teže ući u trag. Također su radili i na poboljšanju sadržaja koji plasiraju na društvene mreže, da bi on izgledao što uvjerljivije.

Na primjer, američko Ministarstvo pravde optužilo je dvojicu Rusa za prebacivanje deset milijuna dolara medijskoj kompaniji koja potajno podržava konzervativne komentatore. Ovo pokazuje da se Rusija sve više oslanja na "pouzdane i etablirane glasnike" da bi širila svoje narative, umjesto na farme trolova.

Jedna od taktika koju su koristili u kontekstu izbora 2024. je "cybersquatting", odnosno imitiranje legitimnih web stranica. Ruska kampanja "Doppelgänger" oponaša ugledne novinske kanale kao što su The Washington Post i The New York Times da bi prenosila informacije od strateškog interesa za Moskvu. Na taj način pokušava se usmjeriti pažnja na pitanja koja nisu nužno u fokusu američke javnosti, poput imigracije na južnoj granici, dok se istovremeno kritiziraju ukrajinski dužnosnici i američka politika prema Ukrajini.

image

Reklama poziva Amerikance na glasanje

Ethan Miller/Getty Images Via Afp

Taktike kao što su stvaranje lažnih profila na društvenim mrežama ili korištenje alata generativne umjetne inteligencije postaju sve prisutnije. Ruski akteri stvorili su razne lažne videozapise s Kamalom Harris, u kojima ona iznosi provokativne komentare o atentatu na Donalda Trumpa.

Strani akteri ulažu značajne financijske resurse u izgradnju infrastrukture za širenje narativa i stvaranje privlačnog sadržaja diljem Sjedinjenih Država. Rusija je, primjerice, financirala tvrtku Tenet sa sjedištem u Tennesseeju, putem koje je promicala narative od strateškog interesa za Moskvu.

Dok se prijetnja stranog uplitanja nastavlja širiti, američki dužnosnici i stručnjaci raspravljaju o najboljem načinu odgovora na njih. Kaznene optužbe protiv stranih aktera često se doživljavaju kao optužbe u kojima se pojedinci ili organizacije javno optužuju zbog neetičkog, nezakonitog ili neprihvatljivog ponašanja. Malo je vjerojatno da će optuženi ikada biti uhićeni ili da će im biti suđeno, obično zato što su izvan dosega vlade SAD-a. Unatoč tome, američki tužitelji vjeruju da takvi slučajevi mogu imati odvraćajući učinak. Prvo, mogu ograničiti životni stil optuženih, posebno njihova putovanja jer bi mogli biti uhićeni ako putuju u zemlje koje imaju ugovor o izručenju sa Sjedinjenim Državama. Osim toga, takve optužbe služe kao javno upozorenje vladama koje su navodno uključene u manipulacije i uplitanje u izbore, naglašavajući ozbiljnost zabrinutosti SAD-a. To također djeluje kao podsjetnik američkoj javnosti da bude oprezna prema potencijalnoj stranoj propagandi.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. prosinac 2024 20:58