Britanska je policija objavila snimku nadzornih kamera iz trezora Hatton Garden u samom srcu Londona, iz kojega je na Uskrs nestala veća količina dragulja. Prema prvim procjenama, vrijednost ukradenog blaga kreće se oko 60 milijuna funta, što je otprilike 600 milijuna kuna.
Riječ je o jednoj od najsmionijih i najvećih pljački u novijoj britanskoj povijesti, a na snimkama se vidi kako su banditi, prerušeni u obične radnike (ali maskiranih lica), drago kamenje do bijelog kombija vozili u kantama za smeće.
Kako piše Sunday Express, jedan svjedok tvrdi da je u četvrtak, 2. travnja, samo nekoliko sati prije prve faze pljačke, u zgradi u kojoj se nalazi trezor vidio sumnjive tipove s istoka Europe - dvojica su došla motorom, a treći kombijem.
'Nekoliko su minuta pažljivo razgledali prostorije, odmah su se učinili sumnjivima', kaže svjedok.
Prva faza pljačke započela je u spomenuti četvrtak u 21.23 h. U tom je trenutku, četiri minute nakon što su radnici zaključali zgradu, koja je trebala ostati zatvorena tijekom uskrsnih praznika, viđen jedan muškarac kako silazi prema trezoru. Nedugo potom vide se još trojica tipova kako iz bijelog kombija iznose, a zatim guraju kante za smeće u zgradu.
Sljedećeg jutra oko 8 sati trojac je viđen kako međusobno razgovara, a zatim trpa stvari u kombi i odlazi u nepoznato.
U subotu u 21.17 crvenokosi muškarac ulazi u zgradu i silazi do trezora. Sat vremena kasnije dolaze još dvojica muškaraca.
Na Uskrs u 6.10 banditi su 20 minuta vadili torbe iz trezora pune dragulja, trpali su ih u kante za smeće, koje su zatim odvezli do kombija kojim su pobjegli.
U utorak, prvog sljedećeg radnog dana, jedan od zaposlenika primijetio je da je netko provalio. Odmah je nazvao policiju, koja se sjatila na mjesto događaja u velikom broju. Ubrzo su počeli dolaziti i vlasnici deponiranog blaga, ljutito zahtijevajući informacije o svojim draguljima.
Policija je tek u srijedu spoznala razmjere pljačke - iz trezora je odnesen sav sadržaj ukupno 70-ak spremnika.
'Bili su jako smioni, ulazili su u zgradu u nekoliko navrata', izjavio je glavni istražitelj Paul Johnson.
S obzirom na izjavu svjedoka, koji tvrdi da je nekoliko sati prije prve faze pljačke vidio sumnjivce koje je očito prema naglasku prepoznao kao ekipu s istoka Europe, pojavila se sumnja da iza ove nevjerojatne krađe stoji famozna balkanska kriminalna banda Pink Panther, poznata po brojnim spektakularnim pljačkama dragulja.
Svoju su 'slavnu' gangstersku karijeru pripadnici Pink Panthera počeli graditi 1993. godine, krađom dragulja u centru Londona. Drago su kamenje vrijedno gotovo 6 milijuna kuna tada sakrili u kutijama za kremu, baš kao što su to učinili kriminalci u filmu 'Povratak Pinka Panthera' u kojem je 1974. godine glumio Peter Sellers.
Glavnu riječ u bandi vode kriminalci iz Srbije i Crne Gore, a navodno su povezani i s ostatkom balkanskog podzemlja.
'Siguran sam da će istražitelji pokušati otkriti je li ova pljačka povezana s Pink Pantherom', izjavio je za Sunday Express bivši detektiv Scotland Yarda Jim Dickie.
On je uvjeren da su banditi morali imati krticu u trezoru jer su dobro znali gdje i što traže.
Policija je dosad kontaktirala više desetaka vlasnika ukradenog blaga, no nada da će svoje dragulje ikada vidjeti nije prevelika, neki kažu da je blago vjerojatno već završilo na drugom kontinentu, a možda je i preprodano.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....