OTVOREN PUT

Macronova vlada za dlaku preživjela glasanje o povjerenju!

Vlada je prošli tjedan pokrenula posebne ovlasti kako bi progurala zakon o podizanju dobi za odlazak u mirovinu sa 62 na 64 godine

Emmanuel Macron

 Michel Euler/AFP

Vlada Emmanuela Macrona jedva je preživjela glasanje o nepovjerenju, koje je pokrenuto nakon što je prošli tjedan bez glasanja progurala vrlo nepopularnu mirovinsku reformu.

Vlada je prošlog četvrtka pokrenula posebne ustavne ovlasti kako bi progurala kontroverzni zakon o podizanju dobi za odlazak u mirovinu sa 62 na 64 godine za većinu radnika, što je izazvalo val prosvjeda i štrajkova diljem zemlje.

Izglasavanje nepovjerenja, koje su predložili centristički parlamentarni zastupnici, propalo je jer nije bilo potrebnih 287 glasova. Da je nepovjerenje izglasano, Macron bi morao imenovati novu vladu ili raspisati nove izbore, prenosi BBC.

Nastavilo se s drugim zahtjevom za izglasavanje povjerenja, koji je podnijela krajnje desna stranka Nacionalno okupljanje Marine Le Pen.

image

Rasprava u Nacionalnoj skupštini

Bertrand Guay/AFP

Ipak, prvi prijedlog glasanja, koji je imao potporu nekoliko lijevih stranaka poput Stranke zelenih i Socijalističke stranke, bio je jedini koji je realno mogao uspjeti, a drugi je od početka bio bez šanse jer za njega nisu glasale druge oporbene stranke.

Macronovi saveznici su u manjini u donjem domu Nacionalne skupštine pa da bi izglasavanje nepovjerenja uspjelo, sva bi se opozicija morala ujediniti, što se nije dogodilo.

Napeta rasprava o prijedlozima započela je poslijepodne, a članovi oporbe izviždali su i izrugivali premijerku Élisabeth Borne kad je izašla na podij Nacionalne skupštine. Premijerka je rekla da vlada "nikada nije otišla tako daleko u stvaranju kompromisa" pri donošenju zakona.

Iako je vlada preživjela, nezadovoljstvo reformom ostaje. Premijerka iz Macronove stranke Preporod, Élisabeth Borne, krajem prošlog tjedna se na predsjednikovu inicijativu odlučila pozvati na Članak 49/3 Ustava i tako progurati kontroverznu mirovinsku reformu kroz parlament bez formalnog glasanja.

Neredi traju tjednima

Njezin je potez dodatno razbjesnio Francuze koji već dva mjeseca neumorno pružaju snažan otpor ideji da ih se na tržištu rada zadrži dvije godine dulje, zbog čega je ovaj vikend na ulicama gradova vladao kaos, a zbog javnih je nereda uhićeno 169 prosvjednika.

Podsjetimo, neredima koji već tjednima vladaju po francuskim gradovima kumovao je Macronov prijedlog reforme mirovinskog sustava prema kojemu bi se dob za odlazak u punu mirovinu povisila sa 62, koliko je sada i čime su Francuzi jedni od najmlađih umirovljenika na Zapadu, na 64 godine.

Očekuje se da će se štrajkovi i prosvjedi nastaviti.

Predsjednik je reformu građanima najavio još u sklopu svoje kampanje za reizbor, objasnivši kako je trenutačni sustav, u kojem na isplatu mirovina odlazi čak 14 posto ukupnoga gospodarstva zemlje, na rubu kolapsa.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. prosinac 2024 22:40